Допомагають навіть найскладнішим пацієнтам: як Закарпатський обласний клінічний центр нейрохірургії та неврології став центром досконалості
Якісна медична допомога — лише перший крок порятунку людини. Після починається складний та довгий процес реабілітації, який покликаний повернути пацієнта до повноцінного життя. Тривалість відновлення та перелік втручань залежать від важкості травми, поранення або хвороби. Реабілітація після інсульту, черепно-мозкової або спинномозкової травми — справжній професійний виклик для всіх долучених до цього процесу фахівців.
Закарпатський центр досконалості — один із кращих медзакладів, який спеціалізується на нейрореабілітації. І справа не лише в сучасному обладнанні та кваліфікації лікарів, а й в ефективній та вчасній реабілітаційній допомозі.
Одне з золотих правил відновлення функціонального стану пацієнта — ранній початок відповідних втручань. Йдеться про гострий реабілітаційний період, який починається одразу після стабілізації стану людини. У цей час відновлення пацієнта передбачає поєднання двох компонентів: медичного та реабілітаційного. Тобто з одного боку з людиною працюють вузькопрофільні спеціалісти, з іншого — мультидисциплінарна реабілітаційна команда. Лише так можна мінімізувати ризик інвалідизації пацієнта та підвищити результативність реабілітаційної допомоги.
Команда Обласного клінічного центру нейрохірургії та неврології спроможна надавати більше ста амбулаторних і стаціонарних послуг на місяць. Фахівці медзакладу виділяють наступні напрями реабілітаційної допомоги:
- постінсультні стани,
- неврологічні стани після хребетно-спінальних травм,
- хвороба Паркінсона,
- розсіяний склероз,
- церебральний параліч у дорослих,
- стан після видалення міжхребцевих кил,
- реабілітація після травм м’язово-скелетної системи (переломів, забоїв, розтягів).
Задля того, аби ефективність відновлення пацієнтів була якомога вищою, мультидисциплінарна реабілітаційна команда лікарні регулярно підвищує власну кваліфікацію у відомих закордонних центрах і клініках.
Мова, зокрема, про:
- стажування в Латвії у Національному реабілітаційному центрі «Vaivari». Напрям: робота з пацієнтами на післягострому та довготривалому реабілітаційному періодах,
- тренінги від проєкту «Реабілітація травм війни». Напрями: реабілітаційний менеджмент у разі порушень опорно-рухового апарату, міждисциплінарний підхід у наданні реабілітаційних послуг,
- стажування в Німеччині у місті Ганновер від Молдова Лейпциг інститут і МОЗ України. Напрям: реабілітація пацієнтів після ампутації,
- навчання від Всесвітньої організації охорони здоров’я. Напрям: обслуговування крісел колісних.
Втім, і свій унікальний досвід тут застосовують не лише на практиці, а й діляться з іншими реабілітаційними командами. Фахівці закарпатського центру досконалості за останні кілька місяців провели два онлайн та один офлайн тренінги для чотирьох реабілітаційних команд закарпатських лікарень:
- Мукачівської районної лікарні святого Мартина,
- Рахівської районної лікарні,
- Виноградівської районної лікарні,
- Обласної клінічної лікарні імені Андрія Новака.
Теми навчання: «Роль фахівців в мультидисциплінарній команді», «Протокол вертикалізації в гострій і післягострій реабілітації», «Біопсихосоціальний підхід у застосуванні МКФ. Документування при наданні реабілітаційних послуг».
Нагадаємо, нещодавно Міністерство охорони здоров’я підписало меморандуми з шістьма центрами досконалості з усієї країни. Вони надаватимуть не лише освітні послуги, а й стануть осередками впровадження нових доказових методів надання реабілітаційної допомоги.