Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Керівництво Стратегія Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії Медичний канабіс
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
Контакти

До Всесвітнього дня донора: план розвитку національної системи крові в Україні

Щорічно в Україні стають донорами крові близько 500 тис людей. 70% з них здають кров лише один раз. У світі ж активно пропагують, впроваджують і підтримують регулярне добровільне та безоплатне донорство крові. Такий вид донорства - найбільш безпечний ресурс якісної крові. Безоплатні донори мають іншу мотивацію, аніж платні, та ретельніше готуються до здачі крові. Для того, аби центри крові могли зарекрутувати та утримати таких донорів для багаторазової здачі, сама система крові має бути змінена та осучаснена.

МОЗ України розробив проект стратегії, що має дати старт змінам у системі крові. Основна мета розробленого документу та передбачених ним змін - безпечний, якісний та доступний компонент крові для пацієнта. Пропонована стратегія - це оновлена редакція документу, написаного у 2016 році, доопрацьована у відповідності з нормативно-правовими актами медичної реформи. Оновлена редакція вже пройшла громадське обговорення. Після погодження Міністерством юстиції України документ буде винесено на затвердження Уряду.

Стратегія передбачає оптимізацію самих центрів крові та запровадження ефективного управління наявними запасами компонентів крові.  Перші кроки уже зроблено.

Так, наприклад, почалась оцінка центрів крові. Результати оцінки допоможуть визначити, наскільки обласні спеціалізовані установи і заклади переливання крові готові до акредитації відповідно до вимог Директив Європейського Союзу і стандартів Ради Європи щодо якості та безпеки крові. За результатами оцінки Міністерство визначить, як розвивати центри далі - посилювати виїзні служби, реорганізовувати, замінювати обладнання тощо.

Наступним кроком стане вдосконалення законодавчої бази щодо донорства крові. Зміни передбачають запровадження ліцензування центрів крові, врегулювання державно-приватного партнерства, а також взаємодії держави і громадського сектору у питаннях донорства крові.

Буде змінено і саму структуру системи забезпечення українських пацієнтів компонентами крові. Планується створення трансфузіологічного центру, який координуватиме, управлятимеі моніторитиме програми національної системи крові. З травня 2018 року ці функції виконує відділ безпеки крові та донорства при Центрі громадського здоров'я. Заготівлю крові і її компонентів робитимуть обласні і міські станції переливання крові. Попередньо вони мають  пройти акредитацію і відповідати стандартам ЄС. При лікарнях будуть створені банки крові, які надаватимуть трансфузіологічну допомогу, прораховуватимуть потреби та слідкуватимуть за дотриманням умов збереження компонентів крові, належним застосуванням та реакціями у пацієнтів.

У планах також створення єдиного національного реєстру  донорів.