Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Керівництво Структура Стратегія Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит Критична інфраструктура
Воєнний стан
Громадянам
Медична допомога вимушеним переселенцям за кордоном Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Допомога українським медикам та армії Опитування Психічне здоров'я Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії Адміністративні послуги МОЗ
Медичним працівникам
Освіта
Стратегія розвитку медичної освіти Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Акредитація закладу та ліцензування Громадська рада Громадське обговорення Законопроекти Документи з питань економіки та фінансів Документи Громадська експертиза Громадське обговорення (архів) Стратегічна екологічна оцінка Керівник робіт з ліквідації наслідків надзвичайної ситуації (COVID-19) Консультативні, допоміжні та інші дорадчі органи при МОЗ Ліцензування United24
eHealth
Контакти

Післяпологова депресія (як її розпізнати й допомогти)

Жінки, які народили, можуть зазнавати різних розладів психіки та поведінки. Якщо це трапляється у післяпологовому періоді, то зазвичай вони слабо виражені та мають легкий перебіг, проте в більш складних випадках може розвинутися депресія. Загалом, стан пригнічення та легкі психічні розлади переживає в середньому кожна п’ята мама. Для допомоги жінці передовсім потрібна професійна допомога та підтримка близьких.

Якщо після ознайомлення з цим текстом ви розпізнаєте в себе або вашої близької людини ознаки післяпологової депресії, зверніться до фахівця з психічного здоров’я для отримання допомоги.

Чому виникає післяпологова депресія?

Післяпологова депресія — це складне поєднання фізіологічних, емоційних та поведінкових змін, які відбуваються в окремих жінок після пологів. Ознаки та симптоми такого стану можуть бути різними і варіюватися від легко до значно виражених, їх зазвичай підсилюють ще і труднощі зі сном та тривоги про здоров’я дитини. Такий стан розпочинається протягом перших кількох днів після пологів і може тривати доволі довго.

Важливо знати, що післяпологова депресія — це захворювання, яке піддається лікуванню, і яке не є проявом слабкості або характеру. Не варто ігнорувати чи ставитись байдуже до проявів післяпологової депресії.

Як розпізнати післяпологову депресію?

Симптоми, що найчастіше спостерігаються:

 • порушення сну;
 • відчуття байдужості, гніву;
 • зміни апетиту;
 • сильна втома та виснаження, відчуття, що нічого не приносить задоволення та радості;
 • часті зміни настрою;
 • переживання, пов’язані із смутком та страхом бути поганою мамою;
 • відчуття нікчемності, безнадійності та безпорадності;
 • проблеми з концентрацією уваги, прийняттям повсякденних рішень та самообслуговуванням.

Якщо

 • симптоми тривають довше ніж два тижні і не згасають,
 • вам або вашій близькій людині гіршає,
 • піклування про дитину стає майже неможливим,
 • турбота про себе стає також надзвичайно складною, або якщо
 • в мами з’являються думки про те, щоби нашкодити собі або дитині,

одразу ж звертайтеся до фахівця з психічного здоров’я. Психолог, невролог або психіатр допоможуть розібратися в ситуації і визначать необхідну схему лікування.

Поради, які ми наведемо нижче, навряд допоможуть подолати депресивний розлад. Проте в разі їх дотримання вам буде легше впоратися з психоемоційними змінами:

 1. Не стидайтеся просити про допомогу. Нехай друзі і близькі знають, як вони можуть вам допомогти.
 2. Будьте реалістичними щодо очікувань від себе та дитини.
 3. Порадьтеся з лікарем щодо легких тренувань або виходьте прогулятися на свіжому повітрі наодинці хоча б на 15 хвилин.
 4. Дотримуйтесь збалансованого та раціонального харчування; уникайте алкоголю та кофеїну.
 5. Підтримувати стосунки з партнером — знайдіть час один для одного.
 6. Підтримуйте зв’язок із родиною та друзями — не ізолюйтеся.
 7. Спіть або відпочивайте, коли спить ваша дитина.

Пам’ятайте: народження дитини — це завжди зміни і для їхнього прийняття потрібен час. Тому сумувати за старим життям і засмучуватися, коли щось іде не так, — нормально. Проте, варто ставитися до себе, свого нового тіла і своїх нових емоцій із розумінням і турботою, а в разі потреби звертатися до спеціалістів.