Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Протипоказання до щеплення проти кору

Кір – небезпечне інфекційне захворювання, яке загрожує всім, хто не має до нього імунітету, незалежно від віку. Імунітет можна здобути через вакцинацію або через раніше перенесену хворобу.  При цьому набуття імунітету через хворобу супроводжується високим ризиком виникнення ускладнень і навіть смерті. Нині в Україні реєструються спалахи кору та є підстави вважати, що ми перебуваємо на порозі епідемії цієї дуже небезпечної інфекції.  Саме тому важливо подбати про свій захист — вакцинуватися, якщо не зробили цього дотепер.

Подекуди люди відмовляються від щеплень, бо вважають, що мають протипоказання, хоча насправді їм можна і навіть треба вакцинуватися. У цьому матеріалі розповідаємо, що є справжніми протипоказаннями для вакцинації проти кору, а що – ні.

Заведено думати, що щеплення комбінованою вакциною проти кору, епідемічного паротиту та краснухи (КПК) стосується лише дітей, та захист проти кору через вакцинацію потрібен і  дорослим, які не були щеплені в дитинстві або не хворіли на кір. У випадку, якщо є сумніви щодо перенесення раніше хвороби чи проведення вакцинації, можна орієнтуватися на результат визначення антитіл, а саме: імуноглобуліну G — IgG до вірусу кору. У разі  їх відсутності можна вважати, що імунітет до цієї інфекції відсутній, а тому потрібно вакцинуватися.

Уже виросло покоління дітей, чиї батьки були проти вакцинації, і зараз цим невакцинованим і вже дорослим варто надолужити упущене. Крім того, вакцини, які використовували в СРСР, часто не забезпечували формування імунітету з ряду причин — тому часто люди, які щеплені в ті часи, можуть не мати імунітету до кору. Тож щеплення проти кору потрібне всім, хто не має імунітету проти цієї хвороби, а не лише дітям.

 

Протипоказання до вакцинації проти кору

Вакцинацію проти кору не роблять у таких випадках:

  • Сильне інфекційне захворювання з гарячкою понад 38 °C (наприклад, як застуда). При цьому щеплення можна робити одразу після одужання.
  • Тяжка алергічна реакція на першу дозу цієї вакцини. Якщо в дитини раніше була така реакція на будь-які інші вакцини, про це треба сказати в інформованій згоді (форма N 063-2/о) — це допоможе лікарям зважити на можливі протипоказання до вакцинації. 
  • Вагітність. Вагітним протипоказана вакцинація КПК, що пов’язано з теоретичними ризиками для дитини, яку виношує жінка. Адже вакцина містить хоча й ослаблені, але живі віруси кору, краснухи та епідемічного паротиту. Після щеплення жінки вакциною КПК спроби зачаття варто перенести на наступний цикл — через один місяць. 
  • Вроджені імунодефіцитні стани.
  • Онкологічні захворювання. 
  • Проведення хімієтерапії. 
  • Прийом ліків, які пригнічують роботу імунної системи, зокрема високі дози стероїдних гормонів,
  • ВІЛ-інфекція без антиретровірусної терапії (CD4+ клітин менше, ніж 15% з-поміж усіх CD4+ клітин). Вакцинацію можуть провести пізніше, якщо людина почне антиретровірусну терапію (АРТ), і лабораторні аналізи підтвердять таку можливість.

 

Водночас протипоказаннями НЕ є:

  • Захворювання, які не супроводжуються гарячкою понад 38 °C: застуда, нежить, діарея, отит.
  • Годування грудьми.
  • Наявність у близькому оточенні дитини, яку вакцинують, людини з імунодефіцитним станом або вагітної особи – зараження їх щепленою дитиною неможливе. 
  • Безсимптомний перебіг ВІЛ-інфекції чи ВІЛ-інфекція з помірними симптомами, але без значного зниження лабораторних показників.
  • Алергія на яєчний курячий білок.

Отже, постійних довічних протипоказань для щеплення проти кору справді мало – більшість із них є тимчасовими. При цьому вакцинація проти кору потрібна всім, хто не має імунітету проти цієї хвороби.