Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Майже 8 000 лікарів «первинки» зможуть допомагати пацієнтам у разі поширених психічних розладів

Масштаб впливу війни на психічне здоровʼя українців – колосальний. Тож забезпечення громадян доступними, безоплатними, а головне – якісними, послугами з охорони психічного здоровʼя є одним із пріоритетів МОЗ. Щоб кожен, хто її потребує, мав змогу отримати таку допомогу за місцем проживання або тимчасового перебування. 

Одне із системних рішень, яке було прийняте, – залучення лікарів первинної ланки медичної допомоги (ПМД) до надання послуг з охорони психічного здоровʼя. По-перше, армія сімейних лікарів – численна й розгалужена, по-друге, вони наближені до людей та мають високий рівень довіри – це значно спрощує маршрут пацієнта. До того ж, через певні упередження та стигму, декому легше звернутися по допомогу до свого сімейного лікаря, ніж йти до психолога чи психіатра. 

Для професійної підготовки сімейних лікарів у межах ініціативи Олени Зеленської зі створення Всеукраїнської програми ментального здоров’я був розроблений онлайн-курс «Ведення поширених психічних розладів на первинному рівні медичної допомоги із використанням керівництва mhGAP». З кінця минулого року він доступний для всіх працівників закладів ПМД на платформі Академії НСЗУ: https://academy.nszu.gov.ua/course/view.php?id=183

Після проходження даного курсу й отримання сертифіката фахівці сімейної медицини отримують можливість надавати медичні послуги в рамках нового пакету Програми медичних гарантій «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги»*.

Заклади ПМД, у яких щонайменше 20 % медичного персоналу мають відповідний рівень підготовки, можуть укласти контракт із НСЗУ за цим пакетом. Пакет буде відкритий для контрактування впродовж усього 2023 року.

Станом на 27 березня 20 649 слухачів тренінгу пройшли тестування й отримали сертифікати. Найбільше слухачів із Дніпропетровської області – 2 157, з Львівщини – 1 623, з Полтавщини – 1 587 та міста Києва – 1 427 осіб.

Серед тих, хто отримав сертифікат: 7 930 лікарів ПМД, 1 034 лікарі СМД, 9 521 особа іншого медперсоналу, 503 керівники підрозділів/відділень, 345 керівників та заступників та інші.

Довідка: mhGAP (Mental Health Gap Action Programme) – це глобальна флагманська програма ВООЗ, спрямована на підвищення доступу до послуг з охорони психічного здоров’я шляхом залучення неспеціалізованих із психічного здоров’я кадрів (наприклад, сімейних лікарів) до надання допомоги людям із психічними розладами. Керівництво mhGAP та його версія для надзвичайних гуманітарних станів пропонує медичним працівникам загальної практики протоколи діагностики та ведення поширених психічних розладів, таких як депресія, гостра реакція на стрес, посттравматичний стресовий розлад, суїцидальна поведінка, розлади, пов’язані з вживанням психоактивних речовин, та інших розладів.

Онлайн-курс був розроблений групою фахівців із психічного здоров’я та загальної практики – сімейної медицини з досвідом роботи з програмою mhGAP, за загальної координації Академії НСЗУ, експертної підтримки ВООЗ та керівництва МОЗ України. У розробці курсу взяли участь фахівці Академії Сімейної Медицини України, україно-швейцарського проєкту «Психічне здоровʼя для України», ГО «Проліска» та Проєкту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я».

Курс розроблявся за фінансової підтримки Бюро USAID з питань гуманітарної допомоги та за підтримки Швейцарської Конфедерації.

Програма mhGAP впроваджується в Україні за підтримки ВООЗ з 2019 року. Курс розрахований на сімейних лікарів, педіатрів, терапевтів, фельдшерів, медичних сестер/братів. 

* Усвідомлюючи наслідки війни для психічного здоров’я населення та необхідність негайної відповіді на зростаючі потреби у послугах із психічного здоров’я, МОЗ та НСЗУ у листопаді 2022 р. запровадили новий пакет «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги» в рамках Програми медичних гарантій. Заклади ПМД, в яких щонайменше 20 % медичного персоналу мають відповідний рівень підготовки, можуть укласти контракт із НСЗУ за новим пакетом.