Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Новини

Набув чинності новий наказ, який повністю змінить систему профілактики внутрішньолікарняних хвороб

19 жовтня 2021
17341

Міністерство охорони здоров’я затвердило наказ «Про організацію профілактики інфекцій та інфекційного контролю в закладах охорони здоров’я та установах/закладах надання соціальних послуг/соціального захисту населення».

Це — документ, який започатковує розбудову системи епіднагляду за внутрішньолікарняними хворобами, яка відповідатиме найкращому світовому досвіду. За епідеміологічний нагляд у закладах охорони здоров’я (ЗОЗ) відповідатиме окремий структурний підрозділ — відділ з інфекційного контролю (ВІК). Його команди розроблятимуть і впроваджуватимуть заходи з профілактики інфікування, здійснюватимуть навчання й підготовку працівників, проводитимуть моніторинг і оцінку. Усе це сприятиме формуванню культури безпеки.

Інфекційні хвороби, пов’язані з наданням медичної допомоги (ІПНМД), вражають не лише пацієнтів, які перебувають на лікуванні в закладах охорони здоров’я, а й відвідувачів, а також медичних працівників. ІПНМД притаманні абсолютно всім країнам. Якщо рівень доходу в країні високий, розповсюдженість ІПНМД становить 3 % — 5 %, а якщо низький — від 10 % до 15 %.

Відповідно до даних Центрів контролю захворюваності США (CDC), кожен випадок ІПНМД у середньому збільшує на чотири дні термін перебування пацієнта в лікарні. Це означає надмірне навантаження на заклади: вони змушені витрачати фінансові та кадрові ресурси, залучати додаткові кошти на витратні матеріали, комунальні платежі тощо.

В Україні ІПНМД увійшли до переліку таких, що підлягають дозорному епідеміологічному нагляду, лише у 2021 році. Раніше епідеміологічний нагляд за внутрішньолікарняними інфекціями здійснювався лише у відділеннях, що надають хірургічну та акушерсько-гінекологічну допомогу.

Щоби вивчити поширеність ІПНМД у лікарнях, Центр громадського здоров’я МОЗ України за підтримки представництва бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні у 2021 році здійснив пілотне дослідження за методологією ECDC в 5 закладах охорони здоров’я третього рівня надання медичної допомоги https://bit.ly/3jwUu6D. Результати дослідження свідчать, що розповсюдженість ІПНМД у нашій країні становить 5,7 %.

Процес розбудови нової системи епіднагляду за внутрішньолікарняними хворобами довгий, проте спільні зусилля всіх учасників процесу дозволить впровадити в Україні ефективну систему профілактики інфікування в закладах охорони здоров’я як пацієнтів, так і працівників.