Діагностика і надання допомоги при бойовій травмі. Профілактика ПТСР
Діагностика і надання допомоги при бойовій травмі. Профілактика ПТСР.
Практичні рекомендації.
“Між стимулом і реакцією є проміжок. В цьому проміжку є наша сила обирати яким чином нам реагувати. В нашій реакції лежить наше зростання і наша свобода.” ~Віктор Франкль
Перед обличчям війни і тривалої постійної загрози тероризму українські військові відчувають вкрай інтенсивні емоції. Війна – поширене і потужне джерело тривалих психологічних страждань. Війна включає широкий ряд насильницьких і травматичних переживань, включно з безпосередньою загрозою смерті і/або каліцтва, фізичного пошкодження, свідків пошкодження і/або смерті інших, і участі у нанесенні пошкоджень чи вбивстві інших (як військових, так і цивільних)
Інтенсивні відчуття неспокою, гніву та смутку характерні для більшості людей є здоровою і нормальною реакцією на бойові події. Але деякі військові можуть мати значно глибші реакції на бойові дії, які порушують їх психологічне здоров’я.
Слід пам’ятати, що кожен по-різному реагує на такі події і кожна людина має власну межу переносимості важких почуттів. Для того, щоби впоратися з цими емоціями, існує ряд рекомендацій, завдяки яким ми можемо допомогти собі та оточуючим людям.
Описані посттравматичні страждання у ветеранів різних воєн.
Емоційна і психологічна травма - результат надзвичайних стресових подій, які призводять до потрясіння у відчутті безпеки, відчуття безпорадності і вразливості у небезпечному світі.
Бойові травматичні переживання включають безпосередню постійну загрозу для життя або власної безпеки, проте будь-яка ситуація, яка викликає відчуття приголомшеності може бути травматичною, навіть якщо вона не включає загрозу фізичного пошкодження.
Не об’єктивні зовнішні чинники визначають чи бойова подія є травматичною, а суб’єктивне емоційне переживання цієї події. Чим більш нажаханою і безпорадною відчуває себе людина, тим ймовірнішою є її травматизація.
Безліч типів травми та контекстів в яких вона стається.
Індивідуальні відмінності переживання бойових дій.
Обгрунтування універсальних стратегій профілактики та надання допомоги.
Причинні чинники:
Винятково стресова життєва подія (війна, свідки жорстокої загибелі інших або жертви тортур, тероризму), яка спричиняє гостру стресову реакцію;
Стресова подія є первинним і приголомшливим причинним чинником, без впливу якого цей розлад ніколи би не виник.
Травматичні стани можуть виникати не тільки у безпосередніх жертв цих ситуацій або подій, а й у очевидців чи свідків цих подій.
Симптоми бойової травми у військовослужбовців.
Емоційні і психологічні симптоми бойової травми:
Шок, заперечення, або зневіра.
Гнів, дратівливість, коливання настрою.
Почуття провини, сорому, самозвинувачення.
Відчуття смутку або безнадії.
Розгубленість, труднощі концентрації уваги.
Тривога і страх (жах).
Уникання контактів з оточенням.
Втрата відчуття самого себе або оніміння.
Фізичні (тілесні) симптоми бойової травми:
Безсоння або нічні жахи.
Легка збудливість.
Серцебиття (“вискакування серця”).
Біль у тілі.
Втома.
Труднощі концентрації уваги.
Дратівливість і тривога.
Перенапруження м’язів
Прояви гострого періоду бойової травми узгоджуються з діагностичними критеріями Гострого стресового розладу (DSM 5).
Гострий стресовий розлад був додатково включений в класифікацію DSM 5 і стосується симптомів гострого посттравматичного стресу – повторне переживання, уникання і надмірне вегетативне збудження з яскравими дисоціативними симптомами, які виникають безпосередньо після травматичної події.
Цей діагноз був запропонований виходячи з даних, що поява дисоціативних симптомів у період безпосередньо після травми збільшує ризик розвитку ПТСР.
Гострий стресовий розлад стосується пацієнтів, які би відповідали критеріям ПТСР за винятком часу (1 місяць після травми) і у яких наявні виражені дисоціативні симптоми.
Вважається, що дисоціація – ймовірно один з чинників розвитку ПТСР.
Виявлено, що в багатьох військовослужбовців після першого перебування в зоні бойових дій можуть спостерігатися симптоми депресії, тривоги або гострої реакції на бойовий стрес або бойову травму. Депресивні реакції, генералізований тривожний розлад. Багато з них потребують допомоги фахівців – психологів, психіатрів, психотерапевтів. Військовослужбовці з цієї групи мають більший ризик розвитку ПТСР. Тому необхідна своєчасна діагностика психогенної реакції на бойову травму з метою запобігання розвитку в цих військовослужбовців ПСТР.
Перебування в зоні бойових дій і ризик бойової травми.
Вплив різних чинників бойових дій і ризик розвитку бойової травми і ПТСР.
Тривалість перебування в зоні бойових дій пов’язана з більшим ризиком розвитку ПТСР.
Такі події, як усвідомлення факту загибелі як побратимів, так і ворогів, очевидці загибелі людей, постійне стикання з загибеллю виявились важливими предикторами ПТСР.
Вплив вживання зброї з летальними наслідками навіть проти ворога.
Свідки загибелі побратимів.
Свідки загибелі мирного населення.
Важливим проявом бойової травми є втрата інтересів і відсторонення або відчуження від оточення.
Відмінність між ПТСР і нормальною реакцією на бойову травму
Виявили, що від 20% до 40% військовослужбовців потребують психологічної допомоги.
Проблеми: багато військовослужбовців мають побоювання, що їх будуть зневажати за прояви слабкості, боягузливості, що їх військова кар’єра буде під загрозою, тому уникають звернення до фахівців.
Виявлено симптоми гострої травми в 60% до80% військовослужбовців, які були очевидцями загибелі побратимів чи мирного населення або мертвих тіл. Зокрема ризик появи психічних симптомів стосується більш молодих за віком військовослужбовців, віком 18-24 років, у яких виявлено симптоми депресії або проблеми з алкоголем.
Нормальна реакція на бойову травму перетворюється у ПТСР, коли війсьвослужбовець застрягає у травматичній ситуації.
Після травматичної події психіка і тіло перебувають у стану шоку. Проте в процесі усвідомлення того, що сталося і опанування емоцій, військовослужбовець виходить з цього стану.
Проте у випадку ПТСР військовослужбовець залишається у психологічному шоці, його память про подію, що сталася і її почуття відірвані одне від одного (дисоціація).
Для того, щоби далі жити, важливо пригадати і пережити нестерпні відчуття, спогади і емоції.
Симптоми ПТСР розвиваються приблизно в 12-20% військовослужбовців після перенесеної і неопрацьованої бойової травми.
Важливий чинник ризику – перенесені психічні травми в минулому, зокрема пов’язані з насильницькими діями. Особливо, ризик в двічі вищий, коли проміжок між попередньою травмою і бойовою травмою менш, ніж 5 років. Ризик в двічі вищий у тих, хто попередньо пережив травму з насильницькими діями, порівняно з ненасильницькими.
Додаткові діагностичні вказівки.
Американськими фахівцями у військовослужбовців, які повернулися з військових дій в Іраку та Афганістані описано один з типових симптомів – компульсивне перевіряння – дверей, вікон, транспортних засобів з метою переконатися, що вони в безпеці і ніщо їм не загрожує. Вважають, що цей симптом пов'язаний з більшим ризиком розвитку ПТСР. Надмірний самоконтроль, як предиктор проявів ПТСР.
Інший важливий прояв, на який слід звернути увагу – переживання військовослужбовців за своїх близьких – батьків або дітей, наречених. Більший ризик ПТСР в тих військовослужбовців, в кого ці переживання ставали домінуючими або надмірними.
Ці прояви відрізняються від типових діагностичних критеріїв МКХ і DSM.
Практичні рекомендації для фахівців.
Потреба приділити більшу увагу до відновлення позитивних стосунків військовослужбовців з соціальним оточенням – близькими, батьками, друзями, а не замикання в колі побратимів.
Своєчасне виявлення і адекватна оцінка компульсивної поведінки перевіряння. Цей симптом може нагадувати надмірну збудливість при ПТСР – ризик розвитку психічних симптомів ПТСР.
Фахівцям сфери психічного здоров’я при наданні невідкладної допомоги слід наголошувати на ому, що ці симптоми – прояви нормальної реакції на бойову ситуацію, що сприятиме більшій довірі військовослужбовців до психологів та психотерапевтів.
Надання відповідної інформації командирам, рідним, друзям, що, в свою чергу, сприятиме кращій підтримці і заохоченню отримати психологічну допомогу
Обгрунтування ранніх втручань з метою попередження розвитку ПТСР.
Звернути увагу на порушення пам’яті (проблеми із формуванням послідовності подій, пригадування, відділення важливого і другорядного тощо).
Увага до повторного переживання симптомів травми, профілактика застрягання у них.
Опрацювання інтенсивних емоційних реакцій в зв’язку із травматичними бойовими подіями, які супроводжуються інтенсивними фізіологічними реакціями.
Увага до проявів дисоціації або відстороненості, як до важливого пре диктора ПТСР. В ситуаціях екстремальної загрози, інтенсивні емоційні переживання можуть призвести до дисоціації і порушення повноцінної інтеграції травматичної інформації в пам'ять. Неповна консолідація памяті може призвести до обмеження пригадування і виникнення флеш-беків та інтрузій – симптомів ПТСР Здатність повноцінної інтеграції памяті є важливий чинником запобігання ускладнення і розвитку ПТСР.
Надання сенсу травматичним переживанням з метою більш повної інтеграції цих спогадів в існуючу пам’ять.
Потенційні профілактичні заходи.
Психологічні та фармакологічні заходи, як в поєднанні так, і окремо.
Психологічні заходи. Психологічні заходи, як запобігання ПТСР включають базові підходи:
1. інтервенції психологічного дебріфінгу - уважне слухання опису суб’єктивних переживант віськових під час травматичних подій, включно з описом критичного стресу і кризового керування стресом;
2. Психологічна невідкладна допомога;
3. Травмо-фокусована когнітивно-поведінкова терапія;
4. Покращення навичок керування стресом
5. ЕМДР;
6. Психоосвіта;
7. Фізичні вправи, рух, йога, керована уява.
Мета цих видів психологічної допомоги – запобігання розвитку ПТСР і хроніфікації симптомів травматичної реакції після потрапляння у травматичну ситуацію.
Мета заходів Психологічного дебріфінгу – навчання потерпілих щодо нормальних реакцій на травму і сприяння їм у зменшенні сорому і страху поділитися своїми переживаннями та емоційними реакціями на бойові події.
Дебріфінг типово проводять у вигляді однієї сесії безпосередньо після травматичної події з усіма, хто перебував під впливом такої ситуації. Найбільш типова форма психологічного дебріфінгу була розроблена для осіб, які були під впливом травматичних подій в силу їх професії – пожежники, працівники невідкладної медичної допомоги. 3-4 годинна сесія, яка ролвлдиться мудьтидисциплінарною командою фахівців. Мета – сприяння нормалізації реакції на стрес і сприяння бажанню розповідати про свої переживання і реакції. Мультидисциплінарна команда навчає потерпілих навичках подолання стресу і пропонує додаткові види допомоги тим,хто цього може потребувати. Процедура дебріфінгу гнучка і не жорстко структурована. Вона безпосередньо проводиться з потерпілими з метою запобігання розвитку ПТСР. Дебріфінг став частиною мультикомпонентної програми кризової інтервенції з метою зменшення вираженості порушень, пов’язаних з травматичним стресом.
Кризова підтримка з метою сприяння зниженню первинного посттравматичного стресу і підтримка в формуванні навичок адаптації до перебування в умовах стресу.
Мета цих профілактичних заходів:
Система запобігання реакціям на травму.
8 кроків:
- Контакт
- безпека
- стабілізація
- збір та надання інформації
- практична допомога
- відновлення зв’язків і соціальна підтримка
- інформація з способів опанування стресу
- зв'язок з фахівцями.
Дві переваги – можливість мобільного і швидкого надання допомоги потерпілим від травми в місцях їх перебування. Мета – подолання розгубленості і безпорадності.
Принципи надання кризової стресової допомоги можна застосовувати відразу після травматичної події навіть в польових умовах, в госпітальних центрах травми, кризових центрах зонах бойових Більшість форм кризової травматичної допомоги короткі в часі і включають щотижневі сесії тривалістю 60 -90 хвилин. Формат або груповий, або індивідуальний
Фармакологічні інтервенції.
Фармакотерапія застосовується для запобігання розвитку хроніфікації реакції на травму і ПТСР. Основні препарати:
Прегабалін
СІЗЗС
СІЗЗСН
Прегабалін, СІЗЗС і СІЗЗСН широко застосовуються для подолання гострої реакції на травму, профілактики ПТСР і корекції ранніх проявів ПТСР. Перевагою такого підходу є можливість безпосереднього ефективного впливу не тільки на емоційні, а й больові симптоми.