Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

8 зимових недугів

Деякі захворювання, наприклад, астма або застуда, частіше виникають взимку. Ми зібрали найпоширеніші зимові недуги та поради як їх подолати.

Застуда

 

Застуда — інфекційне захворювання вірусного походження, що уражає верхні дихальні шляхи. Звичайну застуду із легкими симптомами лікують лише постільним режимом і рясним питтям протягом 3-5 днів. Лікування симптоматичне. Профілактика застуди дуже проста:

  • Уникайте близького контакту з хворим;
  • Мийте руки.Часте миття рук допоможе захиститися від мікробів. Якщо поруч немає води та мила, використовуйте спреї для рук на спиртовій основі.
  • Намагайтеся не торкатися обличчя. На руках дуже багато мікробів. Торкаючись руками обличчя, ви збільшуєте шанси мікробів потрапити в організм через очі, рот та ніс.
  •  Регулярно провітрюйте приміщення, ретельно очищайте та дезинфікуйте поверхні, до якої часто торкаєтеся вдома, на роботі або в навчальних закладах. Це особливо важливо, якщо у приміщенні перебуває хворий.

Астма

 

Холодне повітря може посилити симптом астми. Люди, які хворіють на астму, мають бути особливо обережними  взимку.  Намагайтесь залишатися вдома у холодні вітряні дні або прикривайте ніс та рот теплим шарфом.

Докладніше про астму читайте тут. 

Біль в суглобах

Багато людей, які стаждають на артирит, скаржаться на посилання болю взимку. Дослідження не виявили зв’язку між холодом та посиленням болю суглобів. Скоріше за все зимою люди відмовляються від прогулянок, частіше порушують дієту та іноді почуваються пригніченими. Це може спричинити погіршення самопочуття та посилення болю.

Нагадуємо, що варто дотримуватись здорового способу життя цілий рік. 

«Застуда на губах»

 

Існує міф, що «застуда на губах» виникає внаслідок переохолодження або стресу. Насправді, «застуду на губах» спричиняє герпесвірус (ГВЛ).   Більшість людей заражаються ГВЛ у віці до 5 років від батьків чи інших дітей. Тригером загострення може бути холод, ультрафіолет, механічне пошкодження нерву, тимчасове чи постійне порушення імунітету. Для профілактики герпесу на губах варто дотримуватись стандартних гігієнічних правил, а також вести здорових спосіб життя.

Докладніше читайте тут

Стенокардія

 

Стенокардія або серцевий напад, як звикли називати цей стан пацієнти, може перерости в інфаркт міокарда. Серцеві напади частіше  трапляються взимку. Це виникає тому що холод сприяє підвищенню артеріального тиску та збільшує навантаження на серце. Серцевий напад виникає через невідповідності між підвищеною потребою серця в кисні і можливістю його доставити через звужені серцеві судини. Тобто серце не отримує достатньо кисню.

Тому важливо взимку одягатися на вулицю тепло, а в приміщенні забезпечити комфортну температуру (не менше 18°C).

Докладніше про серцевий напад читайте тут.

Хвороба Рейно

 

Хвороба Рейно – це порушення кровообігу, яке виникає внаслідок різкого звуження судин, переважно пальців рук та ніг. Першим симптомом хвороби Рейно є різка зміна кольору шкіри кінцівок, особливо пальців рук та ніг: впродовж кількох хвилин вони бліднуть, потім синіють. У ці частини тіла потрапляє недостатня кількість крові. Cимптоми зазвичай проявляються під час перебування на холоді та в стресові ситуації.

Коли людина відчуває холод, організм намагається зберегти тепло, особливо навколо найважливіших органів, що розташовані у центральній частині тіла. Таким чином, організм починає постачати меншу кількість крові до кінцівок.

Ще один симптом хвороби Рейно – спазм артерій пальців, що стає причиною оніміння та сильної болі в уражених кінцівках. Коли кровопостачання відновлюється, уражена частина тіла починає червоніти, відчувається пощипування або печіння.

Якщо ви помітили у себе подібні симптоми, зверніться до лікаря. Також подбайте, щоб вам було тепло. Одягайте взимку рукавиці, тепле і комфортне взуття.

Не куріть, не вживайте кофеїн, більше рухайтесь. Фізична активність відіграє надзвичайно важливу роль, адже покращує кровообіг.

Дуже важлива фізична активність: більше рухайтесь. Це покращить кровообіг і настрій, а також зменшить стрес.

Докладніше тут

Сухість шкіри

 

Холод, вітер, опалення у приміщенні та постійні перепади температури повітря згубно впливають на стан шкіри та викликають надмірну сухість чи навіть загострення атопічного дерматиту (АД).

Варто щодня зволожувати шкіру, а у випадку загострення АД -  застосовувати спеціальні зволожуючі креми-емолієнти, що сприяють відновленню бар'єрних функцій шкіри. Наносити на шкіру емолієнти треба мінімум двічі на день. Найкраще зволожувати шкіру після вани або душу, проте вода має бути не гарячою, а теплою. Також важливо підтримувати  оптимальну температуру та вологість в приміщенні. Висока температура та сухість повітря можуть спричинити погіршення стану.

Докладніше тут

 

Грип

 

Грип — це високозаразне вірусне захворювання з ризиком тяжких ускладнень та навіть смерті. Найчастішим ускладненням хвороби є пневмонія, яка може за 4-5 днів призвести до летальних наслідків. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу.

В зимовий період традиційно спостерігається епідемічний підйом захворюваності на грип. Симптоми грипу: раптовий початок недуги, головний біль, ломота у м’язах та суглобах, біль у горлі, підвищення температури тіла до 38 °С і більше, кашель, іноді— блювота і діарея.

Дуже важливо не займатись самолікуванням, а звернутись до свого сімейного лікаря чи терапевта.

Щорічна вакцинація проти грипу зменшує ризик захворіти на грип, подальших серйозних ускладнень та можливої госпіталізації. Одне щеплення захищає впродовж усього сезону грипу від найбільш розповсюджених і небезпечних штамів.

Докладніше читайте тут