Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Вакцинація

Категорії

Що робити, якщо контактували з хворим на кір

17 травня 2019
10733

Перше і головне - вакцинуватися якомога швидше. Будь-які вікові обмеження для вакцинації скасовані - зробити щеплення безоплатно можуть і діти, і дорослі будь-якого віку.

 

Хто вважається контактною особою

Контактні особи —  це люди, які перебували в прямому контакті з джерелом інфекції, тобто з людиною, хворою на кір.

Людина стає заразною приблизно через 10 днів після інфікування. Найбільшу загрозу для оточуючих вірус кору становить в період від появи перших симптомів до закінчення періоду висипання.

Дитина чи дорослий, які контактували з хворим, вважаються контактними особами, а члени їх сімей – ні. Наприклад, якщо у класі дитини хтось захворів кором, то дитина вважається контактною, а мати, батько, брат, сестра і інші члени сім’ї - ні.

 

Контактний дорослий: що робити, якщо контактували з хворим на кір

Якщо ви чи інший дорослий вашої сім’ї контактували з хворим на кір, передусім, зверніться до свого лікаря - терапевта чи сімейного лікаря.

Зверніть увагу, що дві дози вакцини КПК формують імунітет на все життя.  Якщо ви отримали щеплення в дитинстві (за Календарем - в 1 і в 6 років), у вас, найпевніше, уже сформувався імунітет проти кору.

Зазвичай у людей, які перехворіли кором, формується імунітет до хвороби. Водночас перенесений кір НЕ є протипоказанням до вакцинації.

Важливо: Якщо статус контактної особи і відсутність імунітету проти кору підтверджується, то отримати щеплення проти кору треба якомога раніше - найкраще в перші три дні від моменту контакту.

Нині безоплатно отримати щеплення проти кору можуть дорослі будь-якого віку, які не хворіли на кір раніше і не отримували вакцинацію та ревакцинацію проти нього (не мають жодного або лише одне з двох потрібних щеплень проти кору - ці дані зафіксовані в медичній карті). Крім того, підставою для безоплатного щеплення є відсутність імунітету проти кору, паротиту чи краснухи - це можна перевірити аналізом на наявність специфічних антитіл IgG. МОЗ України скасувало  будь-які вікові обмеження для безоплатної вакцинації дорослих, які контактували з хворим на кір.

Крім того, з червня 2018 року безоплатно вакцинуються проти кору люди будь-якого віку із груп ризику: медики і немедичні працівники закладів охорони здоров'я, освітяни і студенти, представників силових структур (МВС, Міноборони, СБУ, Національної поліції України, Національної гвардії України, Прикордонної служби України, Державної служби охорони). Дорослі з груп ризику безоплатно вакцинуються незалежно від того, чи були вони в контакті з хворим на кір.

 

Що робити, якщо дитина контактувала з хворим на кір

Якщо дитина контактувала з хворим на кір:

  1. Дитина до 1 року (ще не щеплена, бо перша вакцина проти кору за Календарем - в 12 місяців): негайно звернутись до сімейного лікаря чи педіатра. МОЗ України своїм наказом дозволило робити щеплення дітям від 6 місяців, якщо вони контактували з хворим на кір.
  2. Дитина 1-5 років, яка не була щеплена проти кору: негайно звернутись до сімейного лікаря чи педіатра, отримати 1 дозу КПК  якомога швидше - бажано в перші три дні (72 години) від моменту контакту. Якщо минуло більше 72 годин від контакту, щеплення все одно рекомендовано, це може полегшити перебіг хвороби;
  3. Дитина 1-5 років, яка має 1 щеплення проти кору: отримати другу дозу КПК, але не раніше ніж через місяць від попередньої дози КПК;
  4. Дитина від 6 років і старша, яка не була щеплена проти кору: негайно звернутись до сімейного лікаря чи педіатра, отримати 1 дозу КПК  в перші три дні (72 годин) від моменту контакту. Потім - не раніше ніж через місяць - отримати другу дозу вакцини КПК.
  5. Дитина від 6 років і старша, яка має 1 щеплення проти кору: негайно звернутись до сімейного лікаря чи педіатра, отримати другу дозу КПК  якнайшвидше, бажано в перші три дні від моменту контакту.
  6. Дитина від 6 років і старша, яка має 2 щеплення проти кору: повідомити лікаря, але вважається, що дві дози КПК захищають  від хвороби.
  7. Ви не пам’ятаєте, чи робили дитині щеплення КПК, і не маєте документальних підтверджень: негайно зверніться до сімейного лікаря чи педіатра, дитину потрібно вакцинувати.

Зверніть увагу, що контактною вважається лише дитина, яка безпосередньо контактувала з хворим на кір. Брат, сестра, батьки чи інші родичі дитини, яка контактувала з хворим, НЕ є контактними. Водночас дуже важливо перевірити карту щеплень дитини та надолужити всі пропущені щеплення.

Усі діти до 18 років також отримують щеплення безоплатно.

 

Де вакцинуватись проти кору дітям і дорослим

Щоби отримати безоплатне щеплення, зверніться  до свого лікаря - терапевта, педіатра чи сімейного лікаря. Отримати безоплатне  щеплення вакцинами, закупленими державним коштом, наразі можна ЛИШЕ у комунальних (“державних”) закладах охорони здоров’я, що надають первинну допомогу. З літа безоплатно вакцинуватись можна буде також і в приватних медзакладах і лікарів-ФОП, які уклали договір з Національною службою здоров’я України (НСЗУ).

Усі регіони забезпечені вакцинами КПК (проти кору, паротиту і краснухи) виробництва Бельгії та США: станом на 1 травня в Україні було 1 074 856 доз. Перевірити кількість вакцин у вашій області можна у таблиці.

Якщо вам відмовляють через відсутність вакцин, зверніться з письмовим запитом до керівника закладу, а далі до місцевого управління чи департаменту охорони здоров’я для вирішення питання.

Читайте також