Можливий теракт на ЗАЕС: мешканців кожної області проінформують, як діяти у разі радіаційної аварії
ЦКПХ проінформують жителів кожної області про те, як діяти в разі радіаційної аварії на ЗАЕС. Йдеться про роз’яснювальну роботу для кожної окремої області про потенційні загрози та реагування на них. Це детальні та прості пояснення алгоритму дій для українців щодо заходів індивідуальної безпеки, необхідності та дозування калію йодиду та алгоритмів дій у разі евакуації. Така комунікація має бути фахова і здійснена для усіх областей, враховуючи особливості розташування регіону з урахуванням змодельованих сценаріїв пересування «радіаційної хмари». На цьому під час селекторної наради з керівниками ЦКПХ наголосив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.
«Нещодавно завершилися спільні навчання щодо відпрацювання планів реагування на потенційний можливий теракт на атомній електростанції. Всі розроблені алгоритми повинні бути не лише зафіксовані на папері, але і перевірені на практиці відповідно до всіх наявних сценаріїв. Кожен має чітко розуміти свою роль, місце та функції. Скоординовані чіткі дії — запорука ефективного реагування, від якого залежить життя і здоров’я людей. Важливою складовою є фахове інформування жителів тих чи інших регіонів про те, як саме вони мають діяти, аби максимально убезпечити себе у випадку аварії», — Віктор Ляшко.
Усі центри контролю та профілактики хвороб країни наразі відпрацьовують та фіналізують плани з реагування на ймовірну радіаційну загрозу з екстреними службами на регіональних рівнях. Зокрема, відпрацювання стосуються розгортання пунктів прийому та дозиметричного контролю евакуйованого населення та постраждалих з зони ймовірного радіаційного забруднення.
«Фахівці ЦКПХ проводять інформування медиків та спецслужб, які будуть задіяні у ймовірній евакуації та ліквідації наслідків. Алгоритми дій були відпрацьовані на командно-штабних навчаннях у 5 областях. Наразі ЦКПХ мають фіналізувати підготовку та застосування інструкцій на регіональних рівнях, спільно з органами місцевого самоврядування сформувати потребу та забезпечити пункти потенційної евакуації засобами індивідуального захисту (масками, респіраторами) та препаратами на випадок необхідності йодної профілактики. Крім того, провести спільні навчання з екстреними службами щодо інформування та роз’яснення рівнів індивідуальної дозиметрії допустимих для роботи у зоні потенційної аварії», — заступник міністра, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.
Нагадаємо, 29 та 30 червня у Миколаївській, Херсонській, Запорізькій, Дніпропетровській областях пройшли масштабні навчання екстрених служб. На базі центрів контролю та профілактики хвороб цих областей сформовано групи радіаційного захисту. Відпрацьовано розгортання дозиметричних постів та пунктів проміжної і кінцевої евакуації. Вони мають алгоритми дії в разі теракту на ЗАЕС. Всі бригади забезпечені приладами для вимірювання гамма-фону, радіометрами та дозиметрами. Моніторинг радіаційного фону на територіях зони можливого ураження та прилеглих територіях (на яких не здійснюватиметься евакуація населення) в разі аварії вимірюватимуть кожні 10 хвилин.