Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Гаряча лінія МОЗ
0800 505 201
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Гаряча лінія МОЗ
0800 505 201
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Кожен другий пацієнт потребує психологічної підтримки – досвід роботи сімейних лікарів

Якісні психологічні послуги мають бути доступними усім, хто їх потребує, – це пріоритет держави, що виник через повномасштабну війну, розв'язану росією. Лише за попередніми прогнозами, через вплив війни психологічної підтримки різного ступеню інтенсивності потребуватимуть близько 15 млн людей.

Щоби наблизити допомогу до пацієнта в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я, ініційованої Оленою Зеленською, вже реалізовані важливі кроки. Так, розроблене та триває навчання українських медичних працівників за глобальною програмою ВООЗ – Mental Health Gap Action Programme (mhGAP). Лікарів, зокрема, навчають виявляти психічні розлади та надавати допомогу за протоколами mhGAP, а також навичкам ефективної комунікації з пацієнтом.

Наприкінці минулого року до Програми медичних гарантій додано новий пакет послуг – «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги».

Станом на середину серпня 2023 року понад 29 тисяч слухачів отримали сертифікати про проходження онлайн-курсу в межах mhGAP, понад 620 медзакладів мають підписаний контракт із НСЗУ на пакет Програми медичних гарантій «Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги».

Один із них – амбулаторія в селі Михайлівка-Рубежівка Ірпінської громади Київської області, у якій завдяки USAID відкрито центр «Дбаю про себе». У ньому працює сімейна лікарка Тетяна Петрова, яка має 40-річний лікарський стаж. Нещодавно вона пройшла навчання ВООЗ mhGAP і тепер може надавати підтримку людям із тривожними розладами, безсонням, проявами стресу та депресії. За її словами, ця допомога з початком повномасштабної війни стала дуже потрібною. Особливо після того, як село пережило тимчасову окупацію.

«Зараз кожен другий пацієнт, який до мене звертається, потребує (психологічної – Ред.) підтримки. Багато травмованих не стільки фізично, скільки психічно. У деяких через це загострилися хронічні захворювання. І часто успіх одужання залежить від того, чи вчасно вони отримують допомогу», – розповідає Тетяна Петрова.

Лікарка по собі знає, як важливо відчувати підтримку у складні часи: сім років тому вона втекла від російської агресії з рідного Луганська, працювала у військовому шпиталі тут, у Михайлівці-Рубежівці. Повномасштабне вторгнення та окупація знову змусили її евакуюватися, але відразу після звільнення села вона повернулася й погодилася стати сімейним лікарем. Каже, відчувала, що потрібна саме тут і зараз.

Нагадаємо, у чому різниця між психіатричною і психологічною допомогою і де такі послуги можна отримати безоплатно.