Набули чинності нові правила використання ультрафіолетового випромінювання в закладах охорони здоров’я та соцзахисту населення
Від сьогодні в Україні діють нові правила застосування ультрафіолетового випромінювання для знезараження повітря та поверхонь у приміщеннях, де надається медична допомога, а також послуги із соціального захисту населення.
Чинні зміни впроваджені Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 6 травня 2021 року № 882 «Про затвердження санітарно-протиепідемічних правил і норм використання ультрафіолетового бактерицидного випромінювання для знезараження повітря та дезінфекції поверхонь у приміщеннях закладів охорони здоров’я та установ/закладів надання соціальних послуг/соціального захисту населення» (Наказ № 882).
Новий Наказ чітко визначає:
- коли має використовуватися ультрафіолетове бактерицидне випромінювання (УФБВ);
- якими є вимоги до ультрафіолетових ламп і приміщень, де їх розміщують;
- коли лампи потребують заміни і якою має бути їхня інтенсивність;
- за яких умов люди можуть перебувати в приміщенні, що знезаражується УФБВ;
- хто планує і приймає роботи з монтажу випромінювачів;
- як визначити ефективність роботи УФБВ та частоту очищення лапм.
Наказ № 882 направлений на удосконалення протидії поширенню туберкульозу та інших інфекційних захворювань, попередження внутрішньогоспітального інфікування пацієнтів та відвідувачів, зниження ризику професійних захворювань працівників закладів охорони здоров’я та установ/закладів надання соціальних послуг.
При розробленні документу використані досягнення Центру контролю за захворюваннями (CDC, Атланта): Керівництво по запобіганню передачі мікобактерій туберкульозу в закладах охорони здоров’я (CDC, 2005 Guidelines for Preventing the Transmission of Mycobacterium tuberculosis in Health-Care Settings. MMWR Vol.54 № RR-17) та Всесвітньої організації охорони здоров’я: Керівництво з біологічної безпеки лабораторних досліджень при туберкульозі (2013).
До цього часу в Україні не було уніфікованих процедур використання УФБВ, адже «Санітарні правила устрою, обладнання та експлуатації лікарень, пологових будинків та інших лікувальних стаціонарів» (СанПиН 5179–90), які регулювали це питання, втратили чинність ще в січні 2016 року.