2 червня – День людей з історією раку
Щороку у першу неділю червня світ відзначає День людей з історією раку (Cancer Survivors Day). Його мета – вшанування людей, які пережили рак, підтримка тих, хто бореться з цим захворюванням, та поширення інформації про проблеми й виклики, з якими стикаються онкопацієнти.
День людей з історією раку – це також можливість нагадати про те, що рак може бути виліковним, а життя триває навіть попри складні обставини. Також у цей день ми дякуємо за партнерство пацієнтським організаціям: «Афіна. Жінки проти раку», «Капля крові» та «Inspiration Family». Завдяки вам голос онкопацієнтів звучить впевнено по всій країні.
За даними Національного канцер-реєстру, в Україні живе понад 1,1 млн людей, хворих на рак, понад 106 тисяч випадків захворювання виявлено у 2022 році, більш як 110 тисяч – у 2023. Повномасштабна війна, звісно, вплинула на медичну систему, проте онкологічна служба продовжує розвиватися. Програма медичних гарантій (ПМГ) покриває всі види медичної допомоги для пацієнтів з онкозахворюваннями.
Тож які послуги онкопацієнти можуть отримати у межах ПМГ:
1. Первинна медична допомога:
- Консультації у сімейного лікаря, терапевта чи педіатра.
- Направлення на подальші обстеження та до «вузьких» спеціалістів.
2. Спеціалізована та високоспеціалізована медична допомога:
- Консультації онкологів та інших спеціалістів.
- Обстеження, зокрема, і лабораторні аналізи, ультразвукову діагностику, рентген, КТ, МРТ та інші діагностичні процедури.
- Проведення біопсії та гістологічні дослідження.
3. Хімієтерапія та інші види медикаментозного лікування:
- Лікування препаратами, що входять до національного переліку основних лікарських засобів.
4. Радіотерапія:
- Променева терапія в спеціалізованих онкологічних центрах.
5. Хірургічне лікування:
- Оперативні втручання, пов’язані з видаленням пухлин або метастазів.
- Післяопераційний догляд та реабілітація.
6. Паліативна допомога:
- Медична допомога для полегшення симптомів та покращення якості життя пацієнтів із невиліковними захворюваннями, що прогресують.
- Психологічна підтримка для пацієнтів та їхніх родин.
7. Реабілітація:
- Відновлювальні процедури після основного лікування, включаючи фізіотерапію та психологічну реабілітацію.
Медичний заклад, де отримувати послуги, пацієнт може отримати самостійно, незалежно від реєстрації чи фактичного перебування. Внутрішньо переміщені особи можуть отримати безоплатну медичну допомогу в будь-якому куточку країни.
У разі, якщо ваше право на отримання медичних послуг в межах Програми медичних гарантій порушують, звертайтесь на гарячу лінію Національної служби здоров'я України 16-77.