Національній службі здоров’я України – 5 років
У 2017 році Верховна Рада прийняла Закон «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення». Згодом був створений новий орган – Національна служба здоров'я України, яка відповідає за один з ключових елементів реформи – фінансування системи охорони здоров'я.
Взявши за основу передовий міжнародний досвід та апробовані практики інших країн, в Україні було створено державного закупівельника медичних послуг.
“З року в рік ми активно працюємо над тим, щоб надавати українцям пацієнтам якісну, доступну та безоплатну медичну допомогу. Впроваджуємо найкращі світові практики та передовий досвід інших країн. Поступово ми рухаємося вперед. Повномасштабна війна не сповільнила нас, а навпаки прискорила. Впевнений, що саме запроваджувані зміни дозволяють нам вистояти у цей скрутний час. Гідно тримати медичний фронт та надавати медичну допомогу, попри всі обставини, виклики та умови. Я щиро вдячний Національній службі здоров'я за ту роботу, яку вони систематично ведуть задля удосконалення медичної сфери, за ту адаптивність до постійно нових викликів, яку вони демонструють. Нам є чим пишатися. Бажаю вам не зупинятися і разом робити все, щоб система охорони здоров'я ставала кращою”, – зазначив Віктор Ляшко, міністр охорони здоров'я України.
За ці 5 років, держава реалізувала низку змін, спрямованих на забезпечення якісних та доступних медичних послуг. З державного бюджету оплачуються медичні послуги, які надаються пацієнтам, а не утримуються ліжка в лікарнях (гроші ходять за пацієнтом), українці отримали право обирати лікаря первинної медичної допомоги, медичні заклади отримали більше управлінської свободи і можливість ефективніше використовувати ресурси, а запроваджена Програма медичних гарантій передбачає перелік та обсяг медичних послуг і ліків, які держава гарантує населенню, даючи пацієнтам фінансову точку опори під час лікування.
Національна служба здоров’я на постійній основі аналізує потреби громадян у медичних послугах, контрактує ті медичні заклади, які здатні надавати безпечну та якісну допомогу.
“Ми вдячні за партнерство та пацієнторієнтованість кожному медичному та аптечному працівникові, які сумлінно виконують свої обов’язки у цей непростий час. Ми вдячні представникам місцевих та центральних органів влади, керівникам закладів охорони здоров’я за турботу про розвиток медицини в громадах. Вдячні міжнародним партнерам за підтримку та взаємодію”, – зазначила Голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак.
Завдяки адмініструванню НСЗУ, програми “Доступні ліки”, аптеки вчасно та прозоро отримують кошти за відпущені лікарські препарати. Програма реімбурсації (відшкодування) суттєво зменшує фінансовий тягар для українців та забезпечує безперебійний доступ до ліків для пацієнтів із хронічними захворюваннями. 2019 року програма реімбурсації передбачала відшкодування коштів за 258 препаратів (серцево-судинні захворювання, бронхіальна астма, діабет ІІ типу), у 2023 році – за 435 препаратів. За цей час додались препарати для профілактики інсультів та інфарктів, інсуліни, ліки від розладів психіки та поведінки, епілепсії, хвороби Паркінсона, хронічних обструктивних захворювань легень, імуносупресивні препарати тощо.
На початку реформи (2018 р.) лише 538 комунальних закладів, 45 – приватних та 37 лікарів-ФОП заключили договір з НСЗУ на надання первинної медичної допомоги, на сьогодні (2023 р.) кількість комунальних зросла більш як вдвічі – 1276, приватних всемеро – 328, а ФОП в двадцать разів– 747.
Для всіх медзакладів, з якими НСЗУ має договір, діють єдині тарифи і прозорі умови оплати, незалежно від форми власності, розташування та інших факторів.
Програма медичних гарантій, яка почала діяти в повному обсязі у 2020 р., мала на той час 31 пакет (первинна, спеціалізована, паліативна допомога, реабілітація). З розвитком програми додалися пакети для лікування та вакцинації від COVID-19, супровід пацієнтів з туберкульозом на первинній ланці, хірургія одного дня, неонатальний скринінг тощо. У 2023 р. Програма містить 41 пакет, у т.ч – пакети для закладів на територіях бойових дій та окупованих територіях.