Напередодні запуску е-рецепту на рецептурні препарати відбулася онлайн-зустріч МОЗ з ЄБА
З 1 квітня рецептурні препарати відпускатимуться також за електронним рецептом (e-рецептом). Однак з огляду на повномасштабну війну в країні одночасно з е-рецептом діятиме і паперовий. Тобто, перехідний період триватиме з урахуванням поточної ситуації в Україні.
Питання, що прозвучали на зустрічі із заступницею міністра охорони здоров’я з питань цифрового розвитку Марією Карчевич та директоркою департаменту медичних послуг МОЗ України Олександрою Машкевич – із Європейською Бізнес Асоціацією, одним із найчисельніших об’єднань бізнесу в Україні:
«Чи МОЗ розширює перелік рецептурних препаратів?», «Як бути в регіонах, де ведуться бойові дії?» , «Як довго триватиме перехідний період, коли в обігу й паперовий рецепт, як було з впровадженням рецепту на антибіотики та психотропні препарати?», «Як військові адміністрації, підрозділи ЗСУ, волонтерські та благодійні організації закуповуватимуть рецептурні ліки для потреб воєнного часу?», «Чи можна отримати е-рецепт незалежно від декларації з сімейним лікарем?», «Чи можна одержати електронний рецепт дистанційно, наприклад, по телефону або комусь із рідних?».
Найперше і найголовніше – МОЗ не розширює перелік рецептурних препаратів. Тільки на вже чинний вводить додатковий інструмент – електронний рецепт! Це дозволить контролювати відпуск рецептурних ліків в аптеках і головне – мінімізувати негативні прояви самолікування серед українців, відстежувати дотримання режиму прийому ліків та убезпечити пацієнта.
А також – у межах наших євроінтеграційних прагнень, де від 80% з лишком – і до 90% (цифра коливається з місяця в місяць) громадян виступають за вступ України до ЄС.
Далі: у регіонах, де ведуться бойові дії, рецептурні препарати за потреби можна буде придбати без е-рецепта і навіть рецепта взагалі, окрім наркотичних (рецептурних) препаратів. Військові адміністрації, підрозділи ЗСУ, а також волонтерські й благодійні організації можуть закуповувати рецептурні ліки для потреб воєнного часу оптово безпосередньо у дистриб’юторів і для цього рецепт не потрібен. Так триватиме до нашої перемоги.
До речі, е-рецепт на рецептурний препарат може виписати будь-який лікар, який відповідає за ваше лікування. Це може бути лікар як державного, комунального, так і приватного закладу чи лікар-ФОП. Обмежень немає. У разі тривалого лікування хронічних захворювань, за потреби продовжити лікування чи профілактику, повторний електронний рецепт на потрібні ліки можна буде отримати, звернувшись до лікаря дистанційно. А, приміром, за паліативного хворого ліки за е-рецептом може отримати будь-хто з родичів при наявності відповідного документа.
«Українці, продовжуючи жити під час війни, говорять про те, якою буде країна після її завершення. Популярними стають думки відомих вітчизняних культурологів, філософів, істориків. Ми у Міністерстві охорони здоров’я теж виступаємо за відповідальне споживання антибактеріальних та наркотичних (психотропних) препаратів, а тепер ось – рецептурних. В українців має сформуватися певна культура щодо цього. Попередження самолікуванню – ще одна стратегічна ціль разом із євроінтеграційною, до якої ми рухаємося. Здійснюючи моніторинг за відпуском рецептурних препаратів, зможемо аналізувати призначення лікаря й ефективність лікування», – говорить заступниця міністра охорони здоров’я з питань цифрового розвитку Марія Карчевич.
Нагадаємо, два етапи реалізації е-рецепта відбулося торік: з 1 серпня – на антибіотики, з 1 листопада – на наркотичні (психотропні) препарати. Так, станом на зараз виписано 691 936 електронних рецептів на антибактеріальні засоби і 20 118 – на засоби наркотичні (психотропні).