Кузін: Велика проблема – локальні релігійні лідери, які активно виступають проти вакцинації
В інтерв'ю виданню "ГОРДОН" головний санітарний лікар України Ігор Кузін розповів, як через епідемію коронавірусу в Україні змінилася ситуація з поширенням інфекційних захворювань, коли чекати наступного сплеску захворюваності на кір, яке у країні охоплення вакцинами проти коронавірусу та інших небезпечних хвороб, чому не вдається зупинити поширення коронавірусу і як довго зберігатимуться високі рівні зараження та смертності від COVID-19.
– Ми зустрічаємося того дня, коли вперше цього сезону зареєстрували понад 20 тис. нових випадків зараження коронавірусною інфекцією (інтерв'ю записували 21 жовтня. – "ГОРДОН"), понад 700 померлих на добу. Експерти давно попереджали про такий розвиток ситуації, усі готувалися, але уникнути не вдалося. На вашу думку, що саме впливає на показники?
– Ситуація стрімко погіршується на всій території України. Аналогічні тенденції фіксують майже в усіх країнах Європи. Справді, це очікуваний сценарій. Пікові навантаження на систему охорони здоров'я прогнозували на кінець жовтня – на початок листопада.
Основна причина в тому, що поточну хвилю повністю спричинив новий штам "Дельта", який має більшу заразність, тяжчий перебіг, швидке поширення в популяції, ніж штами під час попередніх хвиль.
Друга причина в тому, що в областях є відверте нехтування правил захисту, рекомендацій медиків та органів влади. Можливо, це втома від карантинних заходів. На жаль, але факт: люди так і не навчилися використовувати маски, захищати себе та своїх близьких. Підсумок – перехід частини областей до "червоної" зони.
Окрім того, одночасно з підйомом коронавірусної хвороби відбувається рутинне сезонне зростання захворюваності на ГРВІ, що також впливає на загальну захворюваність.
– Чи можливо визначити, скільки в нас зараз коронавірусу та сезонних ГРВІ?
– Упродовж минулого тижня зареєстровано приблизно 240 тис. випадків ГРВІ. Із них орієнтовно 40% хворих – діти до 17 років. В Україні триває вірусологічний моніторинг. Поки що грип ще не прийшов. Зазвичай він з'являється до кінця листопада – у грудні. Іноді навіть лише в січні. Спочатку реєструють вірус групи В, а потім вірус групи А.
Кожен випадок ГРВІ в Україні має бути підтверджено. Лікарі проводять диференціальну діагностику, для чого застосовують у своїй практиці швидкі тести визначення антигену чи вірусу грипу, вивчають клінічні вияви. Зараз у нас висока захворюваність на COVID-19. За випадками, коли є підозра на коронавірусну хворобу, коли лабораторно ще не підтвердили, ведуть окрему статистику. Є ліжка, куди госпіталізують людей із підозрою на коронавірус, доки не буде підтвердження.
Повну версію інтерв'ю читайте на сайті видання "ГОРДОН"