Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Керівництво Стратегія Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії Медичний канабіс
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata e-Stock
Контакти

Ігор Кузін: Реалізація проєктів з профілактики та запобігання хворобам у громадах – пріоритетне завдання для ЦКПХ

Впровадити проєкти з профілактики неінфекційних захворювань, такі як інсульти та цукровий діабет, розробити плани щодо психологічної підтримки для роботи у громадах та використовувати підходи до ранньої діагностики вірусних захворювань, протидії та поширенню ВІЛ-інфекцій й туберкульозу на рівні своїх областей – це частина пріоритетних завдань, які стоять перед керівниками обласних центрів контролю та профілактики хвороб до кінця року. На цьому під час 4-ї спільної наради щодо розвитку системи громадського здоровʼя Міністерства охорони здоровʼя України, Центру громадського здоров’я України, Всесвітньої організації охорони здоровʼя, керівниками обласних Центрів контролю та профілактики хвороб наголосив заступник міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін.

«Фахова оцінка ризиків, контроль епідситуації та запобігання хворобам від районного до національного рівня – це головна функція центрів контролю та профілактики хвороб. Зараз ми впроваджуємо ризикоорієнтований підхід на обласних рівнях з фокусом на кожну людину. Тобто відходимо від радянських підходів з “сухою системою” оцінки відповідності чи невідповідності санітарно-гігієнічним нормам, діємо на крок вперед – на запобігання тим захворюванням, яким можна запобігти профілактикою чи вакцинацією, щоб збільшити тривалість життя й не допустити небажані наслідки для здоров’я, наприклад, такі як рання смертність чи інвалідизація внаслідок ускладнень або вчасно недіагностовані хвороби для кожного українця», – зазначив Віктор Кузін.

Зокрема, йдеться про профілактику та запобігання серцево-судинним захворюванням, таким як інсульт, цукровий діабет, хронічні респіраторні та легеневі захворювання, наприклад, туберкульоз. Крім того, центри контролю та профілактики хвороб повинні стати лідерами у забезпеченні формування регіональних політик у сфері імунопрофілактики у своїх регіонах. 

Це дозволить запобігти спалахам інфекційних захворювань на рівні областей, завдяки профілактиці вакцинокерованих хвороб. Для цього в рамках співпраці МОЗ з міжнародними партнерами центри контролю та профілактики хвороб були оснащені сучасними холодовими кімнатами та холодильним обладнанням для зберігання вакцин, а також спецтранспортом для їх транспортування. Фахівці ЦКПХ проходять постійне навчання щодо дотримання умов «холодового ланцюга» та роботи із сучасними вакцинами, триває послідовна робота з дооснащення та розвитку наявної лабораторно-діагностичної мережі. 

«З 1 жовтня 2023 року набуває чинності Закон “Про систему громадського здоровʼя” – це фінальний етап переходу до оновленої європейської системи громадського здоровʼя. Кращі світові практики та стратегії, які покликані збільшити тривалість життя, запобігти епідемічним загрозам та забезпечити якісні і безоплатні медичні послуги, які мають бути доступними для українців. Для цього триває системна робота з посилення центрів контролю та профілактики хвороб новим сучасним обладнанням та безперервним навчанням діючих фахівців та підготовки нових кадрів», – додав головний державний санлікар України.

Важливим фактором залишається оцінка та моніторинг безпеки навколишнього середовища, реакція на біологічні загрози та надзвичайні ситуації, які негативно впливають на здоровʼя населення. Зокрема, центри контролю та профілактики хвороб на постійній основі проводять моніторинг радіаційного фону, стану питної води та води з поверхневих водойм та здійснюють епіднагляд за холерою й епідрозслідування в разі виникнення спалахів інфекційних захворювань або підозр на такі захворювання, як поліомієліт, кір, сальмонельоз та інші.