Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Позбавлення державного фінансування медичної галузі – це міф

Заступник міністра охорони здоров’я Павло Ковтонюк спростував твердження окремих політиків, що реформа системи охорони здоров’я начебто “забере” субвенції у регіонів.

Павло Ковтонюк: «Всі заяви, що відбирають субвенцію і не буде грошей – це маніпуляція. Ми робимо реформу для того, щоб кошти доходили до реального лікаря за реально надану допомогу пацієнту без посередників».

У рамках втілення медичної реформи має бути змінено канал фінансування закладів охорони здоров’я. Від застарілого радянського утримання лікарень (розподілу по нормативах через інструмент субвенцій) держава переходить до нової моделі – “гроші йдуть за пацієнтом”. Це означає, що кошти приходять прямо до лікарні за зроблену роботу за тарифом, який покриє усі видатки на надання послуги. Виходить, що обсяг грошей для окремо взятої лікарні збільшиться, але виплачений буде за фактично зроблену роботу.

Більше того, між лікарнею та грішми не буде посередників, адже кошти будуть виділятися з національного рівня на однакових для всіх умовах. Можливості розподілити кошти між лікарнями у непрозорий спосіб не буде. Вони не будуть “затримуватися” в бюджетах різних рівнів, і не буде чиновників, які вирішуватимуть, кому скільки виділити.

Всі кошти, призначені у державному бюджеті на медичні послуги для громадян, будуть зберігатись на казначейських рахунках, а оператором цих коштів стане Національна служба здоров’я України. Вона буде зобов’язана провести оплату за визначеними єдиними для всіх справедливими тарифами і лише на одній підставі: надання лікарнею реальних медичних послуг.

Перехід на повну оплату за послуги буде поступовим і почнеться тільки у 2019 році.

За словами заступника міністра, вже у 2018-му МОЗ розраховує на збільшення державного фінансування медичної галузі. Міністерство фінансів публічно підтверджувало готовність шукати шляхи підвищення бюджетів тих галузей, що реформуються.

«Зараз йде світоглядна зміна в системі. Замість того, щоб лікарнями керували адміністрації на місцях, а держава платила лише за факт існування закладів, ми переходимо до європейської моделі автономних медичних закладів, що отримуватимуть фінансування за надані якісні послуги. Це гарантує лікарням і лікарям, що якщо робота зроблена, то гроші у них будуть, і жоден чиновник з адміністрацій різних рівнів не впливає на отримання цих зароблених грошей. Саме це ми і обираємо: або радянська субвенція, або сучасний принцип розподілу коштів і збільшення бюджетів лікарень, які реально працюють», – наголосив Ковтонюк.