Скинути
Контраст
Розмір
Сховати налаштування
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Налаштування доступності
Close
Налаштування доступності
Контакт-центр МОЗ
0 800 60 20 19
Facebook Youtube Telegram X White
Про міністерство
Стратегія Керівництво Положення про міністерство Міжнародні партнери Очищення влади Внутрішній аудит
Воєнний стан
Громадянам
Заявка на лікування за кордоном Доступні ліки Здоров'я А-Я Всеукраїнський тур ЗміниТИ Закупівлі ліків Безоплатна правнича допомога Опитування Створення безбар`єрного простору Медичний канабіс Військово-лікарські комісії МСЕК Протидія COVID-19
Медичним працівникам
Освіта
Науково-дослідні установи Вступ на спеціальності галузі знань 22 «Охорона здоров'я» Цикли спеціалізації, тематичного удосконалення та заходи БПР у 2024 році
Пресцентр
Документи
Е-здоров'я
e-Stock Електронна інтегрована система спостереження за захворюваннями (ЕЛІССЗ) Система Meddata
Контакти

Попередити смерть від кору та госпіталізацію може рівень вакцинації 98%

Із 2017 року МОЗ проводить заходи для запобігання розповсюдженню захворюваності на кір: посилена вакцинація, спільні з МОН рекомендації не відвідувати навчальні заклади нещепленим дітям, наради з регіонами для координації дій, тренінги медпрацівників та інформаційна кампанія для батьків.

«Вчора стало відомо про ще одну смерть від кору. Це дитина, яка не була вакцинована. Це восьмий випадок смерті з моменту початку спалаху і це трагедія нашого суспільства, в якому люди помирають від хвороб, що попереджуються щепленнями», - сказала в.о. міністра охорони здоров'я доктор Уляна Супрун.

З початку 2017 року МОЗ України прогнозувало ризики розповсюдження захворюваності на кір і почало вживати запобіжні заходи. Так, у лютому 2017 року пройшла конференція «Елімінація кору і краснухи в Україні: виклики і шляхи вирішення», у якій взяли участь 300 учасників з усіх регіонів України та міжнародні експерти. За результатами роботи конференції підготовлені пропозиції для нових механізмів епіднагляду за кором.

Влітку почала надходити інформація про стрімке зростання захворюваності на кір в Івано-Франківській, Тернопільській та Одеській областях. Тому із серпня 2017 року працює оперативний штаб МОЗ з реагування на ситуацію з кором в Україні.

Прийнятий Наказ МОЗ України №1082 від 11.09.2017 року «Про проведення заходів щодо імунізації населення проти кору в Україні». Дані щодо додаткових заходів з імунізації аналізуються щотижнево. Посилені заходи з імунізації охоплюють дітей  віком від 1 до 9 років. Особливі зусилля спрямовані на дітей, які не отримали щеплення проти кору відповідно до календаря щеплень протягом минулих років.

Про ситуацію регулярно інформуємо прем'єр-міністра України, за дорученням якого ще 22 серпня 2017 року проведена нарада під головуванням віце-прем'єр міністра України В’ячеслава Кириленка. За результатами наради був надісланий спільний лист від МОЗ та Міністерства освіти та науки, яким було рекомендовано не допускати дітей, які не мають щеплення проти кору, у навчальні та виховні заклади  трьох найбільш уражених на той час областей, що є одним із основних способів попередження інфекції.

З метою координації дій за цей період проведено три засідання штабу, три селекторні наради з регіонами, у кожній області визначені відповідальні особи за проведення заходів щодо подолання спалаху.

За підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні Міністерство у серпні-листопаді 2017 року провело 24 тренінги в регіонах до яких було залучено 1185 медичних працівників, 600 освітян та 189 управлінців.

Національні експерти провели 20 лекцій для батьків.

Здійснено 22 моніторингові візити до регіонів для ознайомлення  із ситуацією на місцях.

У листопаді 2017 року проведена національна конференція з вакцинації, в якій взяли участь понад 200 медичних працівників з різних регіонів України.

З вересня 2017 року, Міністерство разом із Центром громадського здоров’я і за підтримки ЮНІСЕФ розпочали посилену інформаційну кампанію про необхідність вакцинації проти кору. Інформаційно-освітні плакати про вакцинацію від кору були розповсюджені  для батьків в усіх регіонах України, активне інформування населення ведеться через соціальні мережі, інтернет ресурси та традиційні ЗМІ.  

Впродовж вересня-грудня 2017 року посиленою вакцинацією вдалося охопити 65,5% дітей із запланованих. Якщо говорити про планову вакцинацію, то за 11 місяців 2017 року відповідно до національного календаря щеплень, 87,8% дітей одного року життя були вакциновані проти кору.

Після спалаху кору у Києві, про що активно писали в ЗМІ у січні, на необхідність вакцинації звернули увагу в усіх регіонах. Тільки у Києві за 1 тиждень було вакциновано 11,5 тис дітей.

Оновлені дані про рівні вакцинації будуть відомі у кінці місяця, про що МОЗ буде інформувати Уряд, Верховну Раду, засоби масової інформації та громадськість під час щотижневих брифінгів, які ми започаткували минулого тижня.

За умови охоплення вакцинацією на рівні 98% дітей та дорослих, смертельні випадки та госпіталізації можна попередити. Знаємо про перебої із наявністю вакцин у деяких регіонах - для них Міністерство здійснює перерозподіл наявних вакцин з інших регіонів. Наступна партія вакцин КПК має прибути до України у квітні 2018 року (більше 1 млн доз). Але зважаючи на зростаючий попит Міністерство та партнери вживають заходи для поставки додаткової партії вакцин у коротші терміни.

На тлі покращення ситуації із вакцинацією проти кору, краснухи та паротиту - викликає тривогу рівень охоплення вакцинацією від інших інфекцій. Зокрема станом на 1 грудня 2017 року первинним вакцинальним комплексом від поліомієліту охоплено  47,4% дітей до одного року, первинним вакцинальним комплексом проти кашлюку, дифтерії та правця 47,5% дітей до року, вакциною БЦЖ - 75,5%, гепатиту В - 50,8%. Вакцина у регіонах є. Ми не маємо чекати спалахи інших хвороб, щоб покращилося охоплення вакцинацією.

Ставлення батьків до вакцинації змінилося на краще - у 2017 році до 80% батьків підтримують вакцинацію у порівнянні із лише 46% таких батьків у 2012 році. Сьогодні ми працюємо над підвищенням знань та якості практик медичних працівників.

«Я дякую Верховній раді за можливість виступити з цього важливого питання. Для наступних кроків нам потрібна ваша підтримка, щоб внести зміни до Законів України, які регламентують питання вакцинації та посилити відповідальність за відмову від вакцинації, як це зроблено в усьому цивілізованому світі. Важливо прийняти нову національну стратегію імунізації, яка підготовлена Міністерством охорони здоров’я. Беріть участь у наших інформаційних кампаніях та особистим прикладом показуйте свою прихильність до вакцинації», - закликала народних депутатів доктор Супрун.        

Нагадаємо, що впродовж останніх років в Україні охоплення вакцинацією від кору було нижче 50%. Протягом 2017 року було зареєстровано 4782 випадки кору і за два тижні 2018 року уже захворіло 1285 дорослих та дітей. У 2018 році найбільше випадків зареєстровано у Івано-Франківській (275), Чернівецькій (274), Закарпатській (194) та  Одеській (157) областях. У м.Києві за цей період зареєстровано 84 хворих.