Понад 300 фахівців вивчали передовий досвід із мультидисциплінарної реабілітації
Підвищення ефективності послуг із відновлення людини — пріоритетний вектор руху для всієї галузі. Це складний і довготривалий процес. Адже включає не лише розвиток якісної освіти для фахівців, а й обмін досвідом. Фахівці, які власними руками допомагають відновити функціонал українцям та створили потужні реабілітаційні команди в своїх медзакладах, — джерело безцінної інформації для інших колег.
Національний конгрес з мультидисциплінарної реабілітації дав унікальну змогу зібрати передовий досвід кращих фахівців країни в одному місці. Організаторам заходу вдалося створити майданчик однодумців — фахівців, які мотивовані підвищувати кваліфікацію та примножувати власні знання і вміння та ділитися ними з колегами. Тих, хто орієнтований на професійний ріст та розвиток.
До воркшопів та лекцій долучились лікарі фізичної та реабілітаційної медицини, фізичні терапевти, ерготерапевти, терапевти мови й мовлення, протезисти-ортезисти, психологи та сімейні лікарі. Доповідачами були кращі українські фахівці та фахівці з різних країн світу. Учасники заходу дізнались про цілий ряд важливих аспектів, які треба враховувати під час формування стратегії роботи в умовах війни.
Воркшопи та лекції будувались довкола наступних напрямів:
- м’язово-скелетна реабілітація воєнних травм,
- реабілітація у разі спинномозкової та черепно-мозкової травми, ампутаціях,
- стан та перспективи реабілітації в громаді,
- актуальні питання реабілітації нейрогенних розладів — невидимих травм війни,
- командна робота в реабілітації складних клінічних випадків,
- актуальні проблеми у реабілітаційній практиці,
- компонент психічного здоров’я в реабілітації та соціальній роботі.
Слід зауважити, що доказова реабілітація — не щось аморфне. Вона має чітко визначені критерії та базується навколо потреб конкретної людини. Її головний інструмент — активність. Активність для відновлення функцій, яка починається одразу після стабілізації стану пацієнта. Саме такі підходи наразі впроваджуються в медичних закладах України. При цьому, активна реабілітація не має нічого спільного із застарілими та неефективними санаторно-курортними пасивними методами, лікувальною фізкультурою, електрофорезами та масажами.
Аби реабілітація була дієвою — з людиною на рівні медзакладу має працювати велика команда фахівців, серед яких: лікарі фізичної та реабілітаційної медицини, фізичні та ерготерапевти, терапевти мови і мовлення, психологи, асистенти та медичні сестри.
На рівні громади для реабілітації людини потрібна широка взаємодія з іншими сферами (освіти, зайнятості, соціальної допомоги, сімейними лікарями) та більша самостійність реабілітаційних професій. Взаємодія фахівців з пацієнтом, психологічна допомога та людиноцентрична комунікація є першими кроками, необхідними, щоб людина захотіла відновитися, повірила в себе і сформувала довіру до реабілітаційної команди.
Розбудова реабілітації — це в першу чергу не побудова чи ремонт кількаповерхових будівель на сотні ліжкомісць і начинення їх обладнанням. А вмілі людські руки. Тобто — фахівці з реабілітації.
Конгрес став важливим кроком вперед для всіх його учасників. Вперед до доказових методів, до ефективної реабілітації, до якісної роботи зі складними наслідками, які часто виникають внаслідок поранень та травм війни.
Довідка:
Захід реалізовано партнерами МОЗ України — проєктом «Реабілітація травм війни в Україні», що імплементується БФ Пацієнти України, разом з Всеукраїнським об’єднанням фізичних терапевтів, Українським товариством ерготерапевтів, Українським товариством терапії мови і мовлення, Protez Hub, Українським товариством фізичної та реабілітаційної медицини, за підтримки Посольства Швейцарії в Україні, а також European Union in Ukraine, Nova Ukraine.