На Київщині модернізували амбулаторію за принципами енергоефективності та енергонезалежності
У селі Горенка, що в Київській області, модернізували амбулаторію сімейної медицини. Відтепер будівля є енергофективною і частково працюватиме з використанням джерел «зеленої» енергії.
На початку повномасштабного збройного вторгнення росії проти України внаслідок обстрілів будівля медичного закладу була пошкоджена, а система опалення вийшла з ладу. Щоби підвищити енергонезалежність закладу під час модернізації була встановлена сонячна електростанція та оновлена система опалення з використанням теплового насоса «ґрунт-вода». Це дозволить підвищити енергоефективність амбулаторії, зменшити негативний вплив на довкілля, знизити витрати на опалення щонайменше на 80 %, а також надасть амбулаторії можливість мати джерело автономного електропостачання, яке покриватиме до 60 % її потреб.
«Відновлення закладів охорони здоровʼя є нашим пріоритетом. За 11 місяців повномасштабної війни в Україні пошкоджено 1044 об’єкти медзакладів та ще 173 зруйновано вщент. Під час реконструкції та модернізації закладів охорони здоровʼя враховуються базові вимоги щодо енергоефективності, доступності та вимоги з інфекційного контролю. Такі вимоги вже прийнято в рамках нової редакції державних будівельних норм “Заклади охорони здоров’я”, — говорить заступник міністра охорони здоровʼя, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін. — Приємно бачити, що проєкт відбудови амбулаторії відповідає цим вимогам та наближає Україну до європейських принципів нульових викидів, енергетичної безпеки та енергонезалежності».
Це перший медзаклад, де була встановлена така енергоефективна система. Проєкт ініційований міжнародною організацією Greenpeace і реалізований у співпраці з українськими громадськими організаціями «Екодія», «Екоклуб» та благодійним фондом «Перемога України».
Використання відновлюваних джерел енергії допоможе амбулаторії мати світло й тепло навіть у нинішніх умовах нестабільного енергопостачання. Завдяки економії на енергоресурсах та виробництву електроенергії витрати на реконструкцію системи опалення та встановлення сонячних панелей мають окупитись за 6-7 років.