Проект наказу МОЗ України «Про внесення Змін до Критеріїв, за якими визначаються випадки інфекційних та паразитарних захворювань, які підлягають реєстрації та Переліку інфекційних захворювань...»
ПОВІДОМЛЕННЯ
про оприлюднення проекту наказу МОЗ України
«Про внесення Змін до Критеріїв, за якими визначаються випадки інфекційних та паразитарних захворювань, які підлягають реєстрації та Переліку інфекційних захворювань, які мають прогресивно/поступово охоплюватися епідеміологічним наглядом»
Міністерство охорони здоров'я України повідомляє про оприлюднення проекту наказу МОЗ «Про внесення Змін до Критеріїв, за якими визначаються випадки інфекційних та паразитарних захворювань, які підлягають реєстрації та Переліку інфекційних захворювань, які мають прогресивно/поступово охоплюватися епідеміологічним наглядом», який розроблено з метою врегулювання питання відсутності чітких критеріїв щодо визначення окремих випадків інфекційних захворювань. Так, до Переліку інфекційних захворювань, які мають прогресивно/поступово охоплюватися епідеміологічним наглядом, затвердженого наказом МОЗ України від 13 квітня 2016 року № 362, зареєстрованим Міністерством юстиції України 12 травня 2016 року за № 714/28844 включено такі позиції, як: «внутрішньо-лікарняні інфекції» та «антибіотикорезистентність». Проте, критерії, за якими визначаються випадки інфекційних та паразитарних захворювань, які підлягають реєстрації, по цим захворюванням відсутні.
Проект наказу та пояснювальна записка оприлюднені шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Міністерства охорони здоров'я України в мережі Інтернет www.moz.gov.ua
Зауваження та пропозиції приймаються Директоратом громадського здоров'я МОЗ України протягом 16 днів з дня оприлюднення у письмовому або електронному вигляді на адресу: 01601, м. Київ, вул. Грушевського, 7.
Міністерство охорони здоров'я України 01601, Київ, вул. М. Грушевского, 7, тел. 253-82-66, контактна особа: Ганжа Ірина Миколаївна, e-mail: [email protected].
ПРОЕКТ
Про внесення Змін до Критеріїв, за якими визначаються випадки інфекційних та паразитарних захворювань, які підлягають реєстрації та Переліку інфекційних захворювань, які мають прогресивно/поступово охоплюватися епідеміологічним наглядом
Відповідно до підпункту 4 пункту 1420 Плану заходів з виконання Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2017 року № 1106 та підпункту 11 пункту 3 Національного плану дій щодо боротьби із стійкістю до протимікробних препаратів, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року № 116
НАКАЗУЮ:
1. Унести зміни до Критеріїв, за якими визначаються випадки інфекційних та паразитарних захворювань, які підлягають реєстрації, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 28 грудня 2015 року № 905, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 12 березня 2016 року за № 379/2850, виклавши їх у новій редакції, що додаються;
2. Затвердити Зміни до Переліку інфекційних захворювань, які мають прогресивно/поступово охоплюватися епідеміологічним наглядом, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 13 квітня 2016 року № 362, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 12 травня 2016 року за № 714/28844, що додається.
3. Директорату громадського здоров’я (Скіпальський А.П.) забезпечити подання цього наказу в установленому законодавством порядку на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Контроль за виконанням цього наказу залишаю за собою.
4. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Міністр | З. СКАЛЕЦЬКА |
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проєкту наказу Міністерства охорони здоров’я України
«Про внесення Змін до Критеріїв, за якими визначаються випадки інфекційних та паразитарних захворювань, які підлягають реєстрації»
1. Резюме
Встановлюються чіткі критерії, за якими визначаються випадки інфекційних захворювань, для приведення до єдиного формату звітності про випадки інфекційних та паразитарних захворювань, інфекційних хвороб, пов’язаних з наданням медичної допомоги, інфекцій кровотоку викликаних специфічними патогенами, випадків антибіотикорезистентності і порівняння даних в мережі ЄС.
2. Проблема, яка потребує розв’язання
Проєкт наказу МОЗ України «Про внесення Змін до Критеріїв, за якими визначаються випадки інфекційних та паразитарних захворювань, які підлягають реєстрації» (далі – проект наказу) розроблено Міністерством охорони здоров'я України з метою врегулювання питання відсутності чітких критеріїв щодо визначення окремих випадків інфекційних захворювань. Так, до Переліку інфекційних захворювань, які мають прогресивно/поступово охоплюватися епідеміологічним наглядом, затвердженого наказом МОЗ України від 13 квітня 2016 року № 362, зареєстрованим Міністерством юстиції України 12 травня 2016 року за № 714/28844 включено такі позиції, як: «внутрішньо-лікарняні інфекції» та «антибіотикорезистентність». Проте, критерії, за якими визначаються випадки інфекційних та паразитарних захворювань, які підлягають реєстрації, по цим захворюванням відсутні.
Національний план дій щодо боротьби із стійкістю до протимікробних препаратів, затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року № 116 передбачає використання термінів «інфекційні хвороби, пов’язанні з наданням медичної допомоги» та «антимікробна резистентність» на заміну «внутрішньо-лікарняні інфекції» та «антибіотикорезистентність» відповідно.
3. Суть проєкту акта
Проєкт наказу встановлює чіткі критерії за якими визначаються окремі випадки інфекційних захворювань, зокрема «інфекційні хвороби, пов’язані з наданням медичної допомоги» та «антимікробна резистентність». Впровадження проекту дозволить привести до єдиного формату звітність про випадки інфекційних та паразитарних захворювань, яка надається до мережі Європейського Союзу і порівняння даних в цій мережі.
4. Вплив на бюджет
Прийняття та реалізація проєкту наказу не потребує додаткових фінансових та інших витрат з державного та місцевих бюджетів.
5. Позиція заінтересованих сторін
Проєкт наказу потребує консультацій із заінтересованими сторонами. З метою отримання зворотного зв'язку проєкт наказу потребує оприлюднення на офіційному веб-сайті МОЗ України.
Прогноз впливу реалізації проєкту наказу на ключові інтереси заінтересованих сторін надається у додатку до цієї пояснювальної записки.
Проєкт наказу не стосується питань функціонування місцевого самоврядування, прав та інтересів територіальних громад, місцевого та регіонального розвитку.
Проєкт наказу не стосується соціально-трудової сфери.
Проєкт наказу потребує погодження з Національною академією медичних наук України.
6. Прогноз впливу
За предметом правового регулювання реалізація проєкту акта не матиме впливу на:
розвиток регіонів;
ринок праці;
екологію та навколишнє природне середовище.
Проєкт наказу впливає на ринкове середовище, забезпечення інтересів і прав громадян та суб’єктів господарювання, а також на громадське здоров’я за рахунок випуску, реалізації та споживання безпечної продукції.
7. Позиція заінтересованих органів
Проєкт наказу потребує погодження із Державною регуляторною службою України, Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини та потребує державної реєстрації в Міністерстві Юстиції України.
8. Ризики та обмеження
У проєкті наказу відсутні положення, які порушують принцип забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків та положення, що мають ознаки дискримінації.
Проєкт наказу не містить норм, що зачіпають права і свободи, гарантовані Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
У проєкті наказу відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.
9. Підстава розроблення проєкту акта
Проєкт наказу розроблено на виконання підпункту 4 пункту 1420 Плану заходів з виконання Угоди про асоціацією між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2017 року № 1106 та підпункту 11 пункту 3 Національного плану дій щодо боротьби із стійкістю до протимікробних препаратів, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 06 березня 2019 року № 116.
Міністр охорони здоров’я України |
Зоряна СКАЛЕЦЬКА |
ПРОГНОЗ ВПЛИВУ
реалізації акта на ключові інтереси заінтересованих сторін
1. Проектом наказу передбачено встановити визначення, характеристики та чіткі критерії, за якими визначаються випадки інфекційних пов'язаних з наданням медичної допомоги та антимікробної резистентності
2. Вплив на ключові інтереси усіх заінтересованих сторін
Заінтересована сторона |
Ключовий інтерес |
Очікуваний (позитивний чи негативний) вплив на ключовий інтерес із зазначенням передбачуваної динаміки змін основних показників |
Пояснення (чому саме реалізація акта призведе до очікуваного впливу) |
|
короткостроковий вплив |
середньостроковий вплив |
|||
Фахівці закладів охорони здоров’я |
Можливість застосування єдиних уніфікованих критеріїв |
- |
+ |
В короткостроковому періоді можливий негативний вплив за рахунок супротиву до змін. Можливість використання єдиних, чітких, уніфікованих критеріїв щодо визначення та реєстрації інфекційних хвороб, пов'язаних з наданням медичної допомоги та антимікробної резистентності скоротить час, що витрачається на проведення діагностики та, в середньостроковому періоді, підвищить ефективність роботи та спростить процедуру постановки діагнозу. |
Зниження ризику професійних захворювань |
+ |
+ |
При наявності чітких критеріїв, за якими визначаються випадки інфекційних хвороб, пов'язаних з наданням медичної допомоги та антимікробної резистентності, підвищується швидкість та якість діагностики, що дає можливість оперативно реагувати та застосовувати профілактичні заходи направлені на їх попередження. |
|
Пацієнти |
Отримання якісних медичних послуг |
+ |
+ |
Використовуючи конкретні критерії для визначення випадків цих захворювань та станів підвищується якість діагности та скорочується час затрачений на діагностування. Це дає можливість корегувати призначену емпіричну терапію, або корегувати специфічне лікування та можливість застосування адекватних профілактичних заходів направлених на попередження інфекційних хвороб, пов'язаних з наданням медичної допомоги та антимікробної резистентності |