Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Керівництво Стратегія Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит Критична інфраструктура
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Допомога українським медикам та армії Опитування Психічне здоров'я Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії Адміністративні послуги МОЗ
Медичним працівникам
Статті Джерела доказової медицини Присяга лікаря Дайджест змін у системі охорони здоров’я МКФ Безперервний професійний розвиток Оплата праці медиків Порядок верифікації документів про освіту
Освіта
Стратегія розвитку медичної освіти Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
eHealth
Контакти

Рутинні щеплення - найкращий захист від хвороб

Більшості інфекційних хвороб легше запобігти вакцинувавшись. В Україні, як і в багатьох країнах, для цього затверджений Національний календар профілактичних щеплень. Це – документ, який визначає перелік і необхідну кількість доз щеплень від інфекційних хвороб та оптимальні строки їх введення для найефективнішого захисту. 

У календарі України – щеплення проти десяти інфекційних захворювань: гепатиту В, туберкульозу, поліомієліту, дифтерії, кашлюка, правця, гемофільної інфекції (Hib), кору, краснухи й епідемічного паротиту («свинки»). 

Які щеплення і в якому віці потрібно зробити згідно з Національним календарем?

  • Гепатит В: протягом першої доби життя, а також у 2 та 6 місяців.
  • Туберкульоз: у проміжку між 3 і 5 добою життя.
  • Кір, паротит, краснуха (у складі комбінованої вакцини): у 12 місяців та 6 років.
  • Дифтерія, правець (у складі комбінованої вакцини): у 2, 4, 6, 18 місяців, 6 та 16 років. Це щеплення треба повторювати раз на 10 років і в дорослому віці: у 26, 36, 46 років і далі.
  • Кашлюк  (у складі комбінованої вакцини): у 2, 4, 6, 18 місяців.
  • Поліомієліт: інактивована вакцина (ІПВ) – у 2 та 4 місяці, оральна поліомієлітна вакцина (ОПВ) – у 6 та 18 місяців, а також 6 та 14 років.
  • Хіб-інфекція: у 2, 4 та 12 місяців. 

Вакцини для таких щеплень держава закуповує власним коштом. Їх можна отримати та зробити безоплатно у педіатра чи сімейного лікаря, з яким укладено декларацію. А в умовах війни – у найближчому до вас закладі охорони здоров’я, який надає первинну медичну допомогу. Декларацію для цього переукладати не потрібно.

Деякі вакцини є однокомпонентними (захищають від одного захворювання), інші – багатокомпонентними (від двох чи більше захворювань). Всі вакцини, зареєстровані в Україні, є якісними, ефективними та безпечними.

Якщо ви пропустили якусь із доз щеплень, не варто панікувати. Пропуск вакцинації не означає, що треба розпочинати серію щеплень спочатку. Незалежно від того, скільки минуло часу, потрібно звернутися до лікаря і надолужити пропущені дози якомога швидше. Що робити, щоб відновити історію зроблених щеплень, – читайте у нашому матеріалі.

Дозволене (і навіть рекомендоване) одночасне введення кількох вакцин або використання багатокомпонентних щеплень (тих, які захищають від кількох хвороб). Це – нормальна світова практика. Якщо ви обрали кілька вакцин, їх потрібно вводити в різні ділянки тіла. 

Правила поєднання вакцин для профілактики різних інфекційних хвороб в Україні визначені наказом МОЗ №595 від 16.09.2011.

Не зволікайте! Щеплення – найкращий захист від інфекційних хвороб і вчасна вакцинація рятує життя.