Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Гаряча лінія МОЗ
0800 505 201
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Гаряча лінія МОЗ
0800 505 201
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Психологічна підтримка для українців, які через війну перебувають за кордоном

Вже понад півтора року чимало українців, здебільшого мам із дітьми та людей старшого віку, перебувають за кордоном через те, що на Батьківщині триває повномасштабна війна. 

Тривала розлука з рідними та постійні хвилювання за тих, хто перебуває в небезпеці, туга за домом та долання щоденних труднощів, повʼязаних із проживанням в чужій країні, потребують чималої стійкості духу. Куди звернутися по допомогу, якщо «накриває» й онлайн розмови із близькими та подругами вже не рятують, а ти перебуваєш далеко від українських лікарів і психологів.

Ще на початку широкомасштабного вторгнення МОЗ зібрало практичну інформацію щодо отримання психологічної та психіатричної допомоги у деяких країнах, до яких через війну виїхало найбільше наших громадян. 

Нагадаємо, що у разі психіатричних розладів українці можуть отримати амбулаторне або стаціонарне лікування в країні тимчасового перебування. У більшості країн для візиту до вузького спеціаліста (приміром, психіатра) необхідно отримати направлення у сімейного лікаря. Але, наприклад, у Латвії, Польщі, Румунії до психіатра можна потрапити напряму. 

Нижче подаємо контакти психологічної підтримки у деяких європейських країнах.

 

Австрія

  • +43 800 017967 – телефон «гарячої лінії» для надання первинної психологічної допомоги* (безоплатно з усіх мобільних операторів).
  • 01 4000 53 00 – психологічна підтримка від Sorgenhotline Wien (Віденська гаряча лінія піклування).

 

Велика Британія

  • +44 808 164 2432 – телефон «гарячої лінії» для надання первинної психологічної допомоги* (безоплатно з усіх мобільних операторів).
  • +44 808 164 8668 – номер емоційної підтримки** Міжнародної організації з міграції.

Також конфіденційні консультації надають підготовлені спеціалісти організацій: 

  • «Рука допомоги»: www.lifelinehelpline.info, 0808 808 8000 (для живої бесіди) або 18001 0808 808 8000 (для текстових повідомлень).
  • «Самаритяни»: 08457 90 90 90.

Більше інформацію про організації та «гарячі телефонні лінії» з психологічної підтримки можна знайти на:

Телефон «гарячої лінії»* в Ірландії: +353 1800 817 519  (безоплатно з усіх мобільних операторів).
Для пошуку допомоги у своєму регіоні можна скористатися Hub of Hope. Тут можна знайти найближчий заклад, де можна отримати деякі послуги щодо психічного здоров’я без направлення сімейного лікаря.

 

Італія

  • +39 800 939 092 – телефон «гарячої лінії» для надання первинної психологічної допомоги* (безоплатно з усіх мобільних операторів).

 

Латвія

У Латвії психіатри (і дорослі, і дитячі) вважаються лікарями прямого доступу. Тобто,  щоб звернутися до них не потрібне направлення від сімейного лікаря. Знайти психіатра можна, зателефонувавши до Національної служби здоровʼя Латвії за номером 8000-1234. Українські пацієнти можуть розраховувати на консультацію, спеціальні дослідження та виписку рецепта на необхідні ліки, а також на госпіталізацію або амбулаторну психіатричну допомогу у разі потреби. 

Також Латвія надає безоплатну психоемоційну підтримку дітям, підліткам та їхнім сімʼям. Більше інформації є тут

 

Литва

  • +370 800 00 474 – номер емоційної підтримки Міжнародної організації з міграції.

  • Відеоконсультації психологів та психотерапевтів для дорослих і дітей доступні також в інтернеті на онлайн-платформі – https://www.manodaktaras.lt.

Крім того, група литовських психологів, психотерапевтів та психіатрів запустила ініціативу з надання психологічної допомоги громадянам України. З фахівцями  можна зв’язатися електронною поштою: [email protected] та [email protected].

 

Польща

  • У Польщі українці можуть потрапити на прийом до психіатра без направлення сімейного лікаря, звернувшись до спеціаліста напряму. Знайти заклад, де приймає психіатр, та записатися на прийом можна через безоплатну цілодобову «гарячу лінію» – 800 190 590. 
  • +48 800 088 141 – телефон «гарячої лінії» для надання первинної психологічної допомоги* (безоплатно з усіх мобільних операторів).

Номери емоційної підтримки Міжнародної організації з міграції:

+48 22 104 32 38, +48 800 088 091. 

 

Португалія 

Основну психіатричну допомогу у Португалії можна отримати у відділеннях первинної медичної допомоги та лікарнях, амбулаторно і стаціонарно. Також існують спеціалізовані психіатричні лікарі. Там, крім усього іншого, надають довгострокову спеціалізовану стаціонарну допомогу пацієнтам із серйозними проблемами психічного здоров’я, які не мають родинної чи соціальної підтримки.

Психіатри ставлять медичні діагнози та призначають лікування, як фармакологічне, так і психологічне. Вони мають бути зареєстровані як члени Ordem dos Médicos.

+351 800 780 756 – телефон «гарячої лінії» для надання первинної психологічної допомоги* (безоплатно з усіх мобільних операторів).

 

Словаччина 

Щоб потрапити на прийом до психіатра в Словаччині направлення не потрібне

Психологічну допомогу можна отримати за номером 0-800-193-193.

 

Угорщина

  • +36 8- 984 544 – номер емоційної підтримки Міжнародної організації з міграції (з понеділка до суботи).

 

Франція

У Франції психіатрична допомога обʼєднана з психологічною та покривається системою медичного страхування. Людина з психічними розладами може спостерігатись у лікаря загальної практики або в медико-психологічному центрі (МПЦ). У МПЦ пацієнт отримує допомогу від багатопрофільної команди, до якої входять медичні працівники (психіатри, психологи, медсестри, логопеди тощо), соціальні працівники (помічники соціальних служб, вихователі тощо). Такі центри є для дітей, підлітків та дорослих.

+33 805 080 466 – телефон «гарячої лінії» для надання первинної психологічної допомоги* (безоплатно з усіх мобільних операторів).

Детальна інформація щодо психологічної та психіатричної допомоги у Франції викладена у національному суспільному ресурсі psycom

 

Чехія

Українці, які отримали візу тимчасового захисту та оформили медичне страхування, мають доступ до безоплатної психіатричної допомоги на рівні з громадянами Чехії. 

На цьому сайті зазначені адреси та контакти всіх закладів та лікарів, які надають психіатричну допомогу в Чехії. На сайті є фільтри для пошуку закладу: за географією, типом закладу, типом захворювання, формою допомоги тощо.

Тимчасовим переселенцям з України рекомендовано звертатися по психіатричну та психологічну допомогу до Національного інституту психічного здоров’я. Допомога надається першочергово та без направлення. Пошта для контакту – [email protected]

+420 800 012 058 – телефон «гарячої лінії» для надання первинної психологічної допомоги* (безоплатно з усіх мобільних операторів).

 

Швеція 

  • +46 20 160 46 46  – телефон «гарячої лінії» для надання первинної психологічної допомоги* (безоплатно з усіх мобільних операторів).

 

Матеріал підготовлено в межах впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як? за ініціативою Олени Зеленської.

 

​* Роботу «гарячої лінії» підтримує Програма розвитку Організації Об’єднаних Націй (ПРООН) за фінансової підтримки Європейського Союзу. Ініціатива її створення належить Національній психологічній асоціації та впроваджується під її керівництвом.

 

**Лінія емоційної підтримки Міжнародної організації з міграції (МОМ) – це безоплатна та анонімна допомога кваліфікованих психологів, які готові вислухати будь-які запити для покращення емоційного стану людини. За вказаними номерами можна отримати одну або серію консультацій сам на сам із фахівцем – розповісти про те, що турбує, що спричиняє появу емоцій чи впливає на ваш стан і отримати поради.