МОЗ України провело установчу конференцію експертних груп, які будуть займатись супроводом державних закупівель
Міністерство охорони здоров’я ініціювало проведення конференції “Національні експерти – запорука ефективних закупівель» у партнерстві та за підтримки Проекту USAID “Безпечні та доступні ліки» (SAFEMed).
Метою зустрічі була презентація циклу закупівель, основних задач, що лягають в основу роботи нових 29 експертних груп різних напрямів тощо. Близько 80 експертів з різних регіонів України, які увійшли до нових експертних груп по супроводу закупівель ліків та медичних виробів, будуть залучені до супроводу закупівельного процесу лікарських засобів.
Представники лікарської спільноти, економісти, закупівельники отримали інформацію щодо трансформації системі закупівель ліків та медичних виробів, у рамках проведення конференції.
”Перед експертними групами стоятиме найголовніше завдання – об’єктивно та професійно подивитися на проблеми пацієнтів та готувати пропозиції для ефективних закупівель якісних ліків через міжнародні організації, а згодом і для ДП «Медичні закупівлі України”, - звернулась до учасників конференції доктор Уляна Супрун, в.о. міністра охорони здоров’я України.
“Доступність ліків – це чи не першочерговий критерій, за яким пацієнт оцінює доступність медицини. Тому саме доступність ліків часто стає вирішальним фактором, що впливає на рішення людини йти до лікаря чи ні, пройти повний курс лікування чи припинити передчасно. Тому так важливо, аби в країні діяла ефективна система забезпечення пацієнтів ліками. Роль експертних груп в цьому процесі є дуже важливою, адже фахова експертиза лікарів лягає в основу державних закупівель” - зауважила Ольга Стефанишина, заступник міністра охорони здоров’я з питань європейської інтеграції.
Учасники конференції обговорили продовження курсу ефективних закупівель, а також питання використання інноваційних інструментів, що відповідають найкращим світовим та європейським практикам.
Окремої уваги заходу заслуговує практична сесія з впровадження оцінки медичних технологій в процес закупівель. Оцінка медичних технологій (ОМТ) є науково обґрунтованим інструментом для визначення оптимальних лікарських засобів медичного призначення та схеми лікування. ОМТ слугує ключовим інструментом для вдосконалення системи охорони здоров'я України. Учасники практичного блоку конференції розібрали випадки використання методології оцінки медичних технологій в розрізі аналізу економічної доцільності закупівель.
Нагадаємо, цьогоріч Міністерство охорони здоров’я України сформувало експертні групи у зв’язку зі зміною підходів до організації державних закупівель з метою оптимізації супроводу закупівельного процесу. Головною новацією стало об’єднання груп експертів та груп технічного супроводу. Відтепер експерти (лікарі або інші фахівці) будуть працювати разом з категорійними менеджерами ДП “Медичні закупівлі України”, співробітниками МОЗ України та представниками інститутів громадянського суспільства. Це дозволить поєднати клінічну експертизу, знання ринку медичних товарів та потреби пацієнтів при формуванні рекомендацій для МОЗ України.
Завдяки оптимізації, кількість таких груп скоротилася із 80 до 29-ти, що дозволить зменшити адміністративне навантаження з координації експертних груп та консолідує наукову та економічну експертизи в ході здійснення державних закупівель. Такі новації покликані прискорити процес формування технічних завдань, а також супроводу державних закупівель.
Довідково:
Закупівлі лікарських засобів та медичних виробів — це багатокомпонентний процес, який вимагає прозорих дій та фаховості. Для того, щоб почався закупівельний процес, потрібно провести ґрунтовну підготовчу роботу, у тому числі – сформувати номенклатуру та технічні вимоги до лікарських засобів і медичних виробів, закупівля яких передбачається. До цього процесу залучаються експерти з відповідними спеціальностями - лікарі та інші фахівці в охороні здоров’я, а також – з метою забезпечення прозорості процесу - представники громадських та пацієнтських організацій.