Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Здоров'я А-Я

Що таке синдром надмірної тривоги щодо здоров'я і як його подолати

4 жовтня 2018
33548

Хвилюватись про стан свого цілком здоров’я нормально. Втім надмірне занепокоєння, яке стає нав'язливим, може й нашкодити. Особливо, коли ви цілком здорові й не маєте ніяких проблем. Такий синдром називають health anxiety або ж тривога щодо здоров’я.

Що таке синдром надмірної тривоги щодо здоров'я

Зазвичай люди, які мають такий синдром, постійно переживають за свій стан здоров’я. Прості симптоми, як-от біль в горлі чи підвищення температури, вони можуть сприймати як симптом серйозної хвороби. Через це постійно роблять додаткові аналізи чи обстеження, які часто самі собі призначають, та шукають годинами інформацію в інтернеті про хвороби. Ще гірше, коли страх виявити хворобу призводить до зворотних наслідків — людина взагалі починає нехтувати візитами до лікаря.

Страх захворіти на серйозну хворобу може негативно позначатися на повсякденному житті. Крім того, науковці зазначають, що сама надмірна тривога і стрес підвищують ризики появи реальних, вже не надуманих хвороб, наприклад, серцево-судинних захворювань (https://goo.gl/iTWXXd). А додатковий стрес впливає на появу шкідливих звичок: ми схильні харчуватись малопоживною їжею чи переїдати, більше курити та вживати алкоголь.

"Передусім хочу зазначити, що переживати за своє здоров’я — нормально та корисно. Але коли думки про це стають нав’язливими — це негативно позначається на щоденному житті людини та її близьких. У такому випадку варто якнайшвидше розв'язувати проблему", - наголошує в.о. міністра охорони здоров'я доктор Уляна Супрун.

 

Як подолати синдром надмірної тривоги щодо здоров'я

Ось кілька порад, що допоможуть на цьому шляху:

  • Ведіть щоденник

В ньому варто записувати те, що найбільше непокоїть з приводу здоров’я. Це допоможе проаналізувати ситуацію та зрозуміти, які проблеми варті уваги. Британська служба охорони здоров’я навіть розробила окремий ґайд з порадами як вести такі записи (https://bit.ly/2QzB0iJ). Наразі ми перекладаємо ці поради та опублікуємо найближчим часом.

  • Інтернет не завжди хороший порадник

Люди, які надмірно хвилюються за своє здоров’я, схильні постійно звертатися до різних сайтів в інтернеті, щоб перевіряти наявні симптоми. Щоб цього уникнути, намагайтесь спеціально не заходити на ці ресурси, або ж за потреби заблокуйте їх.

  • Не ставте самостійно діагноз

Це дуже небезпечно, адже окрім надмірного хвилювання збільшує ризики розпочати невиправдане та потенційно небезпечне лікування. Не дивлячись на те, що є багато ресурсів, де можна перевірити симптоми і визначити хворобу, обов’язково консультуйтесь з лікарем. Існують наукові дослідження, які вказують, що лікарі діагностують у 2 рази краще, ніж онлайн ресурси, які для цього створені (https://goo.gl/rnV2pC).

  • Намагайтесь відволіктись на інші справи

Лікарі радять намагатись відволіктись від тривожних думок про хвороби з допомогою прогулянок, занять фізичною активністю, читання чи спілкування з друзями.

  • Проконсультуйтесь зі своїм лікарем

В деяких випадках лікар може призначити спеціальне лікування або ж направити до психотерапевта.

  • Якщо ще не обрали свого сімейного лікаря — зробіть це

Довірений фахівець стежитиме за вашим здоров’ям, рекомендуватиме потрібні огляди та позбавить вас непотрібного занепокоєння.

Читайте також