Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Набув чинності новий наказ, який повністю змінить систему профілактики внутрішньолікарняних хвороб

Міністерство охорони здоров’я затвердило наказ «Про організацію профілактики інфекцій та інфекційного контролю в закладах охорони здоров’я та установах/закладах надання соціальних послуг/соціального захисту населення».

Це — документ, який започатковує розбудову системи епіднагляду за внутрішньолікарняними хворобами, яка відповідатиме найкращому світовому досвіду. За епідеміологічний нагляд у закладах охорони здоров’я (ЗОЗ) відповідатиме окремий структурний підрозділ — відділ з інфекційного контролю (ВІК). Його команди розроблятимуть і впроваджуватимуть заходи з профілактики інфікування, здійснюватимуть навчання й підготовку працівників, проводитимуть моніторинг і оцінку. Усе це сприятиме формуванню культури безпеки.

Інфекційні хвороби, пов’язані з наданням медичної допомоги (ІПНМД), вражають не лише пацієнтів, які перебувають на лікуванні в закладах охорони здоров’я, а й відвідувачів, а також медичних працівників. ІПНМД притаманні абсолютно всім країнам. Якщо рівень доходу в країні високий, розповсюдженість ІПНМД становить 3 % — 5 %, а якщо низький — від 10 % до 15 %.

Відповідно до даних Центрів контролю захворюваності США (CDC), кожен випадок ІПНМД у середньому збільшує на чотири дні термін перебування пацієнта в лікарні. Це означає надмірне навантаження на заклади: вони змушені витрачати фінансові та кадрові ресурси, залучати додаткові кошти на витратні матеріали, комунальні платежі тощо.

В Україні ІПНМД увійшли до переліку таких, що підлягають дозорному епідеміологічному нагляду, лише у 2021 році. Раніше епідеміологічний нагляд за внутрішньолікарняними інфекціями здійснювався лише у відділеннях, що надають хірургічну та акушерсько-гінекологічну допомогу.

Щоби вивчити поширеність ІПНМД у лікарнях, Центр громадського здоров’я МОЗ України за підтримки представництва бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні у 2021 році здійснив пілотне дослідження за методологією ECDC в 5 закладах охорони здоров’я третього рівня надання медичної допомоги https://bit.ly/3jwUu6D. Результати дослідження свідчать, що розповсюдженість ІПНМД у нашій країні становить 5,7 %.

Процес розбудови нової системи епіднагляду за внутрішньолікарняними хворобами довгий, проте спільні зусилля всіх учасників процесу дозволить впровадити в Україні ефективну систему профілактики інфікування в закладах охорони здоров’я як пацієнтів, так і працівників.