Проект наказу Міністерства охорони здоров’я України «Про внесення змін до додатку 1 до Порядку направлення жінок для проведення першого курсу лікування безплідності методами допоміжних репродуктивних технологій...»
ПОВІДОМЛЕННЯ
про оприлюднення проекту наказу
Міністерства охорони здоров’я України
«Про внесення змін до додатку 1 до Порядку направлення жінок для проведення першого курсу лікування безплідності методами допоміжних репродуктивних технологій за абсолютними показаннями за бюджетні кошти»
Міністерство охорони здоров’я України пропонує для публічного обговорення проекту наказу Міністерства охорони здоров’я України «Про внесення змін до додатку 1 до Порядку направлення жінок для проведення першого курсу лікування безплідності методами допоміжних репродуктивних технологій за абсолютними показаннями за бюджетні кошти», затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 29 листопада 2004 року № 579, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2005 року за № 224/10504 (далі – проект наказу) .
Проект наказу розроблено на виконання частини 2 статті 10 розділу ІІ Закону України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ» та Закону України «Про затвердження Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки» з метою забезпечення доступу ВІЛ-позитивних осіб до лікування безплідності із використанням допоміжних репродуктивних технологій як гарантії, що закріплена Законом.
Прийняття змін до наказу забезпечить доступ ВІЛ-позитивних осіб до лікування безпліддя із використанням допоміжних репродуктивних технологій.
Зауваження та пропозиції щодо положень наказу надсилати протягом місяця з дня оприлюднення у письмовому або електронному вигляді на адресу: [email protected], Притуляк Поліна (тел. 068 708 66 65), [email protected], Краснопольська Тетяна (068 322 56 36).
Пояснювальна записка оприлюднена шляхом розміщення на офіційному веб-сайті Міністерства охорони здоров’я України в мережі Інтернет www.moz.gov.ua.
ПРОЕКТ
Про внесення зміни до додатка 1 до Порядку направлення жінок для проведення першого курсу лікування безплідності методами допоміжних репродуктивних технологій за абсолютними показаннями за бюджетні кошти
Відповідно до частини 2 статті 10 розділу ІІ Закону України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ» та Закону України «Про затвердження Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014 – 2018 роки»
НАКАЗУЮ:
1. Унести зміну до додатка 1 до Порядку направлення жінок для проведення першого курсу лікування безплідності методами допоміжних репродуктивних технологій за абсолютними показаннями за бюджетні кошти, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 29 листопада 2004 року № 579, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2005 року за № 224/10504 (із змінами), що додається.
2. Медичному департаменту (Гаврилюк А.О.) забезпечити подання у встановленому порядку цього наказу на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України.
3. Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
4. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Лінчевського О.В.
В.о. Міністра | У. СУПРУН |
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту наказу Міністерства охорони здоров’я України
«Про внесення зміни до додатка 1 до Порядку направлення жінок для проведення першого курсу лікування безплідності методами допоміжних репродуктивних технологій за абсолютними показаннями за бюджетні кошти»
Мета: забезпечення доступу ВІЛ-позитивних осіб до лікування безплідності з використанням допоміжних репродуктивних технологій як гарантії, що закріплена Законом.
1. Підстава розроблення проекту акта
Проект наказу Міністерства охорони здоров’я України «Про внесення зміни до додатка 1 до Порядку направлення жінок для проведення першого курсу лікування безплідності методами допоміжних репродуктивних технологій за абсолютними показаннями за бюджетні кошти» розроблено відповідно до законів України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ», «Про затвердження Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014-2018 роки», наказу Міністерства охорони здоров’я України від 29 листопада 2004 року № 579 «Про затвердження Порядку направлення жінок для проведення першого курсу лікування безплідності методами допоміжних репродуктивних технологій за абсолютними показаннями за бюджетні кошти», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2005 року за № 224/10504.
2. Обґрунтування необхідності прийняття акта
Реалізація репродуктивної функції та доступ до допоміжних репродуктивних технологій (далі – ДРТ) належить до фундаментальних прав людини.
Відповідно до частини 2 статті 10 розділу ІІ Закону України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ» (далі – Закон), люди, які живуть з ВІЛ, мають право на участь у допоміжних репродуктивних технологіях за умови запобігання передачі ВІЛ-інфекції від батьків майбутній дитині.
Забезпечення доступу людей, які живуть з ВІЛ, до допоміжних репродуктивних технологій за умови запобігання передачі ВІЛ від батьків до майбутньої дитини передбачено завданнями Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014 – 2018 роки.
Пунктами 2.2.1, 2.2.3, 3.1.11 уніфікованого клінічного протоколу первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги «Профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини», затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16 травня 2016 року № 449 (далі – Протокол), передбачено ведення вагітності, яка настала внаслідок ДРТ у ВІЛ-інфікованої жінки або у жінки, партнер якої є ВІЛ-позитивним. У Протоколі також наведено підходи стосовно попередження передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини під час вагітності незалежно від того, настала вона в результаті використання ДРТ чи природнім шляхом.
У свою чергу, наказом Міністерства охорони здоров’я України від 29 листопада 2004 року № 579 затверджено Порядок направлення жінок для проведення першого курсу лікування безплідності методами допоміжних репродуктивних технологій за абсолютними показаннями за бюджетні кошти, в якому діагноз «ВІЛ-інфікованість або СНІД» визначено протипоказанням для проведення лікування жіночої безплідності методами ДРТ.
Таким чином, в існуючих нормативних актах є протиріччя, що потребує узгодження.
Питання щодо ризиків передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини за умови перебування особи, яка звертається за ДРТ, на лікуванні, досягнення вірусологічної та імунологічної ефективності лікування не може бути підставою для відмови у ДРТ та протипоказанням до нього.
Внесення змін до проекту наказу «Про внесення змін до додатка 1 до Порядку направлення жінок для проведення першого курсу лікування безплідності методами допоміжних репродуктивних технологій за абсолютними показаннями за бюджетні кошти» (далі – проект наказу) обумовлено забезпеченням прав щодо доступу ВІЛ-позитивних осіб до ДРТ та водночас попередженням передачі ВІЛ-інфекції від матері до дитини.
3. Суть проекту акта
Проект наказу спрямовано на забезпечення доступу ВІЛ-позитивних осіб до лікування безпліддя з використанням допоміжних репродуктивних технологій.
4. Правові аспекти
Закон України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ»;
Закон України «Про затвердження Загальнодержавної цільової соціальної програми протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу на 2014–2018 роки»;
наказ Міністерства охорони здоров’я України від 29 листопада 2004 року № 579 «Про затвердження Порядку направлення жінок для проведення першого курсу лікування безплідності методами допоміжних репродуктивних технологій за абсолютними показаннями за бюджетні кошти» діагноз «ВІЛ-інфікованість або СНІД», який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2005 року за № 224/10504;
Уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги «Профілактика передачі ВІЛ від матері до дитини», затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я України від 16 травня 2016 року № 449;
наказ Міністерства охорони здоров’я України від 09 вересня 2013 року
№ 787 «Про затвердження Порядку застосування допоміжних репродуктивних технологій в Україні», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 02 жовтня 2013 року за № 1697/24229;
наказ Міністерства охорони здоров’я України від 05 листопада 2013 року № 955 «Про затвердження нормативно-правових актів щодо захисту від зараження ВІЛ-інфекцією при виконанні професійних обов’язків», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 20 листопада 2013 року за № 1980/24512.
5. Фінансово-економічне обґрунтування
Реалізація цього проекту наказу не потребує додаткових витрат з місцевих та Державного бюджетів України.
6. Прогноз впливу
Проект наказу не є регуляторним актом та не спричиняє регуляторного впливу.
Проект наказу не стосується питань розвитку адміністративно-територіальних одиниць.
Проект наказу не стосується соціально-трудової сфери та не впливає на зайнятість населення чи ринок праці.
Проект наказу не чинить впливу на екологію та навколишнє природне середовище.
Прийняття змін до проекту наказу покращить демографічну ситуацію в Україні .
Прийняття проекту наказу дозволить забезпечити дотримання прав щодо доступу ВІЛ-позитивних осіб до ДРТ.
7. Позиція заінтересованих сторін
Проект наказу не стосується сфери наукової та науково-технічної діяльності.
Реалізація проекту наказу матиме вплив на інтереси окремих верств (груп) населення, об'єднаних спільними інтересами, суб'єктів господарювання, а саме: на ВІЛ-позитивних жінок репродуктивного віку. Прогноз впливу додається.
8. Громадське обговорення
Проект наказу потребує оприлюднення на офіційному веб-сайті МОЗ України: www.moz.gov.ua для проведення консультацій з громадськістю.
9. Позиція заінтересованих органів
Проект наказу потребує погодження зі Спільним представницьким органом сторони роботодавців на національному рівні, Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Спільним представницьким органом репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні (СПО об’єднань), Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Національною академією медичних наук України.
10. Правова експертиза
Проект наказу потребує проведення правової експертизи в Міністерстві юстиції України.
11. Запобігання дискримінації
У проекті наказу відсутні положення, які містять ознаки дискримінації.
12. Запобігання корупції
У проекті наказу відсутні правила і процедури, які можуть містити ризики вчинення корупційних правопорушень.
13. Прогноз результатів
Прийняття проекту наказу забезпечить доступ ВІЛ-позитивних осіб до лікування безпліддя із використанням допоміжних репродуктивних технологій.
В.о. Міністра охорони здоров’я України |
Уляна СУПРУН |
ПРОГНОЗ ВПЛИВУ
реалізації акта на ключові інтереси заінтересованих сторін
Проект наказу Міністерства охорони здоров’я України «Про внесення змін до додатка 1 наказу Міністерства охорони здоров’я України від 29 листопада 2004 року № 579» спрямовано на забезпечення доступу ВІЛ-позитивних осіб до лікування безпліддя із використанням допоміжних репродуктивних технологій.
№ п/п | Заінтересована сторона | Ключовий інтерес | Очікуваний вплив на ключовий інтерес із зазначенням передбачуваної динаміки змін основних показників | Пояснення | |
1. | ВІЛ-позитивні жінки репродуктивного віку | Участь у допоміжних репродуктивних технологіях | - | + | Вірусологічне навантаження антиретровірусного лікування надає можливість залучати ВІЛ-позитивних жінок репродуктивного віку до проведення першого курсу лікування безплідності методами допоміжних репродуктивних технологій |