Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Як стати донором та почати рятувати життя. Керівництво до дії

Переливання крові дозволяє щорічно рятувати мільйони людей. Життя цих людей залежить від тих, хто приймає свідоме рішення здати кров. А між тим, в Україні втричі менше донорів, ніж рекомендує ВООЗ, адже 70% українських донорів здають кров лише один раз.

Про гостру потребу донорської крові більшість людей дізнається  лише тоді, коли близька людина потрапляє у біду і терміново потребує переливання. Забезпечити своєчасне постачання безпечної крові до пацієнта можливо лише за умови, що українці - кожен з нас - будуть готові не лише стати добровільними донорами і безоплатно здати свою кров, а й робитимуть це регулярно.

14 червня в Україні традиційно відзначається Світовий день донора крові. Цей день може стати хорошою точкою відліку для нової звички - порятунку життів.

У День донора практично у кожному центрі переливання крові відбуваються цікаві заохочувальні акції. Так, наприклад, ДонорUA, найбільша платформа для донорів в Україні, у цей день проводитиме флешмоб #коліржиття – на підтримку донорського руху України. Цей ресурс збирає адресні потреби по центрах крові, тут можна переглянути адреси медзакладів, у яких можна здати кров, і поради, як підготуватись до кровоздадчі. Зареєструвавшись на сайті, ви можете регулярно здавати кров і врятувати більше життів.

Протягом року регулярно закликають здавати кров такі проекти та організації:

  • #среды_в_охматдете – щосереди можна здати кров для Національної дитячої спеціалізованої лікарні «Охматдит».
  • Донорський проект "Zdai Blood" і #сердечнийчетвер – всі охочі можуть здавати кров для пацієнтів Центру дитячої кардіології та кардіохірургії.
  • Міжнародний благодійний фонд «Таблеточки», який захищає інтереси дітей з онкогематологічними захворюваннями в Україні.
  • Благодійний фонд «Запорука», який допомагає важкохворим дітям у інституті раку, клініці нейрохірургії дитячого віку та гематологічному відділенні у Львові.
  • Благодійний фонд «Крила надії», який також допомагає  дітям з онкологічними захворюваннями, хто потребує трансплантації органів, мають рідкісні захворювання тощо.
     

Як стати донором

Донором крові чи плазми може стати кожен здоровий громадянин України у віці від 18, вагою не менше 50 кг.

Щоби стати донором крові, зверніться до найближчої станції переливання крові чи центру крові. Візьміть із собою документ, що посвідчує особу.

У пункті донації ви отримаєте детальну інформацію про донорство, свої права та обов’язки, заповните анкету донора.

Перед процедурою обов’язковими є співбесіда з лікарем, медичний огляд та лабораторні обстеження.

Усі процедури триватимуть близько 1 години

Не забудьте взяти у лікаря довідку: людині, яка стала донором крові, надаються два вихідних дні.

Після здачі крові повинно пройти не менше 60 днів, перш ніж донор зможе знову здавати кров. Чоловікам рекомендовано здавати кров не частіше 5 разів на рік, жінкам - 4 разів на рік.

 

Як підготуватися до здачі крові

Стандартний об’єм однієї кроводачі 450 мл + 40 мл крові для аналізів (близько 10% від загального об’єму крові). Ці поради допоможуть підготуватися до здачі крові:

  • напередодні відмовтеся від жирної, смаженої, гострої та копченої їжі, молочних продуктів і яєць. Рекомендується солодкий чай, узвар, хліб, сухарі, сушки, відварні крупи, макарони на воді без масла, соки, морси, компоти, мінеральна вода, овочі, фрукти (крім бананів). Вранці обов’язково легко поснідайте.
  • не вживайте алкоголь та енергетичні напої за 48 годин (2 доби) до процедури здачі крові, лікарські засоби за 72 години (3 доби), не куріть протягом 2 годин до процедури та 2-3 години після.
  • після здачі крові відпочиньте протягом 10 хвилин, з'їжте легку їжу та випийте солодкий чай;
  • протягом наступних 12 годин постарайтесь уникати інтенсивних фізичних навантажень.

Будь ласка, зверніть увагу на протипоказання: https://bit.ly/2JuAYJ8

Де здати кров: адреси https://bit.ly/2JBaqSf

Поради у відео: https://bit.ly/2JHme5m