Як медичним закладам залучити до роботи з ЕСОЗ якомога більше медичних сестер та братів?
Як свідчать дані ЕСОЗ, залученість медичних сестер та братів у роботу з медичними записами в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ) з моменту появи такої можливості в червні минулого року збільшилась майже у 18 разів за останні 8 місяців. Це позитивна тенденція, однак показник залученості все ще дуже низький: так протягом 2022-2023 років він становив лише 3,8% записів (переважно процедур та взаємодій), від загальної кількості медичних записів такого типу, внесених протягом 2022-2023 років.
Які кроки варто зробити керівнику закладу, щоб залучити медичних сестер та братів до роботи з ЕСОЗ?
- Отримайте доступ у своєї медичної інформаційної системи (МІС) до функціонала «Робоче місце середнього медичного персоналу». Перевірити, чи є такий модуль у МІС, якою користується ваш заклад, можна тут. Якщо у медичній інформаційній системі на сьогодні недоступний згаданий функціонал, потрібно звернутися до її представників та зʼясувати, коли буде завершена розробка та необхідні тестування.
- Проведіть внутрішнє навчання для медичних сестер та братів з роботи з МІС/ЕСОЗ або ж порадьте їм пройти курси в Академії НСЗУ щодо роботи з ЕСОЗ (https://academy.nszu.gov.ua) чи навчання, що організовують МІС, яким користується ваш медичний заклад.
- Допоможіть медичній сестрі/брату отримати КЕП та забезпечити робоче місце з доступом до комп’ютера та інтернету.
В електронній системі медичні сестри та брати можуть вносити записи щодо вакцинації, а також реєструватися та отримувати відповідні права доступу; здійснювати пошук електронних медичних записів; формувати пакети діагностичних звітів; фіксувати лікувальні процедури; перевіряти, обробляти та погашати е-направлення тощо. Така можливість зафіксована законодавчо, а саме: у наказі МОЗ від 28.02.2020 № 587 «Деякі питання ведення Реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров’я». Нормативна база доповнена визначенням «молодший спеціаліст з медичною освітою», а пунктом 19 порядку ведення реєстру медичних записів, записів про направлення та рецептів в електронній системі охорони здоров’я визначено, що записи, які вносяться до реєстру, підписуються кваліфікованим електронним підписом, в тому числі і молодшими спеціалістами з медичною освітою, які вносять ці записи до реєстру.
Розширення повноважень медичних сестер та братів дозволяє розвантажити лікарів, через розподілення роботи з електронними медичними системами, збільшити комунікацію між лікарем та медичними сестрами і братами. Крім цього, для медичних сестер та братів це додаткові можливості, у тому числі для розвитку та навчання. Багато з них готові розвивати свої цифрові навички та втілювати нові можливості системи на практиці.