Програма реімбурсації продовжує діяти, кількість користувачів нею — зростає
Попри воєнний стан і військові дії, що тривають в країні через агресію російської федерації, програма реімбурсації (відшкодування державою вартості ліків) продовжує діяти.
Аптечні заклади, які мають договір з НСЗУ та змогу працювати, відпускають українцям «доступні ліки», забезпечуючи критично важливими для їхнього життя та здоров’я лікарськими засобами.
Обсяг програми реімбурсації залишився незмінним. На сьогодні програма розповсюджується на 401 лікарський засіб:
- 198 — від серцево-судинних хвороб;
- 51 — від діабету ІІ типу;
- 47 — інсуліни;
- 27 — для профілактики інсультів та інфарктів;
- 30 — від розладів психіки та поведінки;
- 27 — від епілепсії;
- 16 — для лікування бронхіальної астми;
- 5 — у разі нецукрового діабету.
Для забезпечення доступу пацієнтів до цих ліків на час війни були спрощені процедури їх отримання, а саме:
-
Пацієнти можуть отримувати препарати за програмою «Доступні ліки» як за електронним, так і за паперовим рецептом. Отримати рецепт у паперовому вигляді можна у лікаря, який надає первинну медичну допомогу, незалежно від наявності декларації з ним.
Звертаємо увагу, що внутрішньо переміщені особи можуть отримувати меддопомогу за місцем проживання та без декларацій, наразі первинна допомога для ВПО надається у повному обсязі.
Кількість виписаних рецептів на «Доступні ліки», незважаючи на війну, досягла довоєнного періоду (у січні поточного року було виписано 1,15 млн рецептів, у травні — 1,16 млн). Тобто українці повертаються до можливостей програми реімбурсації та отримують без доплат або з невеликою доплатою критично важливі лікарські засоби.
-
Всі пацієнти із цукровим діабетом, які мають рецепт (електронний чи паперовий), можуть отримувати інсулін без доплат. Це стосується всіх 47 препаратів інсуліну, що включені до Реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за Програмою медичних гарантій.
З початку року українці погасили в аптеках 708,96 тис. рецептів на інсуліни, у травні — на 16 тис. рецептів більше, ніж у січні, і на 4 тис. більше, ніж у лютому поточного року.
-
Зважаючи на наявність/відсутність препаратів інсуліну, лікарям дозволяється, виписуючи паперові рецепти, зазначати не торгові назви препаратів, а наступні дані: інсулін людський генно-інженерний короткої чи середньої дії, аналог інсуліну ультракороткої дії, аналог інсуліну тривалої дії або комбіновані інсуліни.
-
Рецепти на інсуліни виписуються щонайменше на місяць у період воєнного стану.
Пацієнти, які змушені були — через військові дії — залишити власні домівки, можуть користуватися програмою «Доступні ліки» за місцем фактичного перебування в інших регіонах країни.
За даними НСЗУ, наразі кількість нових пацієнтів, що користуються програмою «Доступні ліки» зросла у травні, у порівнянні з січнем 2022 р.: на Івано-Франківщині — на 51%, на Львівщині — на 42%, на Волині — на 20%, на Закарпатті — на 20%, на Рівненщині — на 22%.
Нагадуємо, для того, щоб отримувати препарати за програмою «Доступні ліки» під час воєнного стану необхідно:
- Звернутись до відповідного лікаря (декларація не потрібна):
- у разі серцево-судинних захворювань, цукрового діабету II типу, бронхіальної астми — до сімейного лікаря, терапевта або педіатра;
- для лікування розладів психіки та поведінки — до психіатра;
- для лікування епілепсії — до психіатра або невролога;
- для лікування нецукрового або інсулінозалежного діабету — до ендокринолога або лікарів, які надають первинну медичну допомогу.
-
Отримати паперовий або е-рецепт.
-
Знайти аптеку, яка відпускає ліки за програмою «Доступні ліки» (отримати інформацію про адреси таких аптек у вашому населеному пункті можна, зателефонувавши до контакт-центру НСЗУ за номером 16-77).
-
Отримати ліки в аптеці.