Безперебійний доступ до медичних послуг у фокусі уваги: ВООЗ і МОЗ з робочим візитом на Харківщині, Дніпропетровщині та Полтавщині
Перший заступник міністра охорони здоровʼя Сергій Дубров разом із директором Європейського регіонального бюро ВООЗ доктором Гансом Клюге, який перебуває з офіційним візитом в Україні, доктором Ярно Хабіхтом, головою Представництва ВООЗ в Україні та Емануеле Бруні, в.о. керівника програми ВООЗ із надзвичайних ситуацій у сфері охорони здоров’я, провів серію робочих поїздок до Дніпропетровської, Харківської та Полтавської областей.
У рамках програми візиту доктора Ганса Клюге Сергій Дубров та делегація Бюро ВООЗ в Україні відвідали місто Дніпро. Спільно з представниками Дніпропетровської ОВА та директоркою Департаменту охорони здоров’я Дніпровської ОВА Світланою Мошківською обговорили низку ключових питань, зокрема: потреби медзакладів регіону напередодні зими, готовність до опалювального сезону, забезпеченість джерелами альтернативного живлення та роботу амбулаторій.
“ВООЗ є нашим надійним та стратегічним партнером, який надавав стабільну допомогу українській системі охорони здоровʼя як до початку війни, так і під час повномасштабного вторгнення. Всесвітня організація охорони здоровʼя реагує на потреби медзакладів України, забезпечуючи їх необхідними лікарськими засобами, сучасним обладнанням. У тісній співпраці маємо змогу відбудовувати лікарні, які зазнали руйнувань через ворожі обстріли, забезпечувати автономію закладів охорони здоровʼя за відсутності світла та звʼязку. Попри війну українським медикам також важливо отримувати нові знання, ділилися досвідом, переймати найкращі світові практики. Це все сьогодні можливо завдяки плідній взаємодії з ВООЗ.”
З початку повномасштабного вторгнення ВООЗ підтримує заклади охорони здоровʼя України, підвищуючи їх ефективність та повноцінне функціонування шляхом встановлення сучасних систем опалення, а саме: резервних модульних котелень.
Делегація ВООЗ на чолі з доктором Гансом Клюге та першим заступником міністра охорони здоровʼя відвідали також Чугуївську центральну лікарню на Харківщині, де вже встановлено одну з таких котелень. Попри обстріли та часткові пошкодження, цей медзаклад безперебійно надає медичну допомогу мешканцям декількох районів області, обслуговуючи понад 200 тисяч мешканців. Котельня є альтернативною системою опалення для всієї лікарні, забезпечуючи її автономію на випадок аварійних відключень світла чи блекаутів. Така ініціатива стала можливою завдяки допомозі уряду Німеччини. Загалом планується облаштувати вісім таких модулів по країні.
“ВООЗ через представництво в Україні та Європейське регіональне бюро продовжує нашу роботу зі зміцнення системи охорони здоров’я України у довгостроковій перспективі. Під час зустрічей ми обговорили ключові потреби регіонів у сфері охорони здоров’я у підготовці до зими та шляхи їх вирішення. У Дніпрі та Харкові працюють офіси ВООЗ для підтримки прифронтових територій, забезпечуючи доступність основних медичних послуг, зважаючи на величезні виклики. Я ще раз висловлюю своє глибоке захоплення стійкістю працівників охорони здоров’я та Міністерством охорони здоров’я.”
Представники ВООЗ та МОЗ також провели зустріч з очільником Харківської ОВА Олегом Синєгубовим та Тетяною Деменко, директоркою Департаменту охорони здоровʼя Харківської ОВА, під час якої приділили увагу актуальним питанням у сфері охорони здоров'я, а саме: безперебійний доступ до якісної медичної допомоги, забезпечення регіону лікарськими засобами та медичним обладнанням, готовність роботи медзакладів у разі відключень світла. Крім цього, обговорили можливість відкриття модульної амбулаторії первинної медичної допомоги, де пацієнти зможуть отримувати безперебійну меддопомогу за умов відключень електроенергії.
“У 2024 році та надалі ВООЗ продовжуватиме підтримувати області та громади шляхом забезпечення безперебійного доступу до послуг первинної медичної допомоги, відновлення медичних закладів та зміцнення медичних можливостей у невідкладній хірургії та ліках, реабілітації та ментальному здоров’ї. Ми продовжуємо заходи з розбудови системи, включно з такими сферами, як послуги громадського здоров’я; боротьба з хімічними, біологічними та радіаційними загрозами; лікування і профілактика серцево-судинних захворювань та багато інших. Готуючись до майбутньої зими, важливо також забезпечити заклади охорони здоров’я автономним опаленням, водо- та електропостачанням. Це також сфера діяльності, в якій ВООЗ підтримує регіон, координуючись із гуманітарними партнерами, щоб впевнитись у тому, що надання послуг продовжується.”
Візит команди ВООЗ та МОЗ завершився в Центрі реабілітаційної медицини на базі обласної лікарні в Полтаві. У медзакладі працюють фахівці фізичної реабілітаційної медицини, фізичні терапевти, ерготерапевти, масажисти, терапевти мови й мовлення та психологи. Вони надають якісні й безоплатні послуги на базі доказових методів реабілітації для цивільних та військових.
В Україні триває розбудова ефективної та сучасної системи реабілітації. Усі послуги є безоплатними та повністю покриваються в межах Програми медичних гарантій.
Нагадаємо: днями в Одеській області представили нову модульну амбулаторію, участь у відкритті якої взяв директор Європейського регіонального бюро ВООЗ доктор Ганс Клюге.