Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Вакцинація

Категорії

Відповіді на поширені питання про кір

4 березня 2019
35049

Розповідаємо детально, чому в Україні виник спалах кору і як довго він триватиме, чому від кору померли люди і як захистити себе від хвороби.

 

Чому зараз так багато уваги приділяють кору?

В Україні триває спалах кору, з початку якого захворіли 80 тисяч людей. З 2017 року внаслідок кору померла 31 людина.

За 12 місяців 2018 року в Україні зареєстрували близько 55 тисяч випадків захворювання та 16 смертей внаслідок нього. А з з 28 грудня 2018 р. до 22 лютого 2019 р. на кір в Україні захворіло 24 042 людини — 10 588 дорослих та 13 454 дитини. Загалом цього року померло вже десятеро людей. 

У 2018 році найбільша кількість захворілих була у Львівській області (11 873), Івано-Франківській (5 617), Закарпатській (4 733), Тернопільській (3 658), Вінницькій (3 422) та Чернівецькій (3 384).

Хоча серед захворілих багато дорослих, найбільше на кір хворіють діти. Ризик збільшується і через спільне перебування дітей у школах та дитячих садках. Тому дуже важливо, щоб діти були вчасно вакциновані за календарем щеплень.

 

Які причини спалаху кору?

Спалахи кору мають циклічний характер і відбуваються в Україні кожні 5–6 років. Головна причина — низьке охоплення щепленнями проти кору. До цього призвела нестача вакцин у 2009–2015 роках, а також антинаукові міфи, які суперечать доказовій медицині. У 2016 році менше від 50% українських дітей були вакциновані проти кору згідно з національним календарем щеплень. І хоча вже 2017 року рівень охоплення імунізацією суттєво зріс (93,3% дітей 1 року та 90,7% дітей 6 років отримали вакцину від кору відповідно до календаря), залишається велика частка дітей, які пропустили планові щеплення в попередні роки. Це означає, що незважаючи на те, що в останні кілька років рівень вакцинації в Україні виріс, все одно він є недостатнім і створює сприятливі умови для поширення кору. Адже, як мінімум, 95% дітей повинні мати щеплення для того, щоб вірус не поширювався.

 

Як довго триватиме спалах?

Спалах триватиме, поки в країні не з’явиться колективний імунітет, що зупинить поширення інфекції. Для цього принаймні 95% незахищених людей мають отримати дві дози вакцини.

Тому надзвичайно важливо вакцинувати всіх дітей, які пропустили будь-яку дозу вакцини проти кору в попередні роки. Лише з рівнем вакцинації 95% можна запобігти госпіталізації та смертям внаслідок кору.

 

Чому від кору померли люди?

Кір — смертельно небезпечна хвороба, яка може призвести до пневмонії, вушної інфекції (отиту), запалення мозку (енцефаліту), інших серйозних ускладнень, а також до інвалідності та смерті. Не існує специфічного лікування від кору, єдиний захист — вакцинація.

 

Що таке кір і в чому його небезпека?

Кір — дуже заразне інфекційне захворювання, спричинене вірусом. Захворювання поширюється повітряно-крапельним шляхом, коли людина кашляє або чхає. На кір можуть захворіти всі: діти й дорослі. Кір може мати тяжкий перебіг і часто потребує госпіталізації. Хворі на кір тривалий час є заразними. Інфекція може викликати ускладнення (пневмонію, енцефаліт), призвести до інвалідності чи смерті.

 

Як передається кір?

Збудник кору легко передається від хворої до здорової людини повітряно-крапельним шляхом при чханні, кашлі або розмові. Вірус кору може виживати (тобто бути здатним заразити інших) в повітрі та на поверхнях до двох годин після того, як хвора людина залишила приміщення.

9 з 10 нещеплених людей, що контактують із хворим, будуть інфіковані.

 

Які симптоми захворювання?

Підвищення температури, головний біль, нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, чутливість до світла, можливі гнійні виділення), діарея та блювота.

На 4—5 день хвороби з’являються червоні висипання, які починаються зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджуються на все тіло. Хвороба може тривати більше ніж місяць.

 

До яких ускладнень може призвести кір?

Захворювання може спричинити пневмонію, вушну інфекцію (отит), запалення мозку (енцефаліт), інші серйозні ускладнення, а також інвалідність і смерть.

 

Чи є ліки від кору?

Специфічного лікування від кору немає. Лікують лише симптоми і, в разі виникнення бактеріальних інфекцій, призначають антибіотики. Може знадобитися перебування в реанімаційному відділенні. Проте захворюванню можна запобігти.

Єдиний надійний метод захисту від кору — вакцинація.

 

Для кого небезпечний кір?

Кір загрожує всім нещепленим дорослим і дітям. На сьогодні в Україні існує високий ризик захворювання на кір серед дітей, які не мають щеплення. Підлітки та дорослі, які раніше не хворіли на кір і не були вакциновані, також є вразливими до захворювання. У дорослих і дітей, менших від 1 року, кір зазвичай має набагато тяжчий перебіг.

Хвороба особливо небезпечна для дітей до 5 років.

Кір — одна з головних причин смертності дітей у світі. За оцінкою Всесвітньої організації охорони здоров’я, в 2015 році внаслідок цього захворювання померли понад 134 тисячі людей у світі.

 

Як захиститися від кору?

Єдиний надійний метод профілактики кору — вакцинація. Вона формує специфічний імунітет, унаслідок чого організм людини стає невразливим до захворювання. Дотримання здорового способу життя, так званий «загальний імунітет» НЕ захищають від кору! Від цієї хвороби захищають 2 дози вакцини. Згідно з календарем щеплень в Україні, в 12 місяців роблять перше щеплення від кору, а в 6 років — вводять другу дозу вакцини.

 

Що робить МОЗ для того, щоб зупинити спалах кору?

Починаючи з серпня 2017 року, МОЗ вживає таких заходів для запобігання поширенню хвороби:

  • вакцинація дітей, які пропустили першу або другу дозу вакцини КПК відповідно до календаря щеплень на додаток до поточної планової імунізації;
  • зустрічі з місцевими органами влади для координації роботи з реагування на спалах кору;
  • тренінги для медичних працівників, педагогів та місцевих керівників;
  • моніторингові візити до регіонів із залученням фахівців міжнародних організацій.

З 2017 року працює Оперативний штаб з реагування на ситуацію з кором в Україні при МОЗ. З вересня 2017 впроваджуються посилені заходи імунізації дітей, які раніше не отримували щеплення від кору, — на додаток до планової вакцинації дітей відповідно до національного календаря щеплень. У січні 2019 року МОЗ України ініціював надзвичайні заходи із захисту дітей від кору у Львівській області. Вона найбільше постраждала внаслідок поширення хвороби: 2018 року тут захворіли близько 12 тисяч людей.

 

Що робить МОЗ України, щоб захистити людей у Львівській області? Чому саме у Львівській області?

Найбільше випадків кору в 2018 році зареєстрували саме у Львівській області — близько 12 тисяч. Через ускладнення від кору в 2018 році тут померли дві дитини — трирічні хлопчик і дівчинка. Вони не були щеплені. Серед 12 тисяч захворілих понад 7 тисяч взагалі не мали щеплення від кору, а інші отримали лише одну дозу вакцини КПК із необхідних двох. Саме тому надзвичайні заходи із захисту людей від кору починаються зі Львівщини. Ці заходи ініціював МОЗ, бо цей регіон є «лідером» за кількістю зареєстрованих випадків захворюваності на кір і одним із антилідерів за рівнем охоплення щепленнями. Заходи спільно з місцевою владою у Львівській області заплановано МОЗ України.

 

Яка послідовність дій, якщо в школі хтось захворів на кір?

Якщо ваша дитина контактувала з хворим на кір, одразу зверніться до лікаря. Їй потрібно негайно зробити щеплення від кору — бажано протягом перших 72 годин. У деяких випадках також показане введення імуноглобуліну.

Якщо в дитини немає жодного щеплення від кору, їй необхідно ввести одну дозу вакцини в перші три доби після контакту.

Якщо минуло понад 72 години, все одно потрібно провести вакцинацію КПК без відтермінування на пізніший час!

Якщо у дитини є протипоказання до вакцинації, якомога раніше, оптимально у перші 6 діб після контакту, їй необхідно провести профілактику імуноглобуліном. Пізніша імунопрофілактика буде менш ефективною, але може полегшити тяжкість перебігу кору.

Якщо дитина щеплена раніше лише одноразово, їй необхідно ввести другу дозу незалежно від віку, але не раніше, ніж через один місяць від попередньої дози КПК.

Якщо у вашої дитини є дві дози вакцини, вона захищена.

 

Коли є сенс не допускати дітей до школи через кір?

Обмежувальні заходи мають сенс, якщо час використано для вакцинації незахищених дітей, а обмеження тривають стільки, скільки триває хвороба. Для кору це 21 день після виявлення захворювання: стільки максимально триває інкубаційний період (тобто лише через 21 день після останнього контакту з хворим достеменно відомо, хто захворів, а хто ні, й можна запобігти подальшому зараженню).

Закриття шкіл або дитячих садків на такий тривалий час може суттєво порушити освітній процес для тисяч дітей, а батьки потребуватимуть відпустки для догляду за ними, що вплине на місцеву економіку та сімейні доходи.

Найефективнішим захистом від кору є вчасна вакцинація. Тому, якщо в школі зафіксували кір, а дитина не вакцинована, їй негайно потрібно зробити щеплення.

Нещеплені діти не мають допускатися до відвідування навчальних закладів.

Читайте також