Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Гаряча лінія МОЗ
0800 505 201
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Гаряча лінія МОЗ
0800 505 201
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Як знизити фактори ризику раку товстої кишки: що радити пацієнтам

Рак товстої кишки – один із найрозповсюдженіших різновидів раку, від якого щороку в світі помирають приблизно 774 тисяч людей. Профілактика раку товстої кишки може бути первинною або вторинною. Ґрунтуючись на наукових дослідженнях та власному досвіді, доктор медичних наук, директор Національного інституту раку Олена Колеснік розповідає, що саме радити пацієнтам, щоб попередити розвиток передракових утворень – поліпів товстої кишки та раку товстої кишки.         

 

Куріння та рак товстої кишки

Куріння значно підвищує ризик виникнення раку товстої кишки та розповсюджених новоутворень. Доведено, що у курців майже у два рази частіше виникають поліпи товстої кишки.

Рак внаcлідок куріння може виникати навіть у молодому віці. Водночас, що довше пацієнт курить, то більшим є ризик колоректального раку та поліпів товстої кишки. Тому за рекомендаціями Американського гастроентерологічного колледжу,  в скринінг раку товстої кишки мають проходити усі курці у віці 45 років.

Після того, як людина кинула курити, ризик раку товстої кишки знижується, але  він залишається підвищеним ще  протягом 20-30 років. Тож без вагань радьте своїм пацієнтам кидати цю шкідливу звичку для зниження ризику виникнення раку товстої кишки.

 

Режими харчування 

(https://goo.gl/LvbyHb)

  • Клітковина

Вживання клітковини корисне, переважно при порушенні роботи шлунково-кишкового тракту. Водночас, клінічні дослідження (The Nurses’ Health Study, The Health Professionals Follow-Up Study) довели, що дієта з високим вмістом клітковини не впливає на зниження ризику виникнення колоректальних поліпів та рецидивуючих поліпів.

  • Червоне м’ясо

Щодо того, як споживання червоного м’яса впливає на ризик виникнення раку товстої кишки, дослідження доволі суперечливі. Слід зауважити, що високі температури або тривалий час приготування можуть бути пов’язаними із утворенням речовин (мутагенних гетерогенних амінів), які при взаємодії із амінокислотами призводять до утворення колоректальних пухлин.

  • Кальцій та вітамін D

У великих клінічних дослідженнях було доведено, що кальцій не знижує ризики виникнення пухлин у проксимальних відділах товстої кишки, але знижує ризики у дистальних відділах. Пацієнтам рекомендовано приймати кальцій, якщо це дійсно необхідно для них. При цьому не доведено значного зниження ризиків раку товстої кишки завдяки прийому кальцію.

Порогова концентрація вітаміну D, яку варто досягнути для зниження ризику виникнення раку товстої кишки – 30 нг/мл.

  • Вітаміни

Дані свідчать про те, що у пацієнтів із недостатністю фолієвої кислоти існують підвищені ризики виникнення раку, водночас немає рекомендацій щодо використання фолатів з метою зниження ризиків.

Додатковий прийом антиоксидантів, вітамінів A, C, та E ніяк не впливає на ризики розвитку поліпів товстої кишки – заключення досліджень профілактики колоректального раку.

  • Вживання алкоголю

Регулярне та надлишкове вживання алкоголю підвищує ризик виникнення колоректального раку та поширених поліпів товстої кишки. Наскільки знижується ризик в залежності від зменшення дози алкоголю – очікуються результати досліджень. Водночас, пацієнтам необхідно рекомендувати відмову від алкоголю або принаймні зменшити його вживання.

 

Ожиріння

Ожиріння призводить до підвищення ризику колоректального раку та поширених поліпів товстої кишки. Тип ожиріння має значення – абдомінальне ожиріння пов’язане із більшим ризиком, ніж загальне ожиріння. Це пояснюється тим, що абдомінальний тип ожиріння більш метаболічно-активний.

Пацієнтам важко довести усю необхідність нормалізації ваги тіла. Водночас, існує багато причин, чому необхідно рекомендувати зниження ваги пацієнтам. Зокрема з абдомінальним ожирінням та індексом маси тіла ≥ 30, нормалізація ваги – важлива для їхнього здоров’я.

 

Інші фактори

Останні наукові дані свідчать, якщо пацієнт має ризик розвитку серцево-судинного захворювання більше 10%, то і ризик виникнення колоректального раку пропорційно зростає. Американська медична група з профілактики (US Preventive Services Task Force) стверджує, що первинна профілактика розвитку серцево-судинних захворювань та колоректального раку має сенс та рекомендована пацієнтам, старшим 50 років.

Доведено, що для первинної профілактики колоректального раку аспірин є ефективним препаратом. Будь-які нестероїдні протизапальні препарати мають дію, що потенційно знижує ризик виникнення новоутворень товстої кишки.

Варто пам’ятати, що фактор ризику збільшується, якщо в родині зустрічався діагноз “колоректальний рак”.

 

Що рекомендувати пацієнтам

Коли у розмові пацієнт питає вас “Що я можу зробити”, варто безперечно рекомендувати кинути курити. Доведено, що це знижує ризик як виникнення поліпів, так і злоякісних новоутворень. Також має сенс спробувати використовувати низькі дози аспірину для первинної профілактики. Але використання аспірину повинне бути оговореним та рекомендованим відповідно до віку та із урахуванням індивідуальних особливостей.

Додатково можна призначити вітамін D. Достовірних доказів щодо шкоди червоного м’яса на сьогоднішній день немає, тому рекомендації щодо зниження його вживання суперечливі. Має сенс зменшення кількості вживаного алкоголю. Немає достовірної інформації щодо використання додаткових доз кальцію, вітамінів A, C та E.