Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Протезування очей після бойових травм. Чи використовують для цього біонічне око?

Повномасштабна війна росії проти України щодня збільшує кількість людей, які потребують протезування. Коли йдеться про протезування кінцівок, з огляду на медичні показання й потреби пацієнта, може бути рекомендоване застосування біонічних протезів. Такі протези є високофункціональними, вони частково чи повністю замінюють втрачену руку або ногу та виконують їхні функції. Та чи застосовують такі технології для протезування очей і чи доступні вони українцям, які втратили очі внаслідок бойової травми? Товариство вітреоретинальних хірургів України надало відповідне роз’яснення Міністерству.

Що таке біонічне око?

Біонічне око (або зоровий нейронний протез чи нейроімплант) – технічний пристрій, що передає електричні стимули до нервових клітин зорової системи, що дозволяє пацієнту сприймати світло.

Коли використовують біонічні протези ока?

Нейроімпланти можуть заміняти зруйновані або відсутні частини органів зору, наприклад, сітківку чи зоровий нерв, або ж передавати сигнали безпосередньо в мозок. Сьогодні імпланти сітківки застосовують у випадках, коли людина втрачає зір через хворобу (коли з різних причин гинуть нервові клітини – фоторецептори). Наразі в світі немає жодного імпланту, який використовували б для відновлення зору після бойової травми. Бо, наприклад, для встановлення імпланта сітківки потрібно, щоби зоровий нерв, око та його прозорі оптичні частини були неушкодженими, але це неможливо у випадку бойової травми. 

Чи працюють вчені над створенням і вдосконаленням біонічних очей?

Триває кілька клінічних випробувань, які перевіряють ефективність і ризики, пов’язані з нейроімплантами, що передають сигнал в кору головного мозку. Ці дослідження перебувають на початковій стадії і поки недоступні для пацієнтів.

Все, що ми маємо зараз – обґрунтовану надію на те, що розвиток нанотехнологій у перспективі призведе до появи ефективних та безпечних біонічних очей, що зможуть частково відновити зір пацієнтам, які втратили його внаслідок бойової травми.