MhGAP: понад 60 тисяч слухачів вже пройшли другий рівень онлайн-курсу з ведення поширених психічних розладів на «первинці»
У жовтні 2023 року на платформіі Академії НСЗУ стала доступною друга частина онлайн-курсу «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги з використанням керівництва mhGAP». Упродовж року сертифікати про його проходження отримали понад 60 тисячі учасників.
Курс розрахований на неспеціалізовані у сфері психічного здоровʼя кадри. Насамперед це лікарі первинного рівня медичної допомоги — сімейні лікарі, педіатри та терапевти, а також медсестри. Серед тих, хто вже отримав сертифікати: 13 788 — лікарі ПМД, 21 928 — представники середнього медичного персоналу ПМД, 4 847 — лікарі СМД та 7 883 — представники середнього медичного персоналу СМД.
Мета другого рівня навчання — поглибити знання медичних працівників ПМД щодо ведення поширених психічних розладів у людей, які мають відповідні стани. Матеріали курсу «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги з використанням Керівництва mhGAP. Рівень 2» дають знання про прояви, оцінювання і лікування поширених психічних та неврологічних розладів.
Під час опанування курсу учасники зможуть дізнатися, зокрема, про використання протоколів керівництва mhGAP* для виявлення та ведення:
- психозів,
- деменції,
- наслідків легкої черепно-мозкової травми,
- інших важливих скарг на стан психічного здоровʼя,
- суїциду та самоушкоджень,
- розладів, повʼязаних зі вживанням психоактивних речовин,
- дитячих та підліткових психічних і поведінкових розладів.
За проходження курсу медичні працівники також отримують 15 балів БПР. Реєстрація на курс доступна за посиланням: https://academy.nszu.gov.ua/course/view.php?id=204
ВАЖЛИВО: у 2025 році у пакет «Первинна медична допомога» увійде послуга
«Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги»,
надання якої буде обов’язковим для усіх надавачів. Окремого пакету за цим напрямом не буде. Тож згідно з оновленими вимогами усі сімейні лікарі, терапевти, педіатри та медичні сестри, що працюють у законтрактованому із НСЗУ закладі, повинні мати сертифікати щодо проходження навчання з ведення та лікування пацієнтів з ПНР:
• або обидві частини (рівні) онлайн-курсу «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP» на платформі Академії НСЗУ,
• або очний базовий Тренінг із клінічного ведення психічних розладів за програмою mhGAР (29 годин), який проводить ВООЗ та партнерські організації mhGAP Ініціативи.
Нагадаємо
, сертифікати про проходження першого рівня онлайн-курсу
«Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги з використанням керівництва mhGAP»
отримали понад 100 000 учасників, серед яких — майже 20 000
лікарів первинної медичної допомоги.
Довідка:
онлайн-курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги з використанням mhGAP. Рівень 2» розроблений групою фахівців із психічного здоров’я та загальної практики-сімейної медицини з досвідом роботи з програмою mhGAP, за загальної координації Академії НСЗУ, експертної підтримки ВООЗ та керівництва МОЗ України. Також у розробці курсу взяли участь фахівці громадської організації «Академія Сімейної Медицини України», Центру психічного здоровʼя та реабілітації «Лісова поляна» МОЗ України та UNICEF.
Розробка відбувалася у межах ініціативи першої леді Олени Зеленської зі створення Всеукраїнської програми ментального здоров’я «Ти як?», за фінансової підтримки Бюро USAID з питань гуманітарної допомоги та за підтримки Швейцарської Конфедерації.
*mhGAP (Mental Health Gap Action Programme) — це глобальна флагманська програма ВООЗ, спрямована на підвищення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я шляхом залучення неспеціалізованих із ментального здоров’я кадрів (наприклад, сімейних лікарів) до надання допомоги людям із психічними розладами. Керівництво mhGAP та його версія для надзвичайних гуманітарних станів пропонує медичним працівникам, які не є спеціалістами у сфері психічного здоров’я, протоколи оцінки та ведення поширених психічних розладів, таких як депресія, гостра реакція на стрес, посттравматичний стресовий розлад, суїцидальна поведінка, розлади, пов’язані зі вживанням психоактивних речовин та інших ПНПР розладів.