Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Гаряча лінія МОЗ
0800 505 201
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Гаряча лінія МОЗ
0800 505 201
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

«Детективи хвороб»: 111 епідеміологів пройшли навчання з польової епідеміології за міжнародною програмою

Для українських фахівців з 2018 року впроваджена освітня програма підготовки «Інтервенційна епідеміологічна служба – Україна». Доступні два рівні  – дворічний просунутий (з 2018 року) та тримісячний базовий (з 2021 року). За 5 років 111 фахівців пройшли навчання за напрямами, ще 72 резиденти – навчаються зараз. 

Підготовка польових епідеміологів зміцнює потенціал систем епіднагляду, зокрема, у контексті збору, аналізу даних, польових досліджень, розслідувань спалахів хвороб.

«Кожній країні важливо мати власний резерв та можливість підготовки польових епідеміологів, адже сфера їхньої діяльності не обмежується протидією інфекційним хворобам. Вона підтримує підхід “Єдиного здоровʼя” та охоплює питання епідеміології неінфекційних захворювань, біобезпеки та біозахисту, лабораторний компонент, комунікації та взаємодію з громадами. Пандемія COVID-19 показала, що хвороби не знають кордонів. А повномасштабне вторгнення та теракт росіян на Каховській ГЕС – що складність та розмах нових викликів потребують надзусиль кожного, хто залучений до реагування», – зазначив заступник міністра, головний державний санітарний лікар України Ігор Кузін. 

Починаючи з 2021 року, у світі 7 вересня відзначають Всесвітній день польової епідеміології, яка займається розслідуванням епідемій та спалахів інфекційних хвороб для захисту й поліпшення громадського здоров’я. На відміну від запланованих досліджень, які епідеміологи проводять на основі розроблених та уточнених протоколів, польові дослідження проводять в «режимі реального часу» спиратися на джерела даних, які доступні негайно.

Програма підготовки польових епідеміологів сприяє розбудові та зміцненню кадрового потенціалу сфери громадського здоров’я на національному, регіональному та місцевому рівнях. Йдеться про посилення контролю за захворюваннями та протидії спалахам інфекційних хвороб, отримання достовірних даних про стан здоров’я населення, проведення епідеміологічних досліджень, враховуючи міжнародні стандарти. 

Довідка: програма підготовки з польової епідеміології діє в Україні за підтримки центрів контролю та профілактики захворювань США (CDC) з 2018 року. Це аналог американських та європейських програм підготовки з інтервенційної епідеміології. Вона передбачає практичне навчання із застосуванням науково обґрунтованих даних, проведення актуальних досліджень для громадського здоров’я та впровадження програм, спрямованих на покращення здоров’я населення.

Серед випускників та резидентів програми «Інтервенційна епідеміологічна служба – Україна» фахівці з різних міністерств та відомств, зокрема, Міністерства охорони здоров’я, Держпродспоживслужби, Міністерства оборони, Міністерства внутрішніх справ, Держприкордонслужби, медичних університетів.