Понад 3 000 консультацій для пацієнтів надано в межах проєкту «Психосоціальна підтримка під час війни»
Завершився перший етап українсько-ізраїльського проєкту «Психосоціальна підтримка під час війни», спрямованого на допомогу пацієнтам, які тривалий час перебувають у лікарні, їхнім близьким та медикам.
Загалом три місяці реалізації проєкту у лікарнях надано 3 304 індивідуальні консультації для госпіталізованих, членів їхніх сімей, лікарів та медичних сестер. Крім того, проведено 162 групові заняття для 1 129 осіб, серед яких – пацієнти і медики.
«Крім госпіталізованих та їхніх сімей, підготовлені фахівці надаватимуть психологічну підтримку у межах проєкту також медикам, які працюють із пацієнтами й травмованими під час бойових дій. Адже медичні працівники, щодня контактуючи з пораненими та пропускаючи через себе їхні історії, потребують не меншої підтримки. Постійна емоційна напруга та виснаження впливають на психологічний стан і ефективність роботи. Тож психологи допоможуть запобігти професійному вигоранню медиків в цей нелегкий період», – сказав міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко.
Нагадаємо, на початку січня 57 фахівців-учасників проєкту, організованого у межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я за ініціативою Олени Зеленської, розпочали роботу у 14 медичних закладах Дніпра, Вінниці та Київської області.
«Хоч іноді здається, що робота психологів непомітна, вона є дуже важливою. Ми раді, що наш спільний проєкт зміг підсилити залучені заклади охорони здоров'я в цьому компоненті. Вітаю нас усіх із цим успіхом», – високо оцінила успіхи проєкту голова місії IsraAID в Україні Альона Дружиніна.
Українські фахівці із базовою медичною або психологічною освітою у ході 94 годин тренінгових занять опанували методики кризової, військової, екстремальної психології, першої психологічної допомоги. Наразі здобуті знання вони продовжують застосовувати у роботі з людьми, які зазнали важких травм чи втрат внаслідок бойових дій та тривалий час перебувають у медзакладах. Також вони працюють із членами родин військовослужбовців, аби підтримати їх у період адаптації.
«Проєкт “Психосоціальна підтримка під час війни” – це екстремальна, кризова психологія, а також перша психологічна допомога ушпиталеним, тим, хто перебуває на довготривалому лікуванні. А ще – це допомога медикам які працюють з такими пацієнтами. Це підтримка тих, хто проходить найтяжчі випробування», – розповіла Оксана Збітнєва, виконавча директорка ГО «Безбар’єрність», керівниця Координаційного центру з психічного здоров’я.
Після трагедії в Дніпрі, де у січні російська ракета влучила у багатоповерхівку, фахівці проєкту у чотирьох медзакладах міста надавали безоплатну підтримку постраждалим. Всього було надано 53 консультації, також проведені тренінги для педагогічних працівників закладів освіти по сусідству з місцем трагедії. У Броварах фахівці працювали з батьками дітей, які потрапили в реанімацію внаслідок трагедії через падіння гвинтокрила, надано 49 консультацій.
«Психолог – це забезпечувальна спеціальність. Наша задача – не спричинити людині щастя. Наша задача в тому, щоби пояснити людині, що їй потрібно, з точки зору фахівця. Психолог – це своєрідний перекладач між людиною і цією ж самою людиною. Щоби людина краще розуміла себе, зовнішній світ, щоб їй було простіше й комфортніше спілкуватися з іншими людьми. Тоді і світу буде набагато легше спілкуватися з цією людиною», – пояснила Наталя Зарецька, експертка проєкту, військова психологиня.
Проєкт реалізовано громадською організацією «Безбар’єрність» у співпраці з Ізраїльським форумом міжнародної гуманітарної допомоги IsraAID, Міністерством охорони здоров’я України, департаментами охорони здоров’я Дніпропетровської, Вінницької та Київської областей. Надалі проєкт масштабуватиметься на нові медичні заклади та географічно розширюватиметься.
Довідка:
Партнер проєкту IsraAID – провідна міжнародна неурядова гуманітарна організація зі штаб-квартирою в Ізраїлі, що понад 20 років по всьому світу допомагає спільнотам, які опинилися в кризовій ситуації, долати її та розбудовувати стабільне майбутнє. Її команди медиків, експертів із посттравматичних станів, спеціалістів у громадах та інших професіоналів очолювали міжнародну відповідь на катастрофи та конфлікти по всьому світу.
Розробку та впровадження Всеукраїнської програми ментального здоров'я координує Міністерство охорони здоров’я України. Всесвітня організація охорони здоров’я – експертний партнер, виконавчий партнер – громадська організація «Безбар’єрність». Майданчиком для розробки та ухвалення рішень є Міжвідомча координаційна рада при Кабінеті Міністрів України.