Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Керівництво Стратегія Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Протидія COVID-19 Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору МСЕК Військово-лікарські комісії Медичний канабіс
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
Контакти

Небезпечна артеріальна гіпертензія – чому важливо контролювати кров’яний тиск?

17 травня відзначають Всесвітній день боротьби з артеріальною гіпертензією. Це – серцево-судинне захворювання, за якого кров надміру тисне зсередини на стінки артерій. Що вищий показник кров'яного тиску, то складніше працювати серцю.

Артеріальна гіпертензія є основною причиною передчасної смерті у світі. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), це захворювання мають 1,28 млрд людей у віці 30-79 років у всьому світі. Майже 46% людей, що мають артеріальну гіпертензію, не знають про це. 

Це дуже небезпечно, адже що довше людина не отримує необхідного лікування, то вищий ризик розвитку інфаркту міокарда, інсульту, серцевої чи ниркової недостатності, сексуальної дисфункції, проблем із зором, аж до сліпоти.

Єдиний спосіб визначити підвищення артеріального тиску – вимірювати його.

Що таке артеріальний тиск?

Артеріальний тиск вимірюється на артеріях – головних судинах тіла людини – і визначає силу тиску крові на стінки артерій. Тиск має два значення:

  • верхній – тиск крові на артерії під час серцевих скорочень (систолічний);
  • нижній – тиск крові на артерії, коли серцевий м’яз розслабляється між ударами (діастолічний).

Якими мають бути показники артеріального тиску?

  • < 120/< 80 – оптимальний артеріальний тиск
  • 120-129/80-84 мм рт. ст. – нормальний артеріальний тиск
  • 130–139/85–89 мм рт. ст. – високий нормальний артеріальний тиск
  • 140-159/90-99 мм рт. ст. – артеріальна гіпертензія 1 ступеня

Регулярно вимірюйте артеріальний тиск. Якщо він перевищує 140/90 мм рт. ст. – зверніться до лікаря, а після – дотримуйтесь його призначень. 

Як контролювати артеріальний тиск?

Контролювати артеріальний тиск можуть зміни способу життя: раціональне харчування, зменшення кількості споживаної солі, щоденна фізична активність, відмова від алкоголю та куріння. Проте іноді цього недостатньо і потрібно вживати ліки. Їх призначає лікар. Регулярний прийом медикаментів нормалізує артеріальний тиск і покращить стан вашого здоров’я.

Навіть якщо ви приймаєте ліки, потрібно двічі на день вимірювати тиск – зранку й ввечері. Отримані показники важливо записувати у щоденник – регулярні записи допоможуть вашому лікарю оцінити ефективність лікування та, за потреби, скоригувати його.

Дотримайтеся порад лікаря і дбайте про себе – це допоможе вам бути здоровішими й взяти під контроль небезпечні захворювання.