МОЗ та Світовий банк обговорили результати поточних та перспективи нових спільних проєктів із відновлення сфери охорони здоров’я
Міністр охорони здоров’я України Віктор Ляшко разом із керівним директором Світового банку з питань операційної діяльності Анною Бʼєрде та віцепрезидентом Світового банку у справах регіону Європи та Центральної Азії Антонеллою Бассані провели зустріч щодо відновлення медичної системи та подальших кроків у спільних проєктах.
“За понад 1000 днів повномасштабної війни ворожа армія зруйнувала чи пошкодила 1941 обʼєкт медзакладів. Через це відповідно до оцінок Світового банку та ЄС потреби сектору охорони здоров’я наразі вже оцінюються у близько 17 мільярдів доларів США. Вистояти в таких умовах нам допомагають міжнародні партнери. Зокрема, завдяки реалізації спільних проєктів зі Світовим банком ми продовжуємо працювати над реконструкцією та модернізацією медичних закладів, підсилювати центри первинної медичної допомоги, в тому числі й що стосується енергонезалежності. Така підтримка – вагомий внесок у стійкість нашої країни та системи охорони здоров’я.”
Повномасштабна війна, розв’язана росією, спричинила велике навантаження та заподіяла значну шкоду українській системі охорони здоров’я. Йдеться про збитки та пошкоджену медичну інфраструктуру України, ускладнення надання медичної допомоги населенню на тих територіях, які наближені до зон ведення активних бойових дій тощо.
Відповідно до «Швидкої оцінки завданої шкоди та потреб на відновлення» (RDNA3), підготовленої урядом України, Світовим банком та Європейською комісією, зараз потреби сектору охорони здоров’я оцінюються у близько 17 мільярдів доларів США, з яких короткострокові потреби на 2024-2026 роки оцінюються у 3,6 мільярда доларів США і які, з огляду на постійний ракетний терор, зростають.
Для подальшого відновлення та забезпечення українців потрібними медпослугами необхідні кроки з модернізації та відновлення частково пошкоджених об’єктів, а також зведення нових медичних закладів для обслуговування більшої кількості населення тощо.
Зокрема, у рамках одного зі спільних проєктів МОЗ та Світового банку «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя» (HEAL Ukraine) до загального фонду Державного бюджету України вже направлено еквівалент 137,5 мільйона доларів США завдяки досягненню ефективності. Проєкт має на меті відновлення та покращення доступу до найважливіших медичних послуг українців, задоволення нових та нагальних потреб у послугах охорони здоров’я, модернізацію медичної системи тощо.
Також у межах реалізації інвестиційного компонента зараз триває реконструкція п’яти закладів охорони здоров’я, а саме: Ірпінська центральна міська лікарня, Бобровицький ЦПМСД, Козятинський ЦПМСД, ЦПМСД №4 м. Вінниці та Носівський ЦПСМД.
Закуплено автотранспорт для 250 центрів первинно медико-санітарної допомоги, медичне та ІТ-обладнання для закладів охорони здоровʼя тощо. Також найближчим часом очікується поставка 259 гематологічних аналізаторів. До кінця року 194 закладам охорони здоров’я по всій території України буде передане сучасне реабілітаційне обладнання. Для проведення подальшої реконструкції важливих інфраструктурних об’єктів підписано Рамкову угоду про позику, у рамках проєкту залучено 100 млн євро від Банку розвитку Ради Європи (БРРЄ), 90 млн євро з яких будуть співфінансувати заходи проєкту.
В умовах системних обстрілів та бомбардувань росією об’єктів енергетичної інфраструктури також триває підтримка енергонезалежності закладів первинної медико-санітарної допомоги. Так, для 130 об’єктів первинної меддопомоги буде встановлено фотовольтаїчні електростанції, що складаються із сонячних панелей, інверторів та акумуляторних батарей. Планується збільшення кількості об’єктів для встановлення фотовольтаїчних електростанцій, що забезпечить певну стабільність роботи закладів.
Міністр охорони здоров’я висловив вдячність присутнім за активну позицію та підтримку України та зазначив, що МОЗ разом із партнерами робитимуть все можливе для підсилення української медичної системи попри виклики повномасштабної війни.
Довідка: участь у зустрічі взяли міністр соціальної політики України Оксана Жолнович, міністр освіти і науки України Оксен Лісовий, регіональний директор Світового банку у справах країн Східної Європи Боб Саум, керівник програми Нітін Умапаті, старший операційний співробітник Ойебімпе Адеподжу, старший економіст з охорони здоров’я Якуб Какєтек.