Міністерство охорони здоров'я та оператори фармацевтичного ринку країни обговорили питання державного регулювання цін на ліки
У Міністерстві охорони здоров'я відбувся круглий стіл за участі керівництва МОЗ України та представників фармацевтичного ринку щодо державного регулювання цін на лікарські засоби, зокрема встановлення граничних рівнів постачальницько-збутової надбавки (постачальницької винагороди) та торгівельної надбавки (націнки).
30 жовтня 2024 року МОЗ України винесло на громадське обговорення проєкт постанови КМУ «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2008 році № 955» щодо регулювання цін на лікарські засоби. Мета змін передбачає знизити витрати на ліки для громадян, забезпечуючи доступність, особливо тих препаратів, що підлягають державній програмі реімбурсації.
Під час засідання оператори фармацевтичного ринку різних напрямів мали змогу представити свої пропозиції та зауваження щодо запропонованих міністерством змін до постанови. Зокрема, йшлося про розширення та доступність списку ліків, що входять до державної програми реімбурсації та тих, які пройшли відповідну оцінку медичних технологій. Під час обговорення питань регулювання цін на лікарські засоби окрему увагу приділили розподілу маржинальності між різними учасниками фармацевтичного ринку, а саме: виробниками, дистриб'юторами та аптечними мережами. Крім того, йшлося про маркетингову складову, що є частиною кінцевої ціни лікарських засобів. Маркетингова частка, в яку зазвичай включають витрати на рекламу, просування, участь у тендерах, може суттєво впливати на кінцеву вартість ліків для пацієнтів.
У ході зустрічі учасники також висловили думку щодо важливості враховувати ризики, які можуть спровокувати регулювання цін на лікарські засоби в Україні, а саме: дефіцит певних лікарських засобів, розвиток тіньової економіки та закриття аптек. Крім того, усі присутні зауважили на необхідності оцінки європейського досвіду, аби обрати оптимальний підхід.
Нагадаємо, що проєктом постанови пропонується встановити граничні постачальницько-збутові надбавки та граничні торгівельні (роздрібні) надбавки на:
- лікарські засоби, які зареєстровані в Україні;
- препарати, випущені в обіг під час строку, протягом якого лікарський засіб було дозволено до застосування в Україні, та застосовуються до закінчення їх терміну придатності, визначеного виробником та зазначеного на упаковці (крім наркотичних, психотропних препаратів, прекурсорів та медичних газів), які придбаваються коштом джерел, не заборонених законодавством, крім коштів державного та місцевих бюджетів.
Наразі тривають громадські обговорення. Ознайомитися з документом можна за посиланням.