Збільшити шрифт
Змінити на синій
Змінити на чорно-білий

Інтерв’ю

Онкологія у дітей: головне – вчасно виявити недугу

15 лютого 2022
397

Щороку 15 лютого відзначають Міжнародний день онкохворої дитини (International Childhood Cancer Day, ICCD)

Цього дня весь світ, небайдужі люди намагаються привернути нашу увагу до проблем дитячого раку за допомогою різних акцій і заходів.

Сьогодні надзвичайно важливо підтримати ті сім’ї, які разом зі своїми дітьми та їх лікарями змагаються з цією підступною хворобою.

Дитяча онкологія є однією з найгостріших проблем сучасного світу. За даними Всесвітньої організації здоров’я щороку у майже 300 000 дітей до 19 років діагностують онкопатології. Згідно з офіційною статистикою в Україні такий діагноз щороку отримує близько тисячі дітей до 18 років.

Як приклад, у 2020 році в НДСЛ «Охматдит» було проліковано 972 дитини зі злоякісними новоутвореннями (рак/онкологічні захворювання), у 2021 – 1058 дітей. За даними Національного канцер-реєстру України, серед українських дітей переважають такі онкологічні захворювання, як лейкемія (рак крові) та рак головного мозку.

ПРИЧИНИ ДИТЯЧОЇ ОНКОЛОГІЇ

На відміну від дорослих, у дітей онкологічні захворювання переважно не мають достовірної причини виникнення. Лише деякі з проведених численних досліджень засвідчили вплив навколишнього середовища або способу життя на появу раку у дітей.

Серед факторів ризику є деякі хронічні інфекції. Зокрема, вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), вірус Епштейна-Барр (герпесвірус людини), цитомегаловірусна інфекція (одна із герпесвірусних інфекцій) та інші.

Відповідно до останніх даних, лише близько 15% усіх онкопацієнтів-дітей мають схильність до розвитку раку через генетичні фактори.

Тобто дитяча онкопатологія в принципі нічим не обумовлена, запобігти її виникненню у дітей, як правило, неможливо.

Тому основними методами протидії дитячому раку є його вчасне виявлення. Рання діагностика онкопатологій має важливе значення, підвищує показники одужуваності та виживаності у пацієнтів із різними видами раку.

Дитяча онкологія зазвичай супроводжується симптомами, які можуть виявити не лише лікарі, а й рідні дитини.

Повну версію колонки Олександра Лисиці читайте на сайті www.ukrinform.ua