Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Психічне здоров’я медичних працівників

Щодня медичні працівники піддаються впливу багатьох стресових чинників, які можуть негативно вплинути на їхнє фізичне здоров'я,  психологічне благополуччя  й емоційний комфорт, та як результат – призвести до синдрому емоційного вигорання. Це є вкрай небезпечним й часто вимагає втручання з боку кваліфікованих спеціалістів — медичних фахівців та психологів.

Що ж це за стан? 

Емоційне вигорання — це стан емоційного та фізичного виснаження, спричинений надмірним і тривалим стресом та порушує психологічне благополуччя особи. 

Чому так відбувається? Медичні працівники працюють із людьми в різних складних  ситуаціях, постійно швидко аналізують великий обсяг інформації, невідкладно приймають рішення, налагоджують контакти,  встановлюють підхід до пацієнтів та їхніх близьких.  У медичних працівників часто насичений робочий графік, систематичне протистояння   стресовим ситуаціями, що вимагають невідкладного прийняття рішень і від яких залежить життя людини. На жаль, медичні працівники також стикаються з необхідністю повідомити пацієнту невтішний діагноз, з втратами пацієнтів, та повідомляють про втрату родинам.

Високе робоче навантаження, конфліктні та стресові ситуації на робочому місці, сувора регламентація роботи, вкладання в неї особистих емоційних ресурсів при недостатньому визнанні та завищені очікування колег/близьких/пацієнтів - це чинники виникнення синдрому емоційного вигорання.

Передвісники емоційного вигорання 

Медичний працівник починає переносити роботу в особисте життя, вживати професійну термінологію в повсякденному спілкуванні, цікавитись станом пацієнта в позаробочий/вихідний час, бажання проводити більше часу на роботі. В результаті медичний фахівець відчуває постійну втому, надмірну тривожність, відсутність професійної мотивації та задоволеності роботою, зниження концентрації уваги, головні болі, надмірну сонливість, соматичні розлади, можлива також поява шкідливих звичок. 

Супутньо з емоційним вигоранням, або ж і незалежно від нього, в процесі фахового становлення може формуватись професійна деформація — тенденція розглядати світ крізь призму професійного досвіду, а не з більш збалансованої та виваженої точки зору. В обох випадках страждають не лише люди з цими станами, а і їхні близькі.

Що ж робити, щоб покращити свій стан?

  1. Слідкувати за графіком роботи. Варто утримуватися від  надмірних навантажень й слідкувати за гігієною праці, пам'ятати про  час на відпочинок, настільки, наскільки це можливо.
  2. Дотримуватися гігієни праці.
  3. Проводити достатню кількість часу з близькими.
  4. Ходити у відпустку.
  5. Дбати про дозвілля, інтереси у вільний від роботи час, хобі.
  6. Дотримуватися правил здорового харчування та фізичної активності.
  7. Давати собі час для саморозвитку й самопізнання.
  8. Дотримуватись порад та рекомендацій http://www.emro.who.int/mhps/frontline_worker.html https://apps.who.int/iris/handle/10665/331739  https://www.mh4u.in.ua/wp-content/uploads/2020/06/praczivnykam-medychnyh-zakladiv-rekomendacziyi-pidtrymky-psyhichnogo-zdorovya-covid-19-mh4u.pdf

Пацієнтам важливо пам’ятати, що головне завдання медичного працівника — надати якісні послуги в сфері охорони здоров'я. Сьогодні, коли вся медична система стикнулася з викликами пандемії COVID-19, і на медичних працівників покладено надзвичайно велике  навантаження, ми маємо підтримувати їх, спілкуватися без тиску і агресії, а також з повагою ставитися до такої надскладної праці. Пам'ятайте про це, адже саме медичні працівники – це наш форпост у боротьбі з COVID-19.