Що таке ПАП-тест і чому його треба проходити кожній жінці
Рак шийки матки - це саме той випадок, коли своєчасний огляд і безоплатний скринінг є надійним способом профілактики. Самостійно виявити передракові стани, коли хвороба добре піддається лікуванню, майже неможливо. На ранніх стадіях найчастіше немає болю, відчуття дискомфорту й інших ознак, що можуть насторожити.
Що таке ПАП-тест і як часто його треба проходити
ПАП-тест (його ще називають цитологічним скринінгом) допомагає своєчасно виявити передракові стани шийки матки середнього та важкого ступеню і пролікувати їх. Регулярне його проходження з початком статевого життя значно знижує ризик захворіти на рак шийки матки.
У більшості країн світу рекомендують проходити ПАП-тест (цитологічне дослідження шийки матки) кожні три роки з 21-річного віку.
За наявності факторів ризику, рекомендується робити такий тест раз на рік:
- куріння
- ВІЛ-інфекція
- ослаблена імунна система через прийом кортикостероїдів
- часта зміна статевих партнерів без використання презервативів
- рак шийки матки у матері/бабусі/сестри
- ранній початок статевих стосунків (до 16 років)
А якщо існує високий ризик розвитку раку, то з 30 років рекомендується комбінований тест: ПАП-тест+тест на вірус папіломи людини.
ПАП-тест (онкоцитологію) можна пройти у гінеколога у комунальних закладах охорони здоров’я безоплатно.
Як підготуватися до здачі ПАП-тесту
Краще проходити обстеження в перші сухі дні після менструації. Для жінок, які приймають комбіновані оральні контрацептиви ("протизаплідні пігулки"), не важливо, у який день циклу проходити тест, а жінки у менопаузі можуть проходити тест в будь який день свого життя.
За 48 годин до тесту не мати статевих стосунків, не використовувати вагінальні свічки, зрошення, гелі та креми.
ПАП-тест — це безболісна процедура. Деякі жінки можуть відчувати дискомфорт та потягуючі болі внизу живота під час забору цього аналізу. Це нормально.
Коли треба обов'язково звернутися до гінеколога
Незалежно від часу останньої консультації чи скринінгу, обов'язково зверніться до гінеколога, якщо у вас є такі симптоми:
- нерегулярні кров'янисті виділення
- будь-які незвичні вагінальні виділення (водянисті, кровяністі після статевого акту)
- біль внизу живота
- біль/дискомфорт під час статевого акту
Дивіться відео "Школи жіночого здоров'я" гінеколога-ендокринолога Наталії Сіліної, в якому жінки розказують, чому необхідно регулярно проходити ПАП-тест: https://bit.ly/2QhDUvK
Залиште свою електронну адресу, щоб регулярно отримувати корисні публікації про здоров'я: підписатись на публікації рубрики "Здоров'я А-Я"