Все про вступ у медичні ЗВО-2022
Які особливості та порядок вступу на медичні спеціальності у 2022 році?
Міністерство охорони здоров’я України запрошує всіх охочих вступати до лав майбутніх лікарів. Адже сьогодні професія лікаря — благородна і, головне, вкрай потрібна професія.
Наші лікарі — це справжні герої, які мужньо боронять наше життя і здоров’я та міцно тримають тил незламних захисників.
Відповідно до прийнятого через введення воєнного стану Закону України «Про внесення змін до деяких законів України у сфері освіти» № 2157-IX, прийом на навчання для здобуття ступеня фахового молодшого бакалавра, молодшого бакалавра, бакалавра та магістра, в тому числі за спеціальностями галузі знань 22 «Охорона здоров’я», здійснюватиметься в особливому порядку.
Також були прийняті накази Міністерства освіти і науки України № 364 та № 392, які затверджують порядок прийому на навчання до закладів фахової передвищої освіти та порядок прийому на навчання для здобуття вищої освіти у 2022 році. Важливо, що під час їх розробки були враховані пропозиції Міністерства охорони здоров'я України.
- Відтепер майбутні студенти, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти у 2021/2022 навчальному році, звільняються від проходження державної підсумкової атестації у формі зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО).
- Вступники зможуть подати до 5 заяв на місця державного і регіонального замовлення та до 20 заяв на небюджетні конкурсні пропозиції.
- Конкурсний відбір для вступу на перший курс здійснюватиметься за результатами вступних випробувань у формі національного мультипредметного тесту (НМТ), що включає три предмети: українську мову, математику та історію України.
- Також для конкурсного відбору можуть бути зараховані бали ЗНО, отримані в 2019–2021 роках з трьох конкурсних предметів (у будь-яких комбінаціях). При цьому, результати ЗНО можуть бути зараховані замість відповідних предметів тесту, якщо різниця балів НМТ та ЗНО з відповідного предмету не перевищує 15 балів.
Розрахувати конкурсний бал (КБ) можна за такою формулою:
КБ = К1 × П1 + К2 × П2 + К3 × П3 + ОУ, де:
П1, П2, П3 – оцінки з першого, другого та третього предметів;
ОУ – бал за успішне закінчення у рік вступу підготовчих курсів закладу вищої освіти для вступу до нього;
К1, К2, К3 – невід’ємні вагові коефіцієнти з предметів НМТ, які для всіх дев’яти спеціальностей галузі знань 22 «Охорона здоров’я» становлять: українська мова − 0,35; математика − 0,4; історія України − 0,25.
- Для конкурсного відбору осіб, які на основі ступеня бакалавра, магістра вступають на навчання для здобуття ступеня магістра, зараховуються результати фахового іспиту.
Що стосується особливостей вступу на медичні спеціальності, то тепер для медичних спеціальностей не діють підвищені вимоги до мінімальної кількості балів зі вступних випробувань. Заклад вищої освіти у правилах прийому самостійно визначає конкурсний бал, з яким вступник допускається до участі у конкурсі.
Крім того, зараз для вступу на перший курс для здобуття ступеня молодшого бакалавра, бакалавра, магістра на основі повної загальної середньої освіти за денною формою здобуття освіти, реєстрація електронних кабінетів вступників розпочинається 01 липня. Прийом заяв та документів розпочинається 29 липня та закінчується о 18:00 23 серпня − для осіб, які вступають за результатами мультипредметного тесту, які були складені з 01 по 18 липня.
Тестування проходитиме в три сесії:
- основна — з 18 липня по 10 серпня;
- додаткова — з 16 по 20 серпня;
- спеціальна — з 12 по 16 вересня.
Більш детально ознайомитися з умовами вступної кампанії 2022 року можна на офіційному сайті Міністерства освіта і науки України.
Що робити абітурієнту медичного ЗВО після складання національного мультипредметного тесту
Для тих, хто вступає на основі повної загальної середньої освіти на денну форму навчання, алгоритм вступу до закладів вищої медичної освіти (ЗВО) для здобуття ступеня магістра за спеціальностями галузі знань 22 «Охорона здоров’я» наступний:
Крок 1. Визначитися зі спеціальністю (конкурсною пропозицією) та закладом вищої освіти, куди плануєте вступати.
Крок 2. Скласти національний мультипредметний тест (НМТ) в період з 18 липня до 10 серпня 2022 року (основна сесія).
Крок 3. Ознайомитися з переліком та підготувати необхідні документи для вступу на перший курс для вступників на базі повної загальної середньої освіти.
Важливо: вступники можуть подати до 5 заяв на місця державного і регіонального замовлення та до 20 заяв на небюджетні конкурсні пропозиції. Не забудьте поставити пріоритет 1 або 2 для обраної конкурсної пропозиції.
*З питань подання заяви або документів в електронному вигляді можна звернутися до консультаційного центру при приймальній комісії того ЗВО, до якого подаєте документи.
Крок 4. Зареєструвати електронний кабінет вступника на https://cabinet.edbo.gov.ua та завантажити необхідні документи з 01 липня 2022 року. Прийом заяв та документів* через цей кабінет триватиме з 29 липня до 23 серпня 2022 року.
Крок 5. Пройти медичні огляди та інші доконкурсні процедури (не пізніше, ніж за день до завершення прийому заяв).
Крок 6. Дочекатися оприлюднення списку рекомендованих до вступу випускників з повідомленням про отримання чи неотримання ними права здобувати вищу освіту за кошти державного або місцевого бюджету – до 29 серпня 2022 року.
Рішення приймальної комісії про рекомендування до зарахування на місця державного і регіонального замовлення розміщується на вебсайті ЗВО, а також відображається у кабінеті вступника в ЄДЕБО. Рекомендованим до зарахування вступникам можуть надсилатись повідомлення засобами електронного та мобільного зв’язку.
Оприлюднення списку рекомендованих до зарахування вступників, які вступають на місця за кошти фізичних та/або юридичних осіб на відкриті та фіксовані конкурсні пропозиції, здійснюється з 18:00 02 вересня 2022 року.
Крок 7. У разі отримання рекомендації – виконати вимоги до зарахування на місця державного або регіонального замовлення – до 18:00 02 вересня 2022 року.
Подання оригіналів необхідних документів для зарахування може здійснюватися також особисто та шляхом надсилання сканованих копій, з накладанням на відповідні файли кваліфікованого електронного підпису вступника.
Крок 8. Дочекатися дати зарахування:
- 05 вересня п. р. – для вступників за кошти державного або місцевого бюджету,
- до 30 вересня п. р. – для вступників за кошти фізичних та/або юридичних осіб.
Після успішного подання оригіналів документів до медичного університету ви стаєте студентом-медиком.
Нагадуємо, що НМТ проходитиме в три сесії: основна (18 липня – 10 серпня), додаткова (16–20 серпня) та спеціальна (12–16 вересня).
З детальною інформацією щодо календаря проведення НМТ можна ознайомитися за посиланням https://testportal.gov.ua/nmt-kalendar-provedennya
Особливості зарахування випускників медичних спеціальностей в інтернатуру у 2022 році
Запуск системи електронного рейтингового розподілу в інтернатуру відбудеться з 2023 року. У зв'язку із введенням в Україні воєнного стану та змінами, що відбулися у галузі освіти, розподіл і зарахування випускників спеціальностей галузі знань 22 «Охорона здоров’я» у 2022 році відбуватиметься в особливому порядку.
Наразі розподіл в інтернатуру проводиться для випускників, які навчалися в закладах вищої освіти за державним замовленням на основі рейтингу. Такі студенти отримують від закладу вищої освіти пропозицію щодо спеціальності та місця проходження інтернатури або, у разі відмови від отриманої пропозиції, можуть самостійно обирати місце проходження інтернатури в закладах охорони здоров’я приватної/державної форми власності.
Випускники, які навчалися за кошти фізичних (юридичних) осіб, отримують довідку про форму навчання та самостійно обирають місце проходження інтернатури.
Департаменти охорони здоров’я обласних, Київської міської військових адміністрацій надають Міністерству охорони здоров'я України перелік посад лікарів-інтернів на базах стажування відповідно до фіксованого обсягу місць державного замовлення для підготовки в інтернатурі (до 15 травня поточного року).
Далі МОЗ інформує заклади вищої освіти про фіксований обсяг місць державного замовлення для підготовки в інтернатурі за спеціальностями окремо для кожної області. А заклади вищої освіти формують рейтинг випускників на основі їх академічної успішності.
Важливо, що формування персональної пропозиції випускнику здійснюється на підставі кадрових потреб сфери охорони здоров’я, в тому числі спричинених бойовими діями та їх наслідками, та з урахуванням переліку вакантних посад лікарів-інтернів у відповідних областях й академічної успішності. У разі рівності результатів успішності студентів враховується їхній сімейний стан, наявність статусу особи з інвалідністю випускника та/або членів його сім’ї.
Формування пропозицій випускникам проводиться комісією не пізніше ніж за 2 тижні до закінчення ними навчання у закладі вищої освіти.
Якщо випускник, який навчався в закладі вищої освіти за державним замовленням, погоджується з пропозицією комісії, заклад вищої освіти видає йому направлення на проходження програми підготовки в інтернатурі, в якому зазначається спеціальність та місце проходження інтернатури.
Випускник, який навчався за кошти фізичних (юридичних) осіб, звертається до регіональних департаментів (управлінь) охорони здоров’я для обрання місця для проходження практичної частини підготовки в інтернатурі або до керівників закладів охорони здоров’я приватної форми власності, які визначені МОЗ базами стажування, або до керівників закладів охорони здоров’я державної форми власності.
Далі він має подати документи для зарахування на посаду лікаря-інтерна до департаменту охорони здоров’я обласної або Київської міської військової адміністрації, в сфері управління якого знаходиться база стажування — місце проходження практичної частини підготовки в інтернатурі.
У разі, якщо випускник відмовився від пропозиції комісії та письмово повідомив про це заклад вищої освіти, він отримує довідку про самостійне обрання місця проходження інтернатури. Далі він обирає місце проходження практичної частини підготовки в інтернатурі, звертається до керівника бази стажування та, у разі підтвердження наявності вакантної посади або місця для проходження інтернатури, подає документи для зарахування на навчання.
Зарахування до інтернатури здійснюється наказом:
- регіонального департаменту охорони здоров’я — у разі проходження інтернатури на базах стажування лікарів-інтернів комунальної форми власності. Зарахування проводиться на посади лікарів-інтернів;
- керівника закладу вищої освіти — у разі проходження інтернатури на базах стажування лікарів-інтернів, які проходять інтернатуру за кошти фізичних (юридичних осіб);
- керівника бази стажування лікарів-інтернів державної форми власності, яку визначено МОЗ базою стажування лікарів-інтернів — у разі влаштування випускника закладу вищої освіти на посаду лікаря-інтерна.
У наказі про зарахування в інтернатуру вказується спеціальність інтернатури, заклад вищої (післядипломної) освіти, в якому проводитиметься очна частина підготовки, та база стажування.
Звертаємо вашу увагу, що для зарахування в інтернатуру випускник подає заяву та інші документи до закладу вищої освіти не пізніше 20 липня поточного року.
Випускник зобов’язаний з’явитися на базу стажування для проходження практичної частини підготовки в інтернатурі не пізніше 1-го серпня поточного року та до закладу вищої (післядипломної) освіти для проходження освітньої частини підготовки в інтернатурі не пізніше 1-го вересня поточного року.
Ознайомитися з алгоритмом розподілу та зарахування випускників медичних спеціальностей в інтернатуру у поточному році можна за посиланням.