Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Керівництво Стратегія Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії Медичний канабіс
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
Контакти

Шкільне харчування на Харківщині – як у незламній області годують школярів в умовах війни

Як за постійних обстрілів мі́ста навчаються і харчуються учні харківської МетроШколи? Днями це з’ясовували команди Міністерства охорони здоров’я й реформи шкільного харчування під час робочої поїздки на Харківщину. Такі візити є дуже важливими, адже забезпечити дітей не лише фізичним захистом, а й закладати й підтримувати у них навички, які допоможуть бути здоровими у дорослому віці, – відповідальність дорослих.

Наші колеги відвідали один із найвідоміших навчальних закладів України, де під час перерви дітей забезпечують безоплатними обідами; поспілкувалися з вчителями й учнями. Їжу МетроШколі постачає комунальне підприємство «Кейтеринг для дітей». Школу облаштували торік – зараз на п’яти станціях харківського метрополітену функціонують 17 кабінетів, де у комбінованому форматі навчаються 2210 дітей. 

Колеги також завітали до Слобожанського регіонального центру професійної освіти, де готують спеціалістів за напрямами: «Кухар закладу освіти. Пекар», «Кухар. Кондитер», «Кухар. Пекар». Навчання в закладі наразі відбувається онлайн, проте директорка центру освіти поділилась планами щодо облаштування в закладі інклюзивного кулінарного хабу. 

У Харківському ліцеї №132 фахівці оглянули облаштований харчоблок, а також шкільний скеледром та кілька спортивних залів з сучасним обладнанням. Важливо, що учні закладу мають доступ не лише до збалансованого харчування, а й до фізичної активності. В ліцеї створені всі умови для формування у дітей навичок здорового способу життя.

Далі команда реформи відвідала й область, де за фінансової підтримки Фонду Говарда Г. Баффета триває будівництво другої в Україні фабрики-кухні. Проєктні менеджери оцінили хід виконання робіт та зустрілися з керівниками та працівниками трьох навчальних закладів, які обслуговуватиме фабрика-кухня. Завершити будівництво планується до кінця 2024 року. 

Будівництво першої фабрики-кухні в місті Буча добігло кінця в грудні 2023 року, і наразі вона вже обслуговує заклади освіти в громаді.

Нагадаємо, реформа шкільного харчування стартувала в Україні у 2022 році за ініціативи першої леді країни Олени Зеленської. Її мета – забезпечити кожну дитину в Україні поживним і здоровим харчуванням у закладах освіти. Впровадження реформи продовжується навіть попри повномасштабну війну.