Поточний стан підготовки протезистів-ортезистів обговорили в Харкові
У Харкові під головуванням міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка відбулося установче засідання робочої групи щодо визначення опорних центрів з підготовки протезистів-ортезистів. На ньому розглянули поточний стан підготовки таких спеціалістів в Україні, ознайомилися з міжнародним досвідом та найкращими практиками й визначили подальші вектори спільної роботи.
“Упродовж тривалого часу Україна не мала жодних академічних програм із підготовки протезистів, а спеціалістів потрібного фаху ми готували в межах програм з підвищення кваліфікації технічних спеціалістів. Проте війна поставила перед нами нові виклики, на які ми маємо швидко та ефективно реагувати, адже щодня від російських обстрілів страждають військові й цивільні, дорослі й діти. Наше завдання – забезпечити їх якісною медичною допомогою в Україні. Для цього у чотирьох закладах вищої медичної освіти ми навчаємо (зокрема і на місцях держзамовлення) магістрів протезистів-ортезистів, чий рівень підготовки відповідатиме стандартам Міжнародного товариства протезування та ортезування (The International Society for Prosthetics and Orthotics, ISPO).”
Зараз в Україні навчається 36 магістрів з протезування-ортезування. Таких фахівців готують Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького, Тернопільський національний медичний університет імені І. Я. Горбачевського, Національний університет охорони здоров’я України імені П. Л. Шупика та Харківський національний медичний університет. В останньому запроваджені також цикли спеціалізації з протезування-ортезування. Їх уже пройшли 14 спеціалістів, ще 25 – вступили на навчання.
Наразі триває розроблення стандарту для підготовки магістрів за спеціальністю «Технології медичної діагностики та лікування» (спеціалізація «Протезування-ортезування»). Крім того, триває робота з підготовки компонентів єдиного державного кваліфікаційного іспиту: тестового іспиту «Крок-2» та об’єктивного структурованого практичного (клінічного) іспиту для атестації протезистів-ортезистів відповідно до стандартів Міжнародного товариства протезистів та ортезистів.
У межах робочого візиту на Харківщину міністр також відвідав університетську клініку Харківського національного медичного університету. На базі закладу реалізується спільний проєкт Міжнародного комітету червоного хреста та Міністерства охорони здоров’я України, метою якого є впровадження сучасних протоколів лікування та реабілітації, зокрема пацієнтів з ампутаціями.
Важливим компонентом проєкту є створення клінічної протезно-ортезної лабораторії, в якій за участі іноземних фахівців (клінічних протезистів) виготовляються тимчасові протези, необхідні для реабілітації в гострому та підгострому періодах відповідно до сучасних протоколів надання медичної допомоги пацієнтам з ампутаціями. Виготовлення тимчасових протезів в тимчасові мобільній лабораторії (в мобільних будиночках) розпочалося в липні 2024 року. Реабілітація проводиться в умовах перебування пацієнта в стаціонарі.
Ресурс мобільної лабораторії – 15 пацієнтів на місяць. Вона оснащена всім необхідним для виготовлення тимчасових протезів, що дає змогу забезпечити пацієнтам з ампутаціями ефективне проходження процесу реабілітації. З початку функціонування лабораторії її фахівці оглянули вже більш як 10 пацієнтів, п’ять пацієнтів з ампутаціями вже залучені до процесу реабілітації з виготовлення тимчасових протезів. Мобільна лабораторія – це тимчасове рішення, після завершення ремонту на другому поверсі головного корпусу університетської клініки наприкінці 2024 року її перемістять у відремонтовані приміщення і збільшать кількість пацієнтів до 25 на місяць.