Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Як захиститись від смогу: поради для збереження здоров’я

Питання якості атмосферного повітря є надзвичайно важливим для всього світу. За даними ВООЗ 91% населення Землі проживають в районах, де повітря забруднене шкідливими речовинами. https://bit.ly/2Jl60Ct .

Ця проблема актуальна і для України. У вересні-жовтні можна спостерігати “білий смог”, який складається з диму, туману та пилу, часто з їдким запахом, характерним для великих міст. Причинами утворення смогу є наслідки традиційного спалювання опалого листя, трави, пожежі на сміттєзвалищах, діяльність підприємств хімічної промисловості, вигорання великих площ торфовищ, газових викидів легкових автомобілів.

Сьогодні, за даними Гідрометцентру, забруднення за показниками чадного газу та іншими перебуває у межах гранично допустимих концентрацій. 

Але в місцях максимального скупчення автомобільного транспорту може фіксуватися перевищення по сірчистому ангідриду, формальдегіду, діоксидам, іншим речовинам, які дійсно шкідливо впливають на здоров'я людини.

 

У чому небезпека смогу? 

  • Дим у повітрі може викликати головний біль, кашель, труднощі з диханням, подразнення очей, запалення слизової оболонку носа, гортані.
  • Забруднене повітря провокує серцево-судинні хвороби.
  • Смог може викликати хвороби дихальних шляхів, бронхіту, астми, пневмонії.
  • Тривалий вплив високої температури повітря призводить до порушення обміну речовин, зневоднення та тепловим ударам, окрім того зниження імунітету.
  • Токсичні речовини, що містяться в димі, сприяють розвитку алергії.
  • Забруднене повітря негативно впливає на когнітивні здібності, особливо у дітей і людей похилого віку.
  • Разом із листям та травою можуть горіти і солі важких металів, що осіли на рослинах.
  • Вдихання забрудненого повітря може збільшувати ризики під час вагітності, які матимуть наслідки для плоду: знижена вага при народженні, захворювання внутрішніх органів.

 

Як уникнути негативних наслідків для здоров’я:

  • Обмежити перебування на вулиці ранковий час. Вранці концентрація смогу у повітрі максимальна.
  • Вразливим групам населення (діти, вагітні жінки, люди похилого віку) варто відмовитись від тривалих прогулянок.
  • Утриматись від фізичного навантаження на вулиці.
  • Щільно зачиняти вікна та двері.
  • Увімкнути системи кондиціонування та очищення повітря.
  • Проводити вологе прибирання у житлових приміщеннях, використовувати зволожувачі повітря.
  • Не курити і не вживати алкоголь. Це підвищує ризик розвитку серцево-судинних захворювань та хвороб дихальних шляхів.
  • Збільшити споживання рідини до 2-3 літрів на день.
  • Слід промивати ніс і горло, вживати кисломолочні продукти, підсолену й лужну воду.
  • Обмежити використання автомобіля,  надавати перевагу громадському транспорту.

Симптомами, які виникають при отруєнні продуктами горіння, є головний біль, порушення дихання, втома, погана концентрація, порушення орієнтування у просторі, тахікардія, підвищення артеріального тиску, судоми. При виникненні зазначених симптомів необхідно негайно звернутися до лікаря за медичною допомогою.

Міністерство охорони здоров’я України закликає людей відповідально ставитись до навколишнього середовища і власного  здоров’я, не палити листя і сухостій, надавати перевагу громадському транспорту, не курити.

Уряд вирішуватиме проблему забруднення повітря комплексно. У співпраці  з місцевою владою та контролюючими органами буде налагоджена система контролю небезпечних викидів. Ця інформація буде доступна для кожного.

24 жовтня у Міністерстві охорони здоров’я України відбулася нарада щодо стану забруднення атмосферного повітря в м. Києві під головуванням Зоряни Скалецької. У нараді взяли участь фахівці гігієнічних установ Міністерства та Національної академії медичних наук, управління екології Київської міської державної адміністрації та Держпродспоживслужби м. Києва.

 

За результатами зустрічі Міністерство охорони здоров’я України планує:

  • Оновити законодавство, що встановлює гранично-допустимі концентрації для шкідливих речовин в атмосферному повітрі.
  • Ініціювати проведення міжсекторальної зустрічі з Міністерством енергетики та захисту довкілля. Мета - актуалізація планів впровадження Порядку здійснення державного моніторингу в галузі охорони атмосферного повітря, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.08.2019 №827.
  • Визначити контроль якості  атмосферного повітря пріоритетним питанням  в рамках соціально-гігієнічного моніторингу, який буде фінансуватися з державної бюджетної програми «Громадське здоров’я та заходи боротьби з епідеміями».
  • Організувати семінар для експертів з питань санітарного та епідеміологічного благополуччя населення та екології, які пройшли професійну атестацію та отримали відповідний кваліфікаційний сертифікат для проведення експертизи проєктів будівництва.
  • Ініціювати зміни в міській інфраструктурі, будівництво об’їздних доріг для зменшення автомобільних викидів в житловій зоні.