Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Новини

Міжнародні інвестори зацікавлені інвестувати в модернізацію українських медичних закладів

17 вересня 2018
3928

У Києві відбулася міжнародна конференція Global PPP Conference. Окрема панель була присвячена державно-приватному партнерству в секторі охорони здоров’я. Плани МОЗ України в залученні інвестицій в рамках трасформації охорони здоров’я презентував заступник міністра Роман Ілик.

“Реформа охорони здоров’я – це динамічний поштовх до розвитку державно-приватного партнерства. Зміна моделі фінансування, автономізація медзакладів та нові якісні вимоги до медичної допомоги відкривають двері для фінансового партнерства з бізнесом. У МОЗ створено робочу групу, яка вже розробляє практичні рекомендації для медзакладів, державного сектору та інвесторів. До кінця року плануємо систематизувати потребу, визначити пріоритети і обрати три  пілотних проекти в різних сферах медичної допомоги та почати реалізувати їх. Ці проекти матимуть постійну методологічну, експертну і комунікаційну підтримку. Наша мета, щоб ці проекти стали наглядним прикладом державно-приватного партнерства в охороні здоров’я”, - зазначив Роман Ілик під час свого виступу.  

Державно-приватне партнерство у сфері охорони здоров’я нині є дуже актуальним. Українська медицина вже давно потребувала глобального оновлення – у багатьох медзакладах маємо технічно відсталу інфраструктуру та лікувальну базу. Зробити це самостійно медзакладам складно – фінансові можливості держави вкрай обмежені. Тож державно-приватне партнерство може стати потужним інструментом оновлення медицини, об’єднавши можливості держави з інвестиційними ресурсами приватного сектору.

Трансформація системи охорони здоров’я України відкрила нові можливості для співпраці держави з бізнесом.

“Два головні моменти, які дає нова модель охорони здоров’я, – це можливість державно-приватного партнерства та зміна моделі фінансування. Відтепер держава платитиме за конкретні послуги. Що в цьому випадку цікаво для інвестора? Чіткі списки медичних послуг, які оплачує держава, а  які ні. Саме ці зміни дають чіткий посил, де бізнесу буде вигідно співпрацювати з державою”, - зазначила менеджер компанії Ernst & Young Ірина Коваленко.

У світі вже давно оцінили користь запровадження державно-приватного партнерства. Навіть країни пострадянського простору вже мають успішно реалізовані проекти та продовжують цю співпрацю.

"У нас є закон про концесії і закон про державно-приватне партнерство. Ми плануємо їх об'єднати. У минулому році в законодавство були додані пункти, завдяки яким проекти змогли залучати більше фінансування. У Казахстані є 175 проектів в сфері охорони здоров’я. Частина з них впроваджені, частина ще тривають, 18 з них - державні. Найбільші були підписані в цьому році ", - поділився досвідом Аділь Утембаєв, представник Казахстанського фонду з підготовки проектів.

Закону про державно-приватне партнерство в Грузії немає, закон про концесію – дуже застарілий. Але це не зупинило країну в залучені інвестицій до сфери охорони здоров’я.

“Зараз ми реалізуємо дуже великий проект. Ми взяли під керівництво три найбільші лікарні Тбілісі та плануємо об’єднати їх в одну велику сучасну клініку на понад 4 600 ліжок. Цей проект коштуватиме від 450 до 500 млн грн”, - говорить Роман Степаненко, партнер ЄПАП України.

Розвиток взаємодії державного і приватного сектора в українській системі охорони здоров’я дозволить навести лад у питанні бюджетних видатків, підвищити ефективність використання коштів, створити належні умови для поліпшення рівня надання медичних послуг, підняти рівень оплати праці медпрацівникам.

“У світі невпинно зростають потреби населення у медичній допомозі. Особливо це стосується хронічних хворих, яких вже нині 80% від усіх пацієнтів за даними ВООЗ. Жодна країна, навіть найуспішніша, не може їх забезпечити на 100%. Тому у світі продовжують все більше і більше розвивати державно-приватне партнерство. На сьогоднішній день, в провідних країнах понад 60% медичних послуг забезпечуються через такі проекти. Реформа, що нині просувається в Україні, не дасть своїх результатів за 1 секунду. Але після того, як вона запрацює на 2 та 3 ланці медичних послуг, українська модель охорони здоров’я стане найпрогресивнішою зі всіх світових моделей”, - сказав Роман Шурдук, заступник директора ТОВ “Фрезеніус Медікал Кер Україна”.

Читайте також