У лікарнях України введено посади психотерапевта і клінічного психолога
Міністерство охорони здоров’я підсилило професіоналами у галузі психології мультидисциплінарні команди, що надають реабілітаційну та медичну, в тому числі паліативну, допомогу.
Так, наказом МОЗ від 30.09.2022 № 1782 «Про внесення змін до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 28 жовтня 2002 року № 385» до Переліку посад професіоналів із вищою немедичною освітою включено посади «клінічний психолог» та «психотерапевт». Наказом визначено вимоги до спеціальності та спеціалізації цих фахівців.
Передбачається, що до роботи на посаді «клінічний психолог» допускаються особи, які здобули ступінь магістра (спеціаліста) за спеціальністю «Психологія», за умовою до 01 січня 2026 року пройти спеціалізацію за фахом «Клінічна психологія».
Особа, яка працевлаштована на посаду психолога або практичного психолога закладу охорони здоров’я до 01 січня 2023 року, має стаж роботи у системі охорони здоров’я понад 5 років та переводиться на посаду «клінічний психолог», має право до 01 січня 2026 року пройти спеціалізацію за фахом «Клінічна психологія» зі скороченим терміном підготовки, що визначається закладом вищої (післядипломної) освіти в кожному випадку окремо і може становити від одного до трьох місяців.
До роботи на посаді «психотерапевт» допускаються особи, які здобули ступінь магістра (спеціаліста) за спеціальністю «Психологія» та пройшли спеціалізацію за фахом «Клінічна психологія» з наступною спеціалізацією за фахом «Психотерапія».
Наразі МОЗ опрацьовано кваліфікаційні характеристики професій «клінічний психолог» та «психотерапевт» для включення до Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників галузі охорони здоров’я (Випуск 78). Відповідні професійні назви робіт будуть внесені до Класифікатора професій ДК 003:2010.
Впровадження посад «клінічний психолог» та «психотерапевт» відбулося також у рамках реалізації Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки населення, ініційованої першою леді України Оленою Зеленською.
Нагадаємо, що психологічна допомога, яку надаватимуть відповідні професіонали, включена до Класифікатора медичних інтервенцій НК 026:2021 та є складовою реабілітаційної і паліативної допомоги, що визначено Законом України «Про реабілітацію у сфері охорони здоров’я» та Порядком надання паліативної допомоги, затвердженим наказом МОЗ від 04.06.2020 № 1308.