Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Гаряча лінія МОЗ
0800 505 201
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Гаряча лінія МОЗ
0800 505 201
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Міфи про продаж дітей на органи в Маріуполі та мавпячу віспу як «побічку» вакцинації, які розповсюджує росія

Останнім часом російська пропаганда поширювала дезінформацію про діяльність Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Маріуполі. Мовляв, організація займалася трансплантацією внутрішніх органів дітей. А також готувалася до того, що українська влада застосує хімічну зброю в місті. Крім цього, російські ЗМІ писали, ніби українські військові намагалися отруїти жителів міста Кремінна та Рубіжне на Донбасі. У мережі продовжують поширювати фейки про мавпячу віспу. Нова хвиля повідомлень стосувалася того, що віспа — це побічний ефект від щеплення проти коронавірусу.

За підтримки проекту USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» VoxCheck щотижня аналізує та спростовує наративи про суспільне здоров’я, які поширюються в інформаційному просторі України, Білорусі, росії.

Дезінформація: Продаж дітей на органи та хімічна зброя в Маріуполі

У фокусі російських медіа — нібито діяльність Міжнародного Комітету Червоного Хреста (МКЧХ) у Маріуполі до того, як його знищили та окупували російські війська. Спершу вони писали, що на базі МКЧХ знайшли медичні картки сотень дітей, в яких шукали «здорові внутрішні органи» — мовляв, для «чорних трансплантацій». Згодом повідомили, що в Маріуполі з 2019 року готувалися до українських провокацій із хімічною зброєю, бо на базі МКЧХ знайшли плани тренувань по захисту від хімзброї.

Як насправді?

У МКЧХ заявили, що організація не збирає медичні картки дітей та не причетна до торгівлі органами, як натякають у фейкових повідомленнях. У маріупольському офісі Комітету не було медичних карток дітей.

Тренування МКЧХ по захисту в умовах хімічної небезпеки не доводять, ніби в Маріуполі готувалися застосувати хімічну зброю. МКЧХ присутній у багатьох країнах, що постраждали від збройних конфліктів, тож цілком виправдано, що організація готує своїх працівників до роботи в надзвичайних умовах, зокрема хімічної атаки. Подібні заходи інформування МКЧХ проводить у всіх країнах, де має офіси й де продовжуються збройні конфлікти.

На сайті МКЧХ в Україні вказано, що організація, серед іншого, справді має офіси в Сєвєродонецьку та Маріуполі (а також у Києві, Слов’янську, Донецьку, Луганську та Одесі).

Міжнародний комітет Червоного Хреста засуджує використання хімічної зброї та виступає за повну ліквідацію її залишків у світі. Немає підстав вважати, ніби МКЧХ міг бути залучений до підготовки так званої «хімічної атаки» в Україні.

Дезінформація: ЗСУ підірвали цистерну з азотною кислотою, щоб отруїти міста Рубіжне та Кремінна Луганської області

Ще один поширений наратив російської пропаганди — звинувачувати Україну у хімічних атаках. Цього разу російські ЗМІ заявили, що 31 травня 2022 року ЗСУ під час відступу підірвали цистерну з азотною кислотою на заводі «Азот» у Сєвєродонецьку. Це нібито зробили з розрахунком на те, щоб шкідливі викиди вітер відніс у бік населених пунктів Рубіжне і Кремінна Луганської області та отруїти людей.

 Як насправді?

Сергій Гайдай, голова Луганської обласної військової адміністрації, 31 травня повідомив, що рф влучили в цистерну з азотною кислотою на хімзаводі та закликав мешканців області не виходити з укриттів та підготувати захисні маски. Попередження стосувалося мешканців усієї області, а не лише міст Рубіжне та Кремінна.

Витік кислоти стався ввечері 31 травня. Згідно з даними метеокарти, ввечері 31 травня вітер дув у північно-східному, східному, південно-східному напрямках від Сєвєродонецька, тоді як Рубіжне та Кремінна розташовані на північному заході від Сєвєродонецька. Таким чином, вітер не міг знести шкідливі викиди в бік цих населених пунктів.

Також попри те, що 31 травня більша частина Сєвєродонецька контролювалася росіянами, місто не було оточене, а ЗСУ тримали оборону на тих же позиціях, про що повідомляє Сергій Гайдай. Це спростовує інформацію про відступ українських військових, який нібито став причиною підриву цистерни.

Дезінформація: Мавпяча віспа — це побічний ефект від вакцини від Pfizer-BioNTech

Почали з’являтися повідомлення, в яких заперечували небезпечність мавпячої віспи. Утім, наратив змінився: тепер мавпячу віспу нібито вигадали для того, щоб приховати ускладнення після вакцини від Pfizer-BioNTech. Мовляв, унаслідок мавпячої віспи на шкірі людини з’являються такі ж пухирці, як і внаслідок аутоімунних шкірних захворювань. За словами користувачів соцмереж, в одному з документів компанія Pfizer вказала аутоімунні пухирчасті (бульозні) захворювання (autoimmune blistering disease) як один із побічних ефектів щеплення. 

Як насправді?

Документ, який згадують користувачі, — це звіт Pfizer про несприятливі події після щеплення їхньою вакциною. Дані збирали з різних країн (США, Велика Британія, Німеччина, Франція тощо), в яких використовували вакцину, за період із 1 грудня 2020 року по 28 лютого 2021 року. На 31-й сторінці звіту дійсно згадують аутоімунні пухирчасті захворювання у переліку побічних ефектів, що становлять особливий інтерес. Побічні ефекти, що становлять особливий інтерес, — це побічні дії, які потребують додаткового моніторингу та дослідження, проте вони необов’язково пов’язані з вакцинацією. Представник Pfizer у коментарі для видання Reuters теж підтвердив, що перелічені несприятливі події необов’язково спричинені щепленням.

Наразі в інструкції до вакцини Pfizer-BioNTech не згадують аутоімунні пухирчасті захворювання як можливий побічний ефект. У рідкісних випадках у деяких щеплених дійсно реєстрували подібні ускладнення, але на сьогодні зв’язок між вакцинацією та шкірними захворюваннями не є остаточно доведеним. Попри можливі побічні ефекти вчені рекомендують вакцинуватися, оскільки переваги щеплення вище, ніж ризики від зараження COVID-19.

Аутоімунне захворювання — це стан, при якому імунна система помилково атакує організм. Аутоімунне захворювання розвивається, коли природна захисна система організму не може визначити різницю між клітинами організму та чужими клітинами, в результаті чого організм помилково атакує нормальні клітини. На розвиток аутоімунних захворювань може вплинути генетика, дієта, інфекції та вплив хімічних речовин. Аутоімунні бульозні захворювання — це група шкірних захворювань, унаслідок яких на шкірі з'являються пухирці.

Мавпяча віспа жодним чином не пов’язана з аутоімунними захворюваннями. Це реальне захворювання, яке виникає внаслідок зараження вірусом, що має таку ж саму назву та належить до роду Orthopoxvirus сімейства Poxviridae. Хворобу вперше зареєстрували серед мавп у 1958 році, а серед людей — у 1970 році. Природне джерело вірусу невідоме, проте зафіксована передача вірусу від африканських гризунів та приматів до людини. Тобто ця хвороба з’явилася ще задовго до появи вакцин від COVID-19.

Крім того, є відмінності між симптомами мавпячої віспи та аутоімунними бульозними захворюваннями. На початковому етапі мавпячої віспи хвора людина відчуває лихоманку, головний біль, біль у м’язах і спині, озноб, тоді як симптоми бульозних захворювань здебільшого обмежені ураженнями шкіри. І мавпячу віспу, й  аутоімунні бульозні захворювання можна діагностувати за допомогою тестів. У випадку віспи це ПЛР-тест, у випадку аутоімунного захворювання — пряма імунофлюоресценція (хімічний тест шматочка ураженої шкіри) або аналіз крові.

Більше спростувань міфів, які розповсюджує росія, читайте за посиланням.

 Цей інформаційний матеріал підготовлено за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), наданої від імені народу Сполучених Штатів Америки, за підтримки Програми Уряду Великої Британії «Good Governance Fund», наданої від імені народу Великої Британії. Відповідальність за зміст цього інформаційного матеріалу, який необов'язково відображає погляди USAID, Уряду Сполучених Штатів Америки, UK aid або Уряду Великої Британії, несе виключно компанія ТОВ «Делойт Консалтинг» в рамках контракту №72012118C00001.